- Matt McGrath i Mark Wskazywanie
- Klimat i nauka BBC
Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego
Niedawny gwałtowny i nieoczekiwany wzrost temperatury oceanów zaniepokoił naukowców, którzy przyznają, że są zaniepokojeni jego długoterminowym wpływem na globalne ocieplenie.
W tym miesiącu powierzchnia morza osiągnęła nowy rekord temperatury, ale najbardziej niezwykłe jest to, że nigdy nie ocieplała się tak bardzo i tak szybko.
Naukowcy nie do końca rozumieją, dlaczego.
Niepokojące jest to, że wraz z innymi zjawiskami pogodowymi, Globalna temperatura może osiągnąć bardzo alarmujący poziom do końca przyszłego roku.
Jednym z takich zjawisk jest zjawisko znane jako El Niño, system meteorologiczny, który ogrzewa ocean, a eksperci uważają, że w tym roku będzie on bardzo intensywny.
Problem polega na tym, że rosnące temperatury oceanów mogą zniszczyć życie morskie, spowodować bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe i podnieść poziom mórz.
Co więcej, sprawia, że oceany są mniej wydajne w pochłanianiu gazów cieplarnianych, które ogrzewają planetę.
Duże różnice
Ważne nowe badanie, opublikowane w zeszłym tygodniu, zwraca uwagę na alarmujący fakt.
w ciągu ostatnich 15 lat, Ciepło zgromadzone na Ziemi wzrosło o 50%.A większość tego wzrostu trafiła do oceanów.
Ma to realne konsekwencje na całym świecie: nie tylko globalna temperatura oceanów osiągnęła nowy rekord w kwietniu tego roku, ale w niektórych regionach różnica w porównaniu z innymi okresami w przeszłości była ogromna.
Jako przykład wymienia się temperatury powierzchni morza u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej, które w marcu przekroczyły średnią notowaną w latach 1981-2011 o 13,8°C.
„Dlaczego nastąpiła tak szybka i masowa zmiana, nie zostało jeszcze udowodnione.powiedziała Karina von Schekmann, główna autorka nowego badania i oceanograf z grupy badawczej Mercator Ocean International.
„Podwoiliśmy temperaturę w systemie klimatycznym w ciągu ostatnich 15 lat. Nie chcę powiedzieć, że jest to zmiana klimatu, naturalna zmienność lub kombinacja obu. Jeszcze nie wiemy. Ale jesteśmy widząc tę zmianę”.
Co ciekawe, jednym z czynników, które mogą wpływać na poziom ciepła docierającego do oceanów, jest spadek zanieczyszczenia powodowanego przez żeglugę.
W 2020 roku Międzynarodowa Organizacja Morska wprowadziła rozporządzenie mające na celu ograniczenie zawartości siarki w paliwach spalanych przez statki.
Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego
Gatunkom morskim grozi wyginięcie z powodu ocieplenia się mórz.
Dało to szybki efekt, zmniejszając ilość cząstek aerozolu uwalnianych do atmosfery.
Ale aerozole, które zanieczyszczają powietrze, pomagają również odbijać ciepło z powrotem w kosmos, więc możliwe, że usunięcie go spowodowało więcej ciepła wprowadzanego do wody.
Innym ważnym czynnikiem budzącym niepokój naukowców jest wzór pogodowy ENSO (El Niño-Southern Oscillation).
Przez ostatnie trzy lata to naturalne zjawisko znajdowało się w chłodniejszej fazie zwanej La Niña i pomogło utrzymać globalne temperatury w ryzach.
Ale badacze Teraz wierzą, że tworzy się silne El Niño Będzie to miało tragiczne konsekwencje dla świata.
„Można postawić na silne El Niño. Wszystkie modele klimatyczne wskazują w tym kierunku” – powiedział Hugh MacDowell z Australian Bureau of Meteorology.
Chociaż McDowell uważa prognozy na tę porę roku za mniej wiarygodne, inni badacze są bardziej przekonani o tym, co ma nadejść.
Zwłaszcza, że El Niño wystąpiło już u wybrzeży Peru i Ekwadoru, po czym zdaniem ekspertów nastąpi pełnowymiarowe wydarzenie z konsekwencjami dla globalnych temperatur.
