Rządy prawa, rządy prawa, są podstawą europejskiej demokracji bardziej niż jakakolwiek inna koncepcja i są właściwą zasadą przy analizie decyzji UE o wsparciu (ataku) Ukrainy bronią (w tym czołgami) i dyplomacją. przez Rosję z pogardą dla jakiegokolwiek przepisu prawa międzynarodowego), ale kiedy pozwala się rządom dwóch państw członkowskich, Węgier i Polski, np. na nieprzestrzeganie niezależności sądownictwa czy mediów. Konflikty z Węgrami i Polską, które ich rządy zaczęły co najmniej wycofywać, ale nadal obowiązują znaczne ograniczenia i nie należy ich łagodzić, dopóki nie będzie jasne, że nastąpiły niezbędne zmiany. Żądanie to musi być stanowcze w czasie wojny na Ukrainie, pomimo głównej roli Polski w niej, ponieważ zasadniczo jest to ta sama zasada przewodnia: esencjalizm. Praworządność Nie obsługuje różnych wersji.
W badaniu przeprowadzonym przez dwóch badaczy Alvaro Ollerta i Toma Theunsa z Uniwersytetu w Amsterdamie przeanalizowano 138 przemówień wygłoszonych w latach 2018-2021 przez dwóch przewodniczących Komisji Europejskiej, Jeana-Claude’a Junckera i Ursulę van der Leyen. Stwierdza się, że integracja między rządami prawa a prawami podstawowymi jest podstawą, na której cała koncepcja demokracji w Unii Europejskiej rozwinęła się bardziej niż jakikolwiek inny czynnik. Praworządność skłoniła Komisję do opracowania europejskiego prawa dotyczącego wolności mediów (wrzesień 2022 r.), które gwarantuje przejrzystość własności i chroni, aby konflikty własności nie kolidowały z decyzjami redakcyjnymi. Jak wyjaśniła komisarz Vera Jurova: „Praworządność jest podstawą naszej demokracji. Bez tego wolna prasa będzie atakowana, konsumenci nie będą w stanie rzucić wyzwania dobrze powiązanym firmom i nie wszyscy będziemy w stanie dochodzić swoich praw, czy to przeciwko rządowi, czy firmom, które wprowadzają nas w błąd lub nadużywają naszych danych . .
Dlatego Komisja Europejska wymyśla instrumenty, by domagać się poszanowania praworządności od wszystkich jej członków. Dlatego decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zatwierdza rozporządzenie Komisji, które pozwala Węgrom i Polsce zawiesić napływ środków na odbudowę Covid. . Polska musiała dokonać przeglądu swojego systemu regulacyjnego wobec sędziów, co pozwoliło jej ingerować w jej niezawisłość, a Węgry nadal walczą o zabezpieczenie 55% funduszy pomocowych w oczekiwaniu na 27 reform, których domaga się komisja.
Jeśli chcesz wspierać rozwój wysokiej jakości dziennikarstwa, zasubskrybuj.
Rejestr
Przypadek Węgier z rządem Viktora Orbána jest szczególnie ważny, ponieważ jego dążenie do całkowitej kontroli nad społeczeństwem doprowadziło do prywatyzacji większości uczelni publicznych, pozostawiając je w rękach fundacji bliskich partii rządzącej. Ta z kolei jest finansowana z publicznych pieniędzy. Skandal jest taki, że Komisja postanowiła wykluczyć Węgry z programu Erasmus i nie akceptuje wymian z żadną z tych uczelni. Zmiana dotyczy ponad 16 000 węgierskich studentów i nauczycieli, którzy skorzystali z programu Erasmus w 2022 roku.
Podtrzymany przez TSUE pogląd jest taki, że ani jedno euro z funduszy ratunkowych nie trafia do rąk tych, którzy nie stosują się do przepisów prawa, a droga do rozpoczęcia podróży jest konieczna. , nie bez trudności, musi być respektowana w 100% i nie może być dotknięta lub pomniejszona potrzebami rozwoju wojny na Ukrainie. Węgry nie powinny być karane za wspieranie Rosji, ale za nękanie własnych sędziów i uniwersytetów, Polska nie powinna faworyzować otwartej solidarności z Ukrainą, ale uważnie obserwować jej wyraźną chęć ingerowania w jej media i jej sądy. Dopiero wtedy stanowisko Europy na Ukrainie stanie się jasne.
Rejestracja tutaj Cotygodniowy biuletyn z pomysłami.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy