6 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy byli zdumieni dziewięcioma huraganami krążącymi wokół Jowisza

To zdjęcie wykonane przez sondę Juno pokazuje dziewięć huraganów na biegunie północnym Jowisza w podczerwieni.

To zdjęcie wykonane przez sondę Juno pokazuje dziewięć huraganów na biegunie północnym Jowisza w podczerwieni.
obrazek: NASA / JPL-Caltech / SwRI / ASI / INAF / JIRAM

Niektóre dziwne burze w Jowisz Został odkryty w 2017 roku przez statek kosmiczny NASA, który jest szczególnie interesujący dla naukowców. Wypróbuj nowe badania, aby zrozumieć Jak dziewięć cyklonów krążących na biegunie północnym Jowisza pozostaje tak zorganizowanych.

Słynny i kultowy duża czerwona plama Z Jowisza jest w rzeczywistości masa chmur burzowych Nazywa się antycyklonem i jest to tylko jedna z wielu burz w gazowym olbrzymu. Na biegunie północnym Jowisza znajduje się rodzina dziewięciu huraganów, jeden duży otoczony ośmioma mniejszymi, po raz pierwszy zaobserwowany w 2017 roku przez sondę Juno NASA, która krążą wokół planety. Badanie zostało opublikowane w astronomia naturalna Zbadaj, dlaczego ta formacja pozostaje stabilna przez ostatnie kilka lat, a nawet Na długo przed odkryciem.

„Od 2017 roku sonda Juno zaobserwowała cyklon na biegunie północnym Jowisza otoczony ośmioma mniejszymi cyklonami ułożonymi w wielokątny wzór” – napisali autorzy badania. „Nie jest jasne, dlaczego ta formacja jest stabilna ani jak ją utrzymać”.

Biegun południowy Jowisza ma podobną konfigurację, z wyjątkiem tej konfiguracji Pięć burz to Tworzą pięciokąt, w przeciwieństwie do arktycznego ośmiokąta, który tworzy ośmiokąt. Naukowcy określają geometryczne systemy burzowe na biegunach północnym i południowym jako „wielokąty” i piszą: „Poszczególne wielokąty i wiry, które je tworzą, były stabilne przez 4 lata od czasu, gdy Juno je odkrył. Wielokątne wzory obracają się powoli lub wcale ”.

Naukowcy wykorzystali serię zdjęć z instrumentu typu spektrometr Połączenie Jowisz mapujący zorz w podczerwieni, lub JiramAby zbadać zachowanie tych burz. Odkryli, że „pierścień przeciwwirowy” otacza centralną burzę, obracając się w kierunku przeciwnym do głównego cyklonu. Naukowcy twierdzą, że ta pętla może ustabilizować system.

Burze na Jowiszu są wyraźnym przykładem ekstremalnych warunków pogodowych, które mogą wystąpić na innych planetach. w Saturnkolejna gazowa planeta olbrzyma, utworzyła ogromny strumień odrzutowy Sześciokątny obejmujący biegun północny. Jest nawet znany Zmień kolor.

READ  W ten sposób Hiszpania zrewolucjonizowała medycynę w XVI wieku