16 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA ponownie oblicza prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię asteroidy wielkości Empire State Building

NASA ponownie oblicza prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię asteroidy wielkości Empire State Building

Opublikowany:

27 przed 2021 00:13 GMT

Kula Bennu zbliża się do orbity naszej planety.

Na konferencji prasowej w środę naukowcy NASA ujawnili, że istnieje 1 na 1750 szans, że asteroida o nazwie Bennu, wielkości Empire State Building w Nowym Jorku, uderzy w Ziemię przed 2300, wzmiankowany New York Times.

Szacunki sugerują nieco większe potencjalne ryzyko w porównaniu z poprzednimi szacunkami 1 na 2700 w krótszym okresie, od teraz do 2200. David Farnocchia, naukowiec z Propulsion Laboratory, powiedział. NASA Jet (Kalifornia, USA). „Nie martwię się już o Beno bardziej niż wcześniej. Prawdopodobieństwo uderzenia jest nadal bardzo małe– nalegał specjalista.

W każdym razie ścieżka Bennu jest znana z wystarczającą dokładnością, aby to udowodnić Szanse na kolizję będą zerowe przez następne stulecie. Jednak to ciało niebieskie zbliża się do orbity naszej planety iw roku 2135 zbliży się na odległość równą połowie drogi między Ziemią a Księżycem. To będzie najbardziej niepokojący dzień 24 września 2182, ale prawdopodobieństwo wpływu będzie tylko 0,037%.

Szerokość Bennu wynosi około pół kilometra. Zderzenie z takim obiektem nie byłoby wystarczająco silne, aby spowodować ogólne wyginięcie życia na tej planecie, ale mogłoby się zdarzyć. Może spowodować duże szkody. „Z reguły można powiedzieć, że krater będzie 10 do 20 razy większy od obiektu” – powiedział Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej NASA. „Obiekt wielkości pół kilometra utworzy krater o średnicy co najmniej 5, a być może nawet 10 kilometrów. Ale uszkodzony obszar […] Będzie szeroki, 100 razy większy od otworu”.