18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najważniejsze kobiety w historii medycyny

Piotr Choker

Przez długi czas prehistoryczni ludzie mieli płeć męską. I to właśnie specjaliści od dziesięcioleci bronili roli „mężczyzn-łowców” i „kobiet-zbieraczy”, ponieważ ludzie prehistoryczni uważali, że aktywność fizyczna polegająca na polowaniu jest bardzo niebezpieczna i wymaga siły fizycznej, której nie posiadali. Kobiety. Jednak ten model nie jest już wspierany, udowodniono, że te kobiety miały silne mięśnie i że były bardzo silne, więc podział zadań musi odbywać się w zrównoważony sposób.

Ponadto prehistoryczne kobiety musiały odgrywać ważną rolę w zbieraniu roślinco każe sądzić, że to właśnie oni metodą prób i błędów zdobyli pierwszą wiedzę o roślinach leczniczych, a tym samym byliby pierwszymi lekarzami w historii.

Od Agnodice do Hildegardy z Bingen

Przez wieki kobiety były uciszane i usuwane z praktyki lekarskiej, więc trzeba sięgnąć do starożytności, aby odkryć kobiety noszące własne imiona. Jednym z pierwszych był agnostyk, kobiety, która żyła w III wieku przed naszą erą i której życie jest w połowie drogi między rzeczywistością a mitem. Mówi się, że chciała się uczyć medycyny, ale ponieważ zawód ten był kobietom zabroniony, ścięła włosy, przebrała się za mężczyznę i udała się do Aleksandrii, gdzie była uczennicą Herofila.

Po ukończeniu studiów wrócił na Peloponez i poświęcił się praktyce ginekologicznej. Ale lekarze zdali sobie sprawę, że żadna kobieta nie potrzebuje ich usług i oskarżyli Agnodesa o uwiedzenie ich. Na rozprawie jej status kobiety zostaje ujawniony i zostaje skazana na śmierć. Uniknął jednak skrajnej kary, gdy interweniowały w jego imieniu kobiety, którym pomogła.

Metrodora Inna Greczynka była autorką najstarszego w historii tekstu medycznego napisanego przez kobietę: O chorobach i leczeniu kobiet. Uważa się, że żył między trzecim a piątym wiekiem po Chrystusie, a pochodzenie jego imienia pochodzi od jego profesji (metrI miłosierdzie i Doraprezent).

READ  Dzięki 656 operacjom IMSS promuje strategię „120 dni przywrócenia usług zdrowotnych”

Szkoła Salerno została założona w XI wieku w pobliżu opactwa benedyktynów na Montecassino niedaleko Neapolu. Tam wyskoczyło Połączenie Ruggiero, kobieta urodzona około 1110 roku, która pracowała jako profesor ginekologii. W jego pracy „Passionibus Mulierum Curandorum(Choroba kobiet) poruszyła kontrowersyjne kwestie, takie jak wyeliminowanie faktu, że miesiączka była przyczyną wszystkich dolegliwości kobiet lub że była wyłącznie odpowiedzialna za bezpłodność. Ponadto opowiadał się za stosowaniem roślin leczniczych w celu łagodzenia bólu porodowego, co było wówczas surowo zabronione.

Żył w XII wieku Hildegarda z Bingen – Sybila Renu – Wszechstronna przeorysza ze znajomością fizyki, filozofii, muzyki i medycyny. Jesteśmy jej to winni za wprowadzenie chmielu do produkcji piwa i najbardziej szczegółowy opis kobiecego orgazmu, jaki powstał. W swojej pracy lekarskiej zagłębia się w pewne aspekty związane z jedzeniem, wskazując, że to, co jest dobre dla jednych, niekoniecznie jest dobre dla innych, zalecając danie dostosowane do wieku, pory roku i budowy ciała każdego człowieka, zawsze pijąc trochę wody lub wino do potraw i towarzyszące potrawom sosy ułatwiające trawienie.

Od Isabel Zendal do Rosalind Franklin

W 1803 roku fregata opuściła A Coruña”Maria BeataProwadzony przez hiszpańskiego lekarza Francisco Xaviera Palmesa. Jej celem było przetransportowanie szczepionki przeciw ospie na wszystkie hiszpańskie terytoria zamorskie, aby zmniejszyć śmiertelność wirusa. W wyprawie oprócz 22 osieroconych dzieci uczestniczyła Isabel Zendal, którą można uważana za pierwszą pielęgniarkę w międzynarodowej misji zdrowotnej w tym dniu.

Florence Nightingale (1820-1910) z zespołem 38 pielęgniarek, które brały udział w wojnie krymskiej. Dzięki nieustannej ciekawości mógł zauważyć, że śmierć żołnierzy przyjętych do szpitala nie była spowodowana obrażeniami wojennymi, ale brakiem wody pitnej i epidemiami na terenie szpitala. Te obserwacje pozwoliły mu dokonać szeregu zmian i uratować życie tysiącom żołnierzy. Z tych wszystkich powodów Słowik – dama niosąca lampę – jest uważana za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa.

READ  Mity i fakty na temat 8 szklanek wody dziennie rządzą nawodnieniem

Florence NightingaleObrazy Getty’ego

Była pierwszą kobietą na świecie, która uzyskała dyplom lekarza Elżbieta Blackwell (1821-1910), którą ukończyła w 1849 r. W naszym kraju trzeba było czekać do 1882 r., w którym Dolors Aleu Riera została pierwszą kobietą, która ukończyła studia medyczne, w zawodzie, który wykonywała przez ćwierć wieku.

w 1914 r., Maria Curie (1867-1934) system przenoszenia przenośnych aparatów rentgenowskich na front pierwszej wojny światowej. W tym celu udało mu się przystosować dynamo do silnika ciężarówki, która posiadała również materiały fotograficzne i ciemnię do wywoływania obrazów. Szacuje się, że zebrał flotę liczącą około 200 osób”.Małe curry(Małych Curie), którzy w decydujący sposób przyczynili się do uratowania ponad miliona rannych żołnierzy.

Podczas tej wycieczki nie mogło zabraknąć postaci Rosalind Franklin (1920-1958), angielskiej chemiczki, która wniosła decydujący wkład w zrozumienie struktury DNA poprzez swoje słynne Zdjęcie 51.