19 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy twierdzą, że chromosom „Y” u mężczyzn zanika, więc czy to już koniec?  – Naucz mnie o nauce

Naukowcy twierdzą, że chromosom „Y” u mężczyzn zanika, więc czy to już koniec? – Naucz mnie o nauce

Bezprecedensowe odkrycie zaskoczyło i zaniepokoiło społeczność naukową, ponieważ u mężczyzn wykryto utratę materiału genetycznego w chromosomie Y. Jest to poważne zagrożenie dla kontynuacji naszego gatunku.

Naukowcy z Uniwersytetu La TrobeMelbourne dokonało szokującego odkrycia, że ​​znika chromosom Y, który określa płeć u niemowląt i innych ssaków. Który przedstawia niepokojący obraz rasy ludzkiej. Bo jeśli to zjawisko będzie się utrzymywać, ludzie, a tym samym rasa ludzka, mogą zniknąć, chyba że znajdziemy sposób na przywrócenie chromosomu płci.

Ale czym są chromosomy i dlaczego są tak ważne?

Chromosomy to struktury w kształcie pręcików znajdujące się w jądrze komórkowym i zawierające materiał genetyczny organizmu. Ludzie mają 23 pary chromosomów, co daje w sumie 46 chromosomów.

Wszystko para chromosomów Składa się z jednej odziedziczonej po matce i jednej odziedziczonej po ojcu. Chromosomy dzielą się na dwa typy: autosomy i chromosomy płciowe. Chromosomy to 22 pary chromosomów, które nie determinują płci, podczas gdy chromosomy płciowe to dwa chromosomy określające płeć biologiczną.

Para chromosomów płciowych u mężczyzn to XY, natomiast u kobiet XX. W chromosomach płci chromosom X jest większy niż chromosom Y i zawiera więcej genów. W rezultacie choroby związane z chromosomem X występują częściej u mężczyzn niż u kobiet, ponieważ mężczyźni mają tylko jeden chromosom X.

Każdy chromosom zawiera wiele genów zakodowanych w DNA. Geny to jednostki informacji dziedzicznej, które określają takie cechy, jak kolor oczu, grupa krwi, wzrost i podatność na określone choroby. Geny są wyrażane jako białka, które pełnią ważne funkcje w organizmie.

Brakuje chromosomu Y

U ssaków, podobnie jak u ludzi, samice posiadają jedną parę płciową „XX”, a u samców jeden chromosom X i jeden chromosom „Y”. Chromosom „Y” jest na ogół mniejszy i nie zawiera wielu genów (szacunkowo 55 genów), a pozostałe DNA, które go tworzy, jest znane jako DNA niekodujące.

READ  Zielona kometa zaczyna pojawiać się gołym okiem: kiedy i jak zlokalizować ją na niebie | Nauki

Jednak chromosom „Y” zawiera bardzo ważny gen, a mianowicie Gen nazywa się SRY (region płciowy w Y), który aktywuje inny gen o nazwie SOX9, który jest kluczem do determinacji płci męskiej u wszystkich kręgowców. Ponadto gen SRY reguluje rozwój jąder, w których produkowane są hormony takie jak testosteron i jego pochodne oraz kieruje rozwojem męskiego embrionu.

Od tego czasu w dziobaku zaobserwowano niesamowite zjawisko Para seksu „XY”. To bardziej jak mój fizyczny mąż. Szacuje się, że u tego gatunku chromosom Y utracił od 55 do 900 aktywnych genów w ciągu 166 milionów lat (ludzie i dziobak ewoluowali oddzielnie). Oznacza to, że co 1 milion lat następuje utrata 5 genów. Jeśli to tempo się utrzyma, pozostałe 55 genów na chromosomie Y zniknie za 11 milionów lat. Istnieją również dowody na zanik genów na chromosomie Y, co może stopniowo doprowadzić do całkowitego zaniku chromosomu Y.

Jakie alternatywy istnieją w przyrodzie?

Czy to będzie koniec człowieka? Być może to nie koniec, nasze ciała dostosowują się i ewoluują zgodnie ze środowiskiem, w którym żyjemy. U niektórych gryzoni, takich jak kretoszczury z Europy Wschodniej i japońskie szczury kolczaste, utrata chromosomu Y i genu SRY już nastąpiła, ale gatunek utrzymuje się (chociaż mechanizm takiej utraty nie jest jeszcze w pełni poznany). rekombinacja genetyczna). Oznacza to, że istnieje możliwość, że nasz gatunek również może przetrwać.

Znaczenie badania chromosomów

Ludzkie chromosomy były szeroko badane i zidentyfikowano kilka zaburzeń genetycznych związanych ze zmianami w chromosomach. Niektóre przykłady obejmują Zespół Downaktóry jest spowodowany dodatkową kopią chromosomu 21, oraz zespół Turnera, który jest spowodowany utratą chromosomu X u kobiet.

Cały artykuł ukazał się na Magazyn PNAS.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.