„Jeśli do tego dojdzie nowe zjawisko El Niño, prawdopodobnie będziemy mieli dodatkowe globalne ocieplenie o 0,2-0,25°C” – powiedział Josef Ludescher z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem.
Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego
W górę i w dół
Według Ludeschera: „Wpływ na temperaturę zwykle ustępuje kilka miesięcy po osiągnięciu szczytu, kiedy pojawia się El Niño, więc rok 2024 będzie prawdopodobnie najcieplejszym rokiem w historii”.
„Możemy zbliżać się do 1,5°C dni {Wzrost temperatury, który naukowcy określili jako maksymalny dopuszczalny limit spowolnienia globalnego ocieplenia} i możemy chwilowo odejść.
El Niño prawdopodobnie zakłóci wzorce pogodowe na całym świecie, osłabi sezon monsunowy i zagrozi Australii kolejnymi pożarami.
Ale bardziej niepokojące jest to, że im więcej ciepła dostaje się do oceanu, woda staje się mniej zdolna do magazynowania nadmiaru energii.
Istnieje również obawa, że ciepło w oceanach się tam nie zatrzymuje.
W sprawie tego artykułu skontaktowano się z różnymi naukowcami Nie chcieli szczegółowo omawiać efektów.
Jeden powiedział, że był „bardzo zmartwiony i całkowicie wyczerpany”.
Niektóre badania wykazały, że globalne ocieplenie występuje skokowo, z niewielkimi zmianami na przestrzeni lat, a następnie nagłymi skokami w górę, ściśle związanymi z rozwojem El Niño.
Jest to scenariusz, który zdaniem Kariny von Schekmann daje nadzieję na powrót temperatur po zakończeniu El Niño.
„Nadal mamy okno, w którym możemy działać i musimy je wykorzystać, aby zminimalizować konsekwencje” – powiedział BBC.
Źródło obrazu, Naukowy
Jakie są skutki ocieplenia oceanów?
Globalna średnia temperatura powierzchni mórz wzrosła o około 0,9°C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej, z czego 0,6°C miało miejsce tylko w ciągu ostatnich 40 lat.
Wzrost ten jest mniejszy niż wzrost temperatury powietrza nad ziemią, który od czasów przedindustrialnych wzrósł o ponad 1,5°C. Dzieje się tak dlatego, że do ogrzania wody potrzeba znacznie więcej energii niż do ogrzania lądu, a oceany pochłaniają ciepło znacznie poniżej swojej powierzchni.
Nawet ten pozornie niewielki średni wzrost ma istotne konsekwencje w świecie rzeczywistym.
- utrata gatunkuCzęstsze i bardziej intensywne morskie fale upałów powodują masową śmiertelność organizmów morskich. Jest to szczególnie szkodliwe dla raf koralowych.
- Trudniejsze warunki pogodowe: Rosnące ciepło na powierzchni oceanu powoduje powstawanie huraganów i huraganów z większą energią. Oznacza to, że stają się one bardziej intensywne i długotrwałe.
- Wzrost poziomu morzaCieplejsza woda zajmuje więcej miejsca – znana jako rozszerzalność cieplna – i może znacznie przyspieszyć topnienie lodowców na Grenlandii i Antarktydzie, które wpływają do oceanów. Podnosi to globalny poziom mórz, co zwiększa ryzyko powodzi przybrzeżnych.
- Mniejsza zdolność pochłaniania dwutlenku węglaOceany pochłaniają obecnie około jednej czwartej emisji gazów cieplarnianych. Cieplejsze wody mają mniejszą zdolność pochłaniania dwutlenku węgla. Jeśli w przyszłości oceany będą pochłaniać mniej dwutlenku węgla, więcej będzie gromadzić się w atmosferze, co jeszcze bardziej ociepli powietrze i oceany.
Źródło obrazu, Naukowy
Zapamietaj to Możesz otrzymywać powiadomienia z BBC Mundo. Pobierz i aktywuj nową wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Hagamous posłowie ponawiają konieczność uregulowania medycyny estetycznej – Occidental
Start „Miury 1” wstrzymany z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych | Nauki
Studenci UAT zajmują trzecie miejsce w Międzynarodowym Kongresie Medycyny – El Sol de Tampico