23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Negatywne perspektywy gospodarcze w UE rozciągają się na Szwecję, Polskę i Estonię

Negatywne perspektywy gospodarcze w UE rozciągają się na Szwecję, Polskę i Estonię

Madryt, 30 (prasa europejska)

Szwedzka gospodarka skurczyła się o 0,6% w czwartym kwartale 2022 r., pomimo wzrostu w poprzednich dwóch kwartałach, po tym, jak rosnące stopy procentowe, wysoka inflacja i niepewność gospodarcza wpłynęły na zdolność do wydawania pieniędzy, poinformował w poniedziałek szwedzki Centralny Urząd Statystyczny.

To pierwszy odnotowany spadek od drugiego kwartału 2021 roku. W ujęciu rocznym spadek wyniósł również 0,6%. Jednak w całym roku kraj skandynawski odnotował wzrost PKB o 2,4%.

„Wygląda na to, że nadchodzi wielka recesja” – powiedział Andrew Cunningham, ekonomista w Capital Economics, z którym konsultował się dpa-AFX.

W grudniu Szwedzki Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych obniżył prognozę wzrostu ze względu na słabą konsumpcję i sytuację na rynku pracy, stopy procentowe i inflację. Organ przewiduje zatem spadek PKB o 0,9% w 2023 roku i wzrost o 1,3% w 2024 roku.

Szwecja dołącza do Niemiec z negatywnymi perspektywami makroekonomicznymi, ponieważ w czwartym kwartale 2022 r. odnotowała wzrost o 0,5%, co oznacza spadek o 0,2% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, podał Federalny Urząd Statystyczny (Testatis).

Podobnie Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że w czwartym kwartale odnotował spadek PKB o 0,5%, pomimo wzrostu o 4,9% w 2022 r., który utrzyma się na początku 2023 r. Urząd ocenia. Polska odnotuje zerowy wzrost w 2023 roku.

Podobnie sprzedaż detaliczna w Estonii spadła w grudniu o 7%, po spadku o 2% w listopadzie. Tak jak miało to miejsce w Portugalii, która w grudniu spadła o 1,8%, po spadku o 0,9% w listopadzie.

Jednak zaufanie portugalskich konsumentów wzrosło do -35,4 w styczniu w porównaniu do -37,1 w grudniu. Portugalski eksport również wzrósł o 16% rok do roku w czwartym kwartale.

Na drugim końcu skali przewiduje się, że Irlandia odnotuje wzrost o 12,2% w 2022 r., co czyni ją najsilniejszą gospodarką UE. Wzrost został przypisany sile w sektorach produkcji, farmaceutycznym i sprzętu medycznego.

READ  Plany wydatków Polski i Węgier mogą zostać zatwierdzone na warunkach unijnych

Jednak popyt krajowy ucierpi w 2023 r. z powodu wyższych kosztów utrzymania i rosnących oprocentowania kredytów hipotecznych.