29 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nauka dowiaduje się, dlaczego niektóre komary decydują się cię ugryźć. To klucz do walki z nim

Mówią komary Zwierzęta są najbardziej śmiercionośne z ludzi. Nawet bardziej niż sami ludzie. Komary są na ogół po prostu kolejnym utrapieniem lata, ale ich zdolność do przenoszenia Choroby takie jak malaria czy gorączka denga To sprawia, że ​​badacze muszą zwracać na to szczególną uwagę.


Zrozumienie przyczyny swędzenia jest ważne. Wiemy, że to samice robią to, aby uzyskać składniki odżywcze w procesie hodowlanym, ale jak wybierają zdobycz? To pytanie zadał międzynarodowy zespół naukowców, którzy opublikowali swoje odkrycia w: Artykuł w magazynie Nature.

Aedes aegypti: specyficzny dla ludzi. Zespół skupił się na konkretnym typie komara, gorączce denga lub żółtej febrze (Aedes aegypti). Ten rodzaj komara jest interesujący z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest niebezpieczeństwo i, jak można wnioskować, jest wektorem chorób, takich jak: wirus Zika. Podczas gdy większość komarów atakuje każde zwierzę, jakie może, gatunek ten jest zarezerwowany dla ludzi.

Na co patrzysz? Badanie ma dwie osie. Z jednej strony próbował dowiedzieć się, z jakim związkiem wchodzą w interakcję komary. Zapach człowieka to mieszanina substancji chemicznych unoszących się w powietrzu. Żaden z tych składników nie był w stanie samodzielnie wywołać reakcji owada. Z tego powodu próbowali połączyć kilka z tych związków. Odkryli więc, że to połączenie dwóch cząsteczek związanych z zapachem, które wydzielamy u ludzi (losowe i niewerbalne łatki), które wywołały reakcję komara.

szukam odpowiedzi. Kolejny cel badania polegał na przeszukiwaniu mózgu owada w poszukiwaniu obszarów, które reagują na bodźce. Dla mnie Caroline McBeid wyjaśnianaukowiec z Uniwersytetu Princeton, który prowadził badanie, naukowcy* wpadli w umysł komara, aby zapytać, co potrafi wyczuć i dlaczego jest inaczej aktywowany, gdy wącha zapachy ludzi lub innych zwierząt.

READ  Dwie trzecie kobiet praktykujących medycynę zauważyło lub doświadczyło nierówności płci

Aby odpowiedzieć na te pytania, zwrócili się do System CRISPRZmodyfikowali geny komarów, aby widoczna była reakcja ich mózgu na bodźce.

Niesamowite rezultaty. Zespół był zaskoczony wynikami, ponieważ wyobrażał sobie, że funkcja biologiczna tak ważna jak zdobywanie pożywienia wymaga bardzo złożonej funkcji ze strony mózgu. Bynajmniej. Mózgi tych komarów zawierają 60 różnych regionów. Każdy z tych obszarów jest ośrodkiem nerwowym zwanym kłębuszkiem. Naukowcy zauważyli, które z tych kłębuszków „zapalają się”, gdy komary pachną ludźmi.

Zespół spodziewał się, że większość z tych 60 kłębuszków zostanie aktywowana przez ludzkie wąchanie, ale tylko dwa to zrobiły. W szczególności jeden z tych kłębuszków został aktywowany przez różne zapachy ssaków, w celu zwrócenia uwagi zwierzęcia na potencjalnie interesujący zapach. Drugi z tych ośrodków nerwowych został aktywowany tylko w odpowiedzi na rygorystyczny ludzki zapach i wtedy komar zaczął zaspokajać swój apetyt.

Gdzie mieszka ten komar?. Chociaż jest to infekcja związana z tropikami, kraje takie jak Stany Zjednoczone znajdują się w strefie zamieszkania tego komara, W szczególności południowe Stany Zjednoczone i obszary w południowej części wybrzeży Atlantyku i Pacyfiku. Do tej pory tego komara nie zaobserwowano w Hiszpanii, ale istnieje gatunek Mechanizm monitorowania i ostrzegania w celu kontroli jego ewentualnego nadejścia. mechanizm bardzo Aby te komary nie osiedliły się również w Europie Komar tygrysi już to zrobił (Aedes albicans).

Nowe narzędzie do kontrolowania tego gatunku. Zespół zaproponował również mechanizm Leczenie problemu komarów i on rodzaj pokusy Na podstawie tego, co stwierdzono w badaniu. Wiedząc, że mieszanka Deca i nielegalnych substancji była w stanie zwabić te komary, naukowcy opatentowali mieszankę tych chemikaliów do stosowania w pułapkach na owady lub środkach odstraszających owady.

zdjęcie: Muhammad Mahdi Karim

READ  Burze pod koniec sierpnia: bardziej rozległe i intensywne