23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego orki atakują statki – DW – 29.05.2024

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego orki atakują statki – DW – 29.05.2024

Od 2020 roku wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego stały się sceną bezprecedensowego zjawiska, które przyciągnęło uwagę zarówno naukowców, jak i żeglarzy. Odnotowano tam ponad 670 incydentów Orki zaatakowały łodzie, Co wzbudziło niepokój i zaskoczenie jednocześnie.

To zachowanie podsyciło teorię, że orki mogą być właśnie tym Przekazujcie sobie nawzajem technologię Taranować statki, co stworzyło wizerunek tych waleni jako nowych złoczyńców oceanu, pragnących przejąć swoje terytorium.

„Bardzo niebezpieczna gra”

Teraz, raport Niedawne badanie przeprowadzone przez grupę zadaniową Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC), złożoną z biologów, urzędników rządowych i przedstawicieli branży morskiej, dało nowe spojrzenie na tę kwestię. Badanie zostało zlecone przez rządy Z Hiszpanii Portugalia wskazuje, że orki, zwłaszcza młodsze, znalazły nowy sposób rozrywki: stery łodzi.

Innymi słowy, orki, które zderzają się ze statkami i I utopić ich w Cieśninie Gibraltarskiej Być może po prostu nudzą się nastoletnimi orkami bawiącymi się i podążającymi za trendami behawioralnymi.

„To bardzo niebezpieczna gra, ale nadal jest to gra” – powiedziała Naomi Rose, naukowiec z Instytutu Dobrostanu Zwierząt. Poczta Waszyngtońska.

W raporcie Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej zauważono, że młode orki znajdują nową rozrywkę u steru.Zdjęcie: Ocean Race Alliance/AP Photo/Fotografia

Początkowo rozważano różne teorie wyjaśniające to dziwne zachowanie, począwszy od niedoborów żywności, które sprawiły, że orki zaczęły postrzegać łodzie jako konkurencję, po wznowienie działalności morskiej po pandemii, która mogła zakłócić ich naturalne zachowanie.

Teraz, po zbadaniu, naukowcy odkryli, że większość orek wchodzących w interakcję z łodziami to młode osobniki należące do grupy liczącej około 15 osobników. Ostrożnie podchodzą do statków, najwyraźniej chcąc uderzyć ich w głowy i nosy. Jednak ze względu na duże rozmiary tych małych orek, które osiągają od 3 do 5 metrów długości, ster często ulega uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu – wyjaśnił Alex Zerbini, szef komitetu naukowego Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej.

Dlaczego orki atakują ster?

Główna hipoteza jest taka, że ​​wzrost liczebności tuńczyka błękitnopłetwego, będącego ich głównym pożywieniem, zapewnił im więcej czasu wolnego. Zerbini wyjaśnił, że orki nie starają się celowo niszczyć łodzi. „Kiedy bawią się sterem, nie rozumieją, że mogą mu zaszkodzić i że będzie to mieć wpływ na ludzi. To bardziej zabawa niż celowe działanie” – dodał.

READ  Czy jest coś gorszego od Otisa? Naukowcy proponują nowy huragan kategorii 6 – El Financiero

Zatem takie zachowanie można postrzegać jako wyłaniającą się „tradycję kulturową” wśród orek, pozbawioną wyraźnego celu poza rozrywką, co sugeruje, że możemy mieć do czynienia z nową „modą” wśród tych stworzeń.

„Różne populacje często mają odrębne specjalizacje żywieniowe, które są utrzymywane w wyniku transmisji kulturowej, a te „ekotypy” zazwyczaj mają różnorodne trwałe tradycje behawioralne związane z ich rozbieżną dietą”. Dokument biologów morskich wyjaśnia.

„W niektórych populacjach mogą również rozwinąć się niezwykłe i tymczasowe „mody” behawioralne oraz inne cechy, które nie wydają się służyć żadnemu wyraźnemu celowi adaptacyjnemu”.

To zachowanie przypomina inne „mody” obserwowane na przestrzeni lat w różnych grupach orek. W 1987 r. orki na południowym Pacyfiku zaczęto nosić na głowach martwego łososia jako kapelusze. Moda ta szybko zniknęła, ale na krótko odrodziła się w 2008 r. Naukowcy sugerują, że obecne zachowanie orek iberyjskich może być równie tymczasowe.

Od 2020 r. na Półwyspie Iberyjskim odnotowano ponad 670 przypadków ataków orków na łodzie.Zdjęcie: Lisa Collins/Robertarding/Image Alliance

Proponowane środki

Aby ograniczyć ryzyko, grupa zadaniowa zaproponowała kilka środków. Wśród nich modyfikacja steru, aby uczynić go mniej atrakcyjnym dla orek, przy użyciu bardziej ściernych lub szorstkich materiałów. Wypróbuj także hałaśliwe urządzenia wokół łodzi i zawieś rzędy obciążonych lin, których orki nie lubią.

Eksperci podkreślają, jak ważne jest, aby nie próbować agresywnego odstraszania orek, ponieważ mogłoby to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. „Im bardziej niebezpieczna jest gra dla orek, tym lepszą zabawę będą miały” – ostrzegła Rose.

Wyzwanie dla żeglarzy

Dla marynarzy tendencja ta stanowi poważne wyzwanie. Władze zalecają jak najszybsze odejście od orek i powiadomienie władz w przypadku wystąpienia takiego spotkania. „Trzymaj się z daleka od wielorybów w odległości co najmniej 2–3 kilometrów od miejsca ich znalezienia” – sugeruje raport. Może to zmniejszyć ryzyko uszkodzenia.

READ  Chiny (ponownie) budują ogromne centra kwarantanny dla COVID-19 - El Financiero

Podsumowując, chociaż atak orki może wydawać się groźny, zrozumienie, że jest to zachowanie zabawne, ma kluczowe znaczenie dla skutecznego i bezpiecznego rozwiązania problemu dla obu stron. Jak każda tendencja, i ta może minąć, ale w międzyczasie środki zapobiegawcze mogą pomóc w utrzymaniu pokoju na wodach Półwyspu Iberyjskiego.

„Nie chcemy, aby więcej łodzi zatonęło ani żeby ludzie wpadli w kłopoty” – mówi Zerbini. „Ale nie chcemy też, żeby zwierzętom stała się krzywda. Musimy pamiętać, że to jest ich siedlisko, a my jesteśmy w jego środku”.

Felipe Espinosa Wang na podstawie informacji z CBI, The Washington Post i The Independent.