28 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy szukają dokładnych teorii na temat pochodzenia wszechświata

Proponowanie nowych modeli wyjaśniających, w jaki sposób powstał wszechświat, jak ewoluuje i jak może się skończyć, jest dziełem kosmologii, gałęzi nauki, która wykorzystuje teoretyczne i coraz częściej narzędzia obserwacyjne do badania tajemnic wszechświata.

Aby pogłębić to badanie, poprzez analizę statystyczną tysięcy danych generowanych przez teleskopy i inny sprzęt wystrzelony w kosmos, grupa naukowców z Instytutu Nauk Jądrowych UNAM (ICN) w grudniu 2020 r. stworzyła CosmoNag, skrót od National Cosmostatistics Group.

Zespół złożony z międzynarodowych ekspertów z uniwersytetów w Sheffield i Glasgow w Wielkiej Brytanii oraz z Malty, a także ekspertów krajowych z uniwersytetów w Guadalajara i Atonoma de Zacatecas dąży, poprzez analizę statystyczną, do budowania pomostu między kosmologią teoretyczną oraz obserwację, którą nazywają „kosmologią dokładną”.

Badacz z Wydziału Teorii Grawitacji i Pola w ICN i założycielka międzynarodowej grupy Celia Escamilla Rivera zauważyła, że ​​CosmoNag jest pierwszą grupą w Meksyku, która zgromadzi meksykańskich naukowców i studentów z międzynarodowymi uczestnikami.

„Żyjemy w czasach, w których zbieramy wiele danych, gdy nowe teleskopy wystrzeliwują nasze oczy w kosmos i przybliżają nas do okna, które może być początkiem wszechświata. Całe to przetwarzanie jest złożone ze statystycznego punktu widzenia , biorąc pod uwagę dużą ilość, szybkość i różny charakter danych, otworzyła się nowa dziedzina nauki znana jako kosmologia, która oprócz zaproponowania nowych modeli zdolnych do wyjaśnienia pochodzenia i ewolucji wszechświata, już teraz ma pod ręką konkretne dane dotyczące tego, co jest obserwowane w kosmosie” – zauważył.

Dane mogą dostarczyć naukowcom dokładnych modeli powstania wszechświata i przybliżyć je do jego faktycznego wieku. „Ta grupa jest otwierana po raz pierwszy w Meksyku, aby móc zintegrować naukowców. W tej chwili jest nas pięciu ICN i siedmiu międzynarodowych należących do różnych grup współpracy, które dostarczą nam danych” – skomentował.

Trzy zagraniczne uczelnie to kanały komunikacji, z którymi współpracuje bardzo dobrze. „Na przykład University of Sheffield jest łącznikiem ze współpracą Planck, która bada wczesny wszechświat; związek Glasgow z dużą współpracą LIGO, która jako pierwsza odkryła zjawisko fal grawitacyjnych; a w przypadku Malty mamy związek z projektem UE związanym z badaniami ewolucji i wieku wszechświata” – wyjaśnił.

READ  Młodzi mężczyźni przybywający z Danii w celu zbadania właściwości leku Rramuri - El Heraldo de Chihuahua

Oprócz otrzymywania krajowego sponsoringu od Dyrekcji Generalnej ds. Personelu Akademickiego UNAM (DGAPA) przez następne cztery lata, CosmoNag jest finansowany przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne, z którym stowarzyszony jest Escamilla Rivera.

„Do 2022 r. będziemy mieli również wsparcie Narodowej Rady Nauki i Techniki i dodamy trzy duże instytucje, które nas wspierają, aby ta grupa rosła i rozwijała więcej kanałów komunikacji na poziomie międzynarodowym” – powiedział.

CosmoNag Ma swoje pierwsze artykuły i zaproszenia dla studentów fizyki w kraju, aby mogli dołączyć do tego projektu.