2 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemcy odrzucają reparacje wojenne dla Polski | Europa | TW

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało we wtorek (01.03.2023), że rząd niemiecki formalnie odrzucił wniosek Polski o podjęcie rozmów w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej.

„Według rządu niemieckiego sprawa reparacji i odszkodowań za szkody wojenne jest zamknięta, a rząd niemiecki nie ma zamiaru rozpoczynać negocjacji w tej sprawie” – głosi oświadczenie wydane przez Dyplomatykę po otrzymaniu oficjalnej odpowiedzi. Berlin.

Polska domagała się także reparacji za okupację niemiecką i okupację w latach 1939-1945.

We wrześniu Polska oszacowała straty II wojny światowej na około 1,3 bln euro i wysłała do Berlina formalną notę ​​dyplomatyczną z prośbą o reparacje.

Polska twierdzi, że jest to „kwestia polityczna i prawna”.

„Stanowisko rządu niemieckiego w notatce jest błędne. Kwestia odszkodowań dla Polski za skutki II wojny światowej, z których do tej pory nie zliczono rachunku, jest nie tylko z moralnego, ale i politycznego punktu widzenia i legalne” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

„Czeka nas międzynarodowa kampania, ale wierzę, że wygramy dla Polski i dla Polski!” On dodał.

Niemcy twierdzą, że Polska zrezygnowała z reparacji wojennych w 1953 r. i kilkakrotnie potwierdzali to stanowisko. W przeszłości Berlin używał podobnych argumentów przeciwko greckim roszczeniom odszkodowawczym.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbach odrzuciła wniosek podczas wizyty w Warszawie w październiku, mówiąc, że sprawa jest dla Berlina zamkniętym rozdziałem.

Konserwatyści u władzy w Polsce kwestionują ważność porozumienia z 1953 r., twierdząc, że ich kraj znajdował się wówczas pod presją Związku Radzieckiego.

JU (affp, rtre)

READ  Wojna Rosja - Ukraina | Waleria Szaszenok | "Dziękuję Putin": Diktock paradoksalnie podziela wydalenie młodej Ukrainki z Q do Polski | Władimir Putin | Wołodymyr Zełenski | Świat