Warszawa (DPA/EP) – Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział reparacje dla Polski, która ucierpiała pod okupacją hitlerowskich Niemiec podczas II wojny światowej, w celu złagodzenia napięć z Warszawą, która w przeszłości potępiała pomoc Niemiec po konflikcie. Dyskryminacja Polski.
„Niemcy są świadome powagi swojej zbrodni, swojej odpowiedzialności wobec milionów ofiar niemieckiej okupacji i misji z niej wynikającej” – powiedział niemiecki prezydent podczas wizyty w Warszawie, gdzie spotkał się z Polską. Premier Donald Tusk po serii konsultacji obu stron.
Dlatego kraj „bez zastrzeżeń i zastrzeżeń” zachowuje swoją historyczną odpowiedzialność w ramach pierwszych dialogów na ten temat prowadzonych przez strony od 2018 r. – stwierdził Schalls.
„Sytuacja starszych ofiar nas bardzo niepokoi i podejmiemy w tej sprawie działania” – powiedział Scholz, choć nie podał danych dotyczących odszkodowań przyznanych około 40 tysiącom ofiar niemieckiej okupacji Polski. Żywy.
„Odpowiedzialność za przeszłość oznacza także odpowiedzialność za wspólną przyszłość” – stwierdził Scholz, zwracając uwagę, że obrona kraju jest „również obroną Niemiec” i jest rozwijana „wspólnie”.
Tusk ze swojej strony potwierdził, że dystrybucja pomocy rozpocznie się „jak najszybciej” i zaznaczył, że „to zajmie miesiące, a nie lata”. W związku z tym określił decyzję Scholza jako krok we „właściwym kierunku”, choć podkreślił, że „nie jest to żadna liczba, która zrekompensowałaby wszystko, co wydarzyło się podczas II wojny światowej”.
Zapewnił jednak, że „na poziomie prawno-formalnym” tym posunięciem można „zamknąć” kwestię reparacji, podkreślając jednocześnie, że decyzja Berlina przyczynia się do postępu w stosunkach dwustronnych. „Tego rodzaju gesty są również bardzo ważne w polityce”.
Podkreślił ponadto, że zaangażowanie Niemiec na rzecz bezpieczeństwa europejskiego jest „kwestią kluczową”. „Ważne jest, aby był on gotowy wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo kontynentu i zadbać o to, aby w Europie nie było wojny” – wyjaśnił.
Nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki najechały i okupowały Polskę w 1939 roku. Naziści zabili większość z 3,2 miliona Żydów mieszkających w Polsce, ale chociaż kraj nigdy się nie poddał, w czasie wojny stracił trzy miliony swoich nieżydowskich obywateli, w tym wielu intelektualistów i członków elity. Warszawa została zniszczona przez nazistów w 1944 r. po nieudanej rewolucji, w której zginęło 200 000 cywilów.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy