25 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niesamowita zielona kometa Leonard pojawia się gołym okiem na niebie

Kometa Leonard, oszałamiająca zielona smuga na niebie, będzie widoczna gołym okiem w ten weekend.

Kometa została odkryta na początku tego roku i będzie przez nią przechodzić Ziemia Po raz pierwszy od 70 000 lat, choć w odległości 21,7 miliona mil (35 milionów km).

„To dość jasna kometa, którą widzimy na niebie mniej więcej raz w roku”, powiedział Marco Micheli, astronom z Near-Earth Object Coordination Center w ten który (Europejska Agencja Kosmiczna).

Kometa będzie najbardziej widoczna 12 grudnia, ale zniknie w miarę zbliżania się po tej dacie ze względu na bliskość Słońca. Dotrze do peryhelium, najbliższego Słońca, 3 stycznia.

W ciągu kilku dni przejdzie przez kilka konstelacji, jednak 12 grudnia minie Wenus i Merkurego, a następnie Saturna i Jowisza. Dla lepszego widoku zalecana jest lornetka lub teleskop.

Leonard nie jest zagrożeniem dla Ziemi, a Micheli wyraziła to „szczęśliwie [es] Nie do końca niesamowity”, co nie znaczy, że nie wykazuje nietypowego zachowania.

Oczekuje się, że komety będą coraz jaśniejsze w miarę zbliżania się do Słońca, co zrobił Leonard, ale tylko dlatego, że zbliżają się do Ziemi, a nie dlatego, że stają się samoistnie jaśniejsze.

„To nie jest dobra wiadomość. Kometa powinna stawać się coraz jaśniejsza” – zauważył Quanzhi Ye. astronom z University of Maryland na temat kosmosu. „Jeśli nie robi się jaśniej, to coś jest nie tak, ale w tej chwili nie wiemy dokładnie co”.

Hipoteza jest taka, że ​​Leonard już pęka lub kończy mu się lód, aby słońce mogło wyparować. Możliwe, że kometa przeżyje każdy proces, który się w niej pojawi, chociaż jest zbyt wcześnie, aby mieć pewność.