25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Narastają napięcia między Polską a Rosją w związku z rozbitymi samolotami i nową nazwą Kaliningradu

Narastają napięcia między Polską a Rosją w związku z rozbitymi samolotami i nową nazwą Kaliningradu

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew rozmawia przez telefon podczas protestu na cmentarzu żołnierzy radzieckich w „Dzień Zwycięstwa” Rosji. Protest Ukraińców na warszawskim cmentarzu przed żołnierzami Armii Czerwonej poległymi w czasie II wojny światowej. Zdjęcie: Attila Husejnow/SOPA Zdjęcia za pośrednictwem ZUMA Press Wire/dpa – Źródło: @Attila Husejnow

Warszawa.- Historyczna nieufność między Polska i RosjaPodsycana już przez wojnę na Ukrainie, nasiliła się w ostatnich dniach wraz z incydentami pomiędzy Samolot polskiej straży granicznej został przechwycony przez rosyjski myśliwiecTo skłoniło Warszawę do zwrócenia się o wyjaśnienia do rosyjskiego ambasadora w jej kraju i podobnej odpowiedzi ze strony Kremla.

Jednocześnie zdecydowały w środę polskie władze Ponownie użyj polskiej nazwy Królewiec w odniesieniu do obszaru znanego dotychczas jako Kaliningrad – Rosyjska enklawa nad Morzem Bałtyckim granicząca z Polską i Litwą, ruch opisany przez Moskwę „wroga akcja” i „szalone zakończenie na pograniczu”.

Incydent z rosyjskim myśliwcem

Polska, Kraj przyjął największą liczbę ukraińskich uchodźców z powodu wojnyW ubiegły piątek miał miejsce jego ostatni incydent z Rosją Myśliwiec Suchoj Su-35 przechwycił polski samolot podczas misji dla Europejskiej Agencji Granicznej (FRONTEX) nad Morzem Czarnym.Spowodowało to chwilową „utratę kontroli” nad urządzeniem – czytamy w oświadczeniu wydanym w tę niedzielę w Warszawie.

(Zdjęcie z pliku) Rosyjski myśliwiec SU-35

(Zdjęcie z pliku) Rosyjski myśliwiec SU-35

O incydencie jako pierwsze poinformowały władze Rumunia -państwo członkowskie NATO-, potępiło „agresywne” zachowanie rosyjskich samolotów.

Według polskiej straży granicznej Suchoj wszedł na „obszar operacyjny wyznaczony przez Rumunię” bez wcześniejszego kontaktu radiowego i został aktywowany. „Agresywne i niebezpieczne manewry, polegające na trzykrotnym zbliżeniu się do samolotu polskiej straży granicznej bez wymaganej bezpiecznej odległości”.

W rezultacie urządzenie doświadczyło „znaczących turbulencji”, a pięcioosobowa załoga, w tym dwóch pilotów, „Stracił kontrolę nad samolotem i stracił wysokość”.

Polscy strażnicy graniczni zidentyfikowali go jako rosyjskiego bojownika Przecięła mu drogę w odległości „około pięciu metrów”.. Po incydencie polski samolot zdołał prawidłowo wylądować w Rumunii.

READ  Prezydent RP: NATO „nigdy” nie zaatakuje Rosji | dotychczasowa Europa | TW

Rumuński minister obrony potępił incydent w sobotę Kolejne dowody na prowokacyjne podejście Rosji na Morzu Czarnym, który kąpie też Ukrainę. Według Bukaresztu nieuzbrojony polski samolot był obserwowany „Niebezpieczeństwo migracji” i znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, 60 km na wschód od rumuńskiej przestrzeni powietrznej. Lot od 19 kwietnia do 17 maja w Rumunii organizował Bukareszt, a koordynował Frontex, z udziałem Hiszpanii i Szwecji.

W ostatnich latach, jeszcze przed rozpoczęciem wojny ukraińskiej w lutym 2022 r. Wielokrotnie wzrosła liczba incydentów między samolotami rosyjskimi a samolotami krajów NATO. Większość z nich wystąpiła w Morzu Bałtyckim, Morzu Czarnym i innych miejscach.

Zmiana nazwy Kaliningradu

W kolejnym konflikcie między Moskwą a Warszawą Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych Poza Granicami RP podjęła decyzję o zmianie nazwy rosyjskiej eksklawy. KaliningradUważają, że mianowanie z 1946 r. na cześć radzieckiego przywódcy Michaiła Kalina „sztuczny chrzest niezwiązany z miastem ani regionem”.

Propozycja ta została zrealizowana przez władze regionalne i rząd WarszawyNazwa Kaliningrad znika z oficjalnych map i dokumentów. W jego miejsce pojawia się Królewiec, polskie tłumaczenie Królewca, niemieckiej nazwy z czasów pruskich.

Miasto zostało przemianowane na Kaliningrad przez Sowietów ku pamięci KalininJeden z przywódców rewolucji bolszewickiej i dokładnie pamięta głęboką ranę, jaką zadała Warszawa. „Współodpowiedzialny” za mord polskich oficerów zarządzony przez Stalina w Katyniu w 1940 r.Jak wspominał minister Waldemar Buda.

Ale wojna z „rusyfikacją Polski” jest sposobem na dalsze zdystansowanie się od Moskwy po inwazji na Ukrainę.

Kaliningrad jest strategicznie ważnym obszarem dla Rosjan, ponieważ gości Flotę Bałtycką. W Morskim Porcie Bałtyckim. A ktokolwiek go dotknie, nawet jeśli zmieni jego imię, musi być uważany za wroga.

Agencje AFP i AP