Protestujący na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych żądają wycofania się Izraela. Co to znaczy?
W tym miesiącu kampusami uniwersyteckimi w całych Stanach Zjednoczonych wstrząsnęły propalestyńskie demonstracje.
Chociaż żądania protestujących różnią się w zależności od uniwersytetu, prawie wszystkie protesty wzywały uniwersytety do wycofania się w jakiś sposób z Izraela.
Jednak w przypadku wielu instytucji akademickich zbycie udziałów może nie być takie proste. Chociaż istnieją pewne historyczne precedensy dotyczące zbycia inwestycji, uniwersytety jak dotąd nie ustąpiły.
Oto, co musisz wiedzieć:
Co to jest zbycie?
„Ujawnijcie, pozbądźcie się, nie przestaniemy, nie spoczniemy” – skandowali demonstranci w Kolumbii i na kampusach w całym kraju.
Krótko mówiąc, zbycie jest przeciwieństwem inwestycji.
Wiele uczelni dysponuje funduszami, w postaci darowizn, które zazwyczaj są inwestowane w akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe, aby pomóc uczelni zarabiać pieniądze.
Demonstranci studenccy sprzeciwiający się izraelskiej operacji wojskowej w Gazie żądają, aby ich uniwersytety zbyły spółki powiązane z Izraelem.
Jednak zakres tych żądań różni się w zależności od uczelni.
Na przykład na Uniwersytecie Columbia, uważanym przez niektórych za epicentrum niedawnego ruchu protestów studenckich, koalicja studencka o nazwie „Desegregate Columbia” chce, aby uniwersytet wycofał swój fundusz w wysokości 13,6 miliarda dolarów od dowolnej firmy powiązanej z Izraelem. Wśród nich są giganci technologiczni, tacy jak Microsoft, Amazon i Alphabet Stosunki handlowe z Izraelem.
Protestujący na innych uniwersytetach, takich jak Cornell i Yale, żądają, aby ich szkoły zaprzestały inwestowania wyłącznie w producentów broni.
Przeczytaj cały post tutaj.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom