27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA twierdzi, że czarna dziura w centrum naszej galaktyki ma wyciek, który „beka” strumieniem energii przypominającym płomień.

Ilustracja łuku A*, czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.

Naukowcy NASA ujawnili, że znajduje się czarna dziura W centrum Drogi Mlecznej jest „wyciek”.

Rodzaj „Strumień” Emitowany jest okresowo przez łuk A*, jak nazywa się czarna dziura w centrum naszej galaktyki, która według Dla astronomów jest ona podobna do „latarki” i jest kierowana w kosmos przez ten wyciek „prawdopodobnie raz na tysiące lat”.

Uważa się, że czarna dziura „beka” w ten dżet za każdym razem, gdy połyka coś potężnego, na przykład chmurę gazu, a następnie dżet zderza się z ogromną chmurą wodoru.

Nowe badania prowadził profesor Gerald Cecil z University of North Carolina w Chapel Hill, który zebrał obserwacje wielu długości fal z różnych teleskopów. Jak puzzle.

Dane zostały pobrane z dwóch teleskopów NASA, Hubble’a i Chandra, a także radioteleskopów ALMA na pustyni Atacama w Chile i VLA (Very Large Array) w Nowym Meksyku.

Hubble jeszcze nie sfotografował samolotu, nazywając go A Odrzutowa Fantazja.

Uważa się, że czarna dziura
Uważa się, że czarna dziura „beka” w ten dżet za każdym razem, gdy połyka coś potężnego, na przykład chmurę gazu, a następnie dżet zderza się z ogromną chmurą wodoru.

Ale Hubble pomógł znaleźć dowody na to, że wydziela się słabo w ogromnej chmurze wodoru, a następnie rozprasza się, jak Wąski kanał węża skierowany na hałdę piasku.

„Astronomowie korzystający z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wykryli jasny obłok wodoru w pobliżu czarnej dziury” NASA powiedziała.

Wyjaśnienie jest takie, że obłok zderza się z wąskim, pionowym strumieniem materii, który wyszedł z czarnej dziury zaledwie 2000 lat temu.

„To kolejny dowód na to, że czarna dziura, która ma masę 4,1 miliona słońc, nie jest śpiącym potworem, ale okresowo czka, gdy spadają na nią gwiazdy i chmury gazu”, wyjaśnia.

Ze względu na siłę grawitacji czarne dziury przyciągają materię, taką jak gaz, plazma, pył i inne cząstki, w kierunku obracającego się dysku na orbicie zwanej dyskiem akrecyjnym.

Czarna dziura, zwana Strzelcem A*, uwalnia się okresowo
Czarna dziura, zwana Sagittarius A*, okresowo wypuszcza w kosmos „rozbłyskujący dżet” przez ten wyciek, prawdopodobnie raz na kilka tysięcy lat, mówi NASA (wrażenie artysty)

Według NASA materiał poruszający się w kierunku czarnej dziury jest przyciągany w kierunku wychodzących dżetów.

READ  ISSSTE wyeliminuje zanieczyszczenia wizualne w jednostkach medycznych

Agencja opisuje samolot jako Poszukiwanie promieni światła Cieśninom towarzyszy strumień śmiercionośnego promieniowania jonizującego.

Kiedy dżet uderza w pobliski obłok wodoru, wypływ rozprasza się w „wąsy przypominające ośmiornicę”, które ciągną się wzdłuż ścieżki poza naszą galaktyką.

„Prądy filtrujące z gęstego dysku gazowego Drogi Mlecznej”powiedział współautor Alex Wagner z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii.

„Przepływ odchyla się od wiązki ołówka do wąsów, jak ośmiornica”dodany.

W ramach badań profesor Cecil i współpracownicy wykonali gigantyczne komputerowe modele strumieni dżetów na dysku symulującym Drogę Mleczną, odtwarzając obserwacje.

„Podobnie jak w archeologii, kopiesz i szukasz coraz bardziej starożytnych artefaktów, aż znajdziesz pozostałości wielkiej cywilizacji” Powiedział.

Gdy dżet eksploduje przez gazowy wodór, zderza się z materią kosmiczną, tworząc serię rozszerzających się bąbelków, które rozciągają się na co najmniej 500 lat świetlnych.

Schemat oparty na wielu długościach fali obserwacji domniemanych dżetów łukowych A*.  Jest to dowód na wybuchową erupcję czarnej dziury około dwa miliony lat temu.
Schemat oparty na wielu długościach fali obserwacji domniemanych dżetów łukowych A*. Jest to dowód na wybuchową erupcję czarnej dziury około dwa miliony lat temu.

Prądy w dalszym ciągu przenikają z gęstego dysku gazu Drogi Mlecznej do galaktycznego halo, dużego, stosunkowo pozbawionego pyłu kulistego obszaru, który otacza galaktykę spiralną taką jak nasza.

„Oczywiste jest, że nasza centralna czarna dziura zwiększyła swoją jasność co najmniej milion razy w ciągu ostatnich milionów lat” – powiedział Wagner. „To wystarczyło, aby odrzutowiec uderzył w galaktyczną aurę”..

Nowe badanie zostało opublikowane w The Astrophysical Journal.

Czytaj