22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nie widać rozwiązania – DW – 28.11.2023

Nie widać rozwiązania – DW – 28.11.2023

Dyskutowano na temat pozornie bezradnego rządu i wściekłej opozycji Bundestagu O tym, jak Niemcy wyjdą z kryzysu budżetowego. Doradca Olafa Schulza (SPD) Rozmawiajcie przez 25 minut, a przede wszystkim spróbujcie uspokoić sytuację.

Jednak ci, którzy liczyli na konkretne pomysły na ten temat, zawiedli się Jak finansować wydatki publiczne W przyszłym roku i następnym. „Ostrożność jest ważniejsza od szybkości” – powiedział Schultz, dając do zrozumienia, że ​​w tym roku prawdopodobnie nie zostanie podjęta żadna decyzja.

Lider opozycji chadeckiej Friedrich Merz zaprzeczył przydatności Schulza na stanowisko kanclerza, stwierdzając, że „minął go”.

Fronty wewnątrz koalicji twardnieją

Tak naprawdę Schulz nie zaproponował jeszcze rozwiązań politycznych, zwłaszcza że jego koalicja jest podzielona. Dwie lewicowe partie, SPD i Zieloni, mają bardzo odmienne od liberalnej FDP pomysły na dalsze postępowanie po tym, jak Federalny Trybunał Konstytucyjny obalił podstawy ich polityki fiskalnej.

Pamiętajcie: po objęciu urzędu w grudniu 2021 r. trzy partie przekazały niewykorzystane uprawnienia kredytowe o wartości 60 mld euro do Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF), specjalnego funduszu na rzecz ochrony klimatu. Początkowo pieniądze miały służyć jako pożyczka na złagodzenie pandemii, ale sędziowie uznali, że wykorzystanie ich w sposób inny niż przewidziany przez Bundestag jest niezgodny z konstytucją.

Budżety kończą się na środkach „prywatnych”.

Tym samym Federalny Trybunał Konstytucyjny położył kres prowadzonej od wielu lat polityce budżetowej. Pod rządami kanclerz Angeli Merkel istniało także kilka funduszy prywatnych.

„To orzeczenie tworzy nową rzeczywistość – dla rządu federalnego oraz dla wszystkich obecnych i przyszłych rządów, zarówno federalnych, jak i regionalnych” – powiedział kanclerz Schulz. „Rzeczywistość utrudnia jednak osiągnięcie ważnych i powszechnie podzielanych celów dla naszego kraju”.

Tym bardziej, że KTF nie jest jedynym funduszem prywatnym. Istnieje także Fundusz Stabilizacji Gospodarczej (EFS) o wartości 200 miliardów euro, który również powstał na kilka lat jako „specjalny” budżet, a 45 miliardów euro z tego funduszu wydano już na pomoc finansową dla gospodarki. Oraz dla obywateli, aby zrekompensować wysokie ceny energii.

READ  Dowiedz się, która rasa kota przyciąga szczęście do Twojego życia

Nowe zadłużenie także w 2023 roku, z mocą wsteczną

Światowe Forum Społeczne jest teraz zamknięte ze względów ostrożności. Obowiązujące już ograniczenia cen energii elektrycznej i gazu zostaną zrekompensowane dodatkowym budżetem w 2023 r. i nie będą kontynuowane w 2024 r. Zapowiedział to już minister finansów i lider FDP Christian Lindner.

Kanclerz Federalny potwierdził to w oświadczeniu swojego rządu. „Jednocześnie ceny energii elektrycznej i gazu w całych Niemczech są ponownie znacznie wyższe niż przed kryzysem, ale w większości poniżej pułapów, które wprowadziliśmy w celu ograniczenia cen”.

Nie widać szybkich rozwiązań

Czas pokaże, jak potoczy się spór budżetowy. Scholz uważa, że ​​orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego powinno zostać szczegółowo omówione, co sugeruje, że jest jeszcze wiele do omówienia. „Daje nam to czas na zbadanie budżetowego pola manewru, ustalenie priorytetów i oczywiście ograniczenie wydatków”.

Ograniczyć wydatki? Wolna Partia Demokratyczna powinna się z tego cieszyć, jednak sformułowanie to powoduje dyskomfort w szeregach Partii Socjaldemokratycznej i wśród Partii Zielonych. Przede wszystkim FDP chce obciąć wydatki socjalne i odłożyć w czasie projekty związane z ochroną klimatu. Z kolei Partia Socjaldemokratyczna i Partia Zielonych uważają, że rozwiązaniem jest ponowne zawieszenie tzw. hamulca zadłużenia w latach 2024 i 2025.

(Młodszy)