18 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Napięcie Maduro i hipotetyczny boom naftowy – DW – 08.09.2024

Napięcie Maduro i hipotetyczny boom naftowy – DW – 08.09.2024

Dziennik Die Filc Analizuje postać Marii Coriny Machado we wspomnieniach zatytułowanych „Dlaczego Maduro prześladuje tę kobietę”, które mówią o roli głównego przeciwnika Maduro w obecnym krajobrazie politycznym Wenezueli:

„Maduro reaguje coraz bardziej nerwowo na cyfrowe demonstracje i protesty, grożąc demonstrantom umieszczeniem ich w obozach reedukacyjnych i zmuszając do budowy dróg. „Zachowuje się jak zranione zwierzę” – mówi Machado.

Bez Machado opozycja zostanie praktycznie ścięta i pozbawiona przywództwa. Jeśli Maduro chce pozostać przy władzy pomimo oczywistego oszustwa wyborczego, musi usunąć z drogi Machado i Edmundo Gonzáleza Urrutię pod względem fizycznym, politycznym i prawnym. Maduro od kilku dni aresztuje najbliższych współpracowników środowiska opozycji. Machado czuje ogromną presję ze strony Secret Service i żyje w ukryciu: „Chcą nas zastraszyć, żebyśmy się nie porozumieli, bo gdybyśmy byli izolowani, bylibyśmy znacznie słabsi”. Ale tak się nie stanie, powiedział Machado. To, co wydarzy się w Wenezueli, zależy w dużej mierze od losu Machado.

Tarek Saab, lojalny prokurator Nicolasa Maduro, wszczął śledztwo przeciwko niej i Gonzalezowi. „Dla wywiadu krajowego Maduro oznacza to w zasadzie zielone światło do wykonywania wszelkiego rodzaju prac”.

Boom naftowy… gdyby nie było Maduro

Nagłówek gazety brzmi: „Jak dyktator Maduro paraliżuje gospodarkę”. Handelsblatt Analizuje scenariusz powyborczy w Wenezueli i konsekwencje obecnej sytuacji dla gospodarki kraju:

„Zawirowania polityczne i zamieszanie są trucizną dla gospodarki, ale kraj może szybko stać się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, jeśli panują stabilne rządy prawa, twierdzi Alejandro Arreaza z brytyjskiego banku inwestycyjnego Barclays. Analityk szacuje, że nowy rząd Wenezuela mogłaby osiągnąć dwucyfrowy wzrost w ciągu najbliższych dwóch lat (…)

Mały, bogaty w ropę sąsiedni kraj, Gujana, pokazuje, jak gospodarka może dynamicznie rozwijać się dzięki inwestycjom zagranicznym, jeśli ma wykwalifikowany rząd. Historia sukcesu, którą Wenezuela może powtórzyć. Jednak po dziesięciu latach złego zarządzania państwem i korupcji pod rządami Maduro obserwuje się znaczne opóźnienie w inwestycjach. Zdaniem Arreazy międzynarodowe pieniądze i zniesienie sankcji mogą w krótkim okresie doprowadzić do prawdziwego boomu naftowego.

READ  Meksyk wstrzyma się od głosu w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ: AMLO

Międzynarodowe wsparcie dla Maduro

Obrotowy Frankfurter Allgemeine Zeitung Przegląd międzynarodowych reakcji na wyborcze „zwycięstwo” Maduro, które określa jako „fałszywe”:

„Co robi kłamca, gdy zostaje zdemaskowany? Albo przyznaje się do oszustwa, albo nadal kłamie. Głowa państwa Wenezueli Nicolas Maduro i jego reżim wybrali to drugie. Od lipcowych wyborów wybrała Krajowa Rada Wyborcza a prorządowy trzymał się wyraźnie sfabrykowanego wyniku wyborczego, nie podając żadnych dowodów na jego prawdziwość.(…).

Nic więc dziwnego, że Maduro otrzymuje wsparcie od Rosji, Chin i wielu innych krajów na poziomie międzynarodowym. Rosja jest strategicznym partnerem reżimu Maduro i jest zainteresowana zasobami Wenezueli oraz lukratywnymi kontraktami obronnymi. Wenezuela, obok Kuby i Nikaragui, jest jednym z krajów sąsiadujących ze Stanami Zjednoczonymi, na który Moskwa wywiera bezpośredni wpływ. Chiny mają mniej interesów strategicznych, ale budzą strach przede wszystkim ze względu na wygórowane pożyczki, których udzieliły reżimowi Maduro. (…)

Supremacja twardogłowych w reżimie jest niejasna. To samo tyczy się armii. Dowództwo wojskowe jest lojalne wobec Maduro, ale nie można tego samego powiedzieć o żołnierzach. Nie jest tajemnicą, że opozycji udało się zdobyć tak dużą liczbę rejestrów wyborczych jedynie dzięki pomocy żołnierzy. Za bezpieczeństwo i monitoring lokali wyborczych odpowiadało wojsko, które otrzymało rozkazy uniemożliwiające przedstawicielom opozycji przeprowadzanie w nich kontroli. W ostatnich dniach Maduro groził surowymi karami nielojalnym członkom armii. Jednocześnie opozycja wzywa armię do przestrzegania konstytucji i niekierowania broni przeciwko obywatelom.

(ers)