29 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nauka ujawnia, w jaki sposób identyfikują Cię komary

Zdjęcie artykułu Nauka ujawnia, jak identyfikują Cię komary

W Gizmodo mamy długą historię motywów komarów, najczęściej odwiedzane są te, w których nauka próbowała odkryć, dlaczego tam jesteśmy magnes dla tych małych stworzeń. Nowe badania rzucają światło na wcześniejszy atak na ludzi Te małe wampiry.

Wiadomo, że ci, którzy mają wyższy naturalny poziom niektórych substancji chemicznych w skórze, zwłaszcza kwasu mlekowego, wydają się bardziej atrakcyjni. Spośród nich owad może analizować twoją grupę krwi. Co więcej, są to te same chemikalia, które określają indywidualny poziom bakterii obecnych na naszej skórze wraz z naszym unikalnym zapachem ciała.

Wydaje się, że w nowych opublikowanych badaniach naukowcy odkryli, w jaki sposób opracowali precyzyjne mechanizmy celowania w celu rozróżnienia zapachów ludzi i zwierząt. Dla mnie faktura Carolyn McBride, profesor nadzwyczajny ekologii, biologii ewolucyjnej i neuronauki, powiedziała w oświadczeniu:

Zanurzyliśmy się w mózgu komara i zapytaliśmy ją: Jak pachniesz? Co rozświetla twój umysł? Jaka jest aktywacja twoich neuronów? A jak inaczej funkcjonuje twój mózg, kiedy wąchasz człowieka i zwierzę?

W ten sposób grupa stworzyła komary Aedes aegypti modyfikowany genetycznie, wektory wirusa Zika, wirusa dengi, wirusa żółtej gorączki i wirusa chikungunya przy użyciu CRISPR-Cas9.

Najwyraźniej te genetycznie zmodyfikowane owady miały mózgi, które zapalają się, gdy są aktywne, co pozwala naukowcom obrazować mózgi w wysokiej rozdzielczości. Następnie podawali powietrze za pomocą smak Ludzie i zwierzęta przenoszą te komary przez tunel aerodynamiczny, aby określić, co przyciąga uwagę owada.

Co się stało? Badanie pokazuje, że ludzki zapach składa się z wielu różnych związków, a te same związki są również obecne w większości zapachów ssaków, choć w różnych proporcjach. W rzeczywistości wcześniejsze badania wykazały, że same związki nie są atrakcyjne dla komarów, więc określenie dokładnych proporcji atrakcyjnych związków było wyzwaniem.

W tym celu nowe badania wykorzystały zapachy 16 ludzi, dwóch myszy, dwóch świnek morskich, dwóch przepiórek, jednej owcy i czterech psów, aby pobudzić apetyt komarów. Jak stwierdziła autorka badania Jessica Zung:

Jeśli chodzi o próbki ludzkie, mieliśmy wielu wspaniałych ochotników. Poprosiliśmy ich, aby przez kilka dni nie brali prysznica, po czym zdjęli ubrania i położyli się w teflonowej torbie. Dlaczego ochotnicy mają być nadzy? Cóż, inne włókna w odzieży mogą zniekształcać dane ze względu na ich szczególny zapach.

Wreszcie, dzięki zbieraniu zapachów, zaprojektowali sprytny system do wdmuchiwania genetycznie zmodyfikowanych komarów zapachem w obszar mózgu. Z ustawień obrazu:

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem aktywność mózgu, nie mogłem w to uwierzyć, tylko dwa kłębuszki były zaangażowane. To zaprzeczało wszystkiemu, czego się spodziewaliśmy, więc powtórzyłem eksperyment kilka razy, z większą liczbą ludzi i większą liczbą zwierząt. Po prostu nie mogę w to uwierzyć. Tak prosty.

I wreszcie, ostateczna odpowiedź: badanie wykazało, że komary wykrywają dwie substancje chemiczne (dziesiętne i niechude), które są wzbogacone ludzkim zapachem i prawdopodobnie pochodzą z unikalnych lipidów ludzkiej skóry, a nie z potu. Funkcja, która pomoże m.in. opracować nowe i skuteczniejsze repelenty.[[[[EurekAlert przez IFLNauka]

READ  NASA i Elon Musk szukają asteroidy wartej miliony