Analiza | Jak królowa Elżbieta II pozostała aktualna i zmieniła monarchię
„Oświadczam wam wszystkim, że całe moje życie, długie czy krótkie, będzie poświęcone waszej służbie i służbie naszej wielkiej cesarskiej rodzinie, do której wszyscy należymy”.
To zdanie, wypowiedziane przez Elżbietę II w jej 21. urodziny, określa jej panowanie, podobnie jak niewiele innych. W ciągu pięciu lat wstąpiła na tron i stała się najdłużej panującą monarchią w historii Wielkiej Brytanii.
Elżbieta II poświęciła swoje życie służbie. To wyjaśnia, dlaczego nie abdykował, nawet gdy abdykowało wielu jego młodszych rówieśników. Między lutym 2013 a czerwcem 2014 zrezygnowało czterech europejskich monarchów: papież Benedykt XVI z Watykanu, królowa Holandii Beatrix, król Belgii Albert II i król Hiszpanii Juan Carlos I.
Elżbieta, pobożna chrześcijanka, która rzadko opuszcza kościół w niedziele, sprzeciwiała się emigracji, ponieważ złożyła obietnicę nie tylko swoim parafianom, ale także Bogu. Pod koniec przemówienia sprzed 21 lat jest coś takiego: „Nie będę miał siły, aby samodzielnie wykonać tę decyzję, chyba że dołączysz do mnie, bo teraz Cię do tego zapraszam: wiem, że Twoje wsparcie będzie niestrudzenie dawany, Boże dopomóż mi wypełnić mój ślub, Boże błogosław wszystkich, którzy pragną w jego udziale.
Nawet gdy jej mąż, książę Filip, przeszedł na emeryturę w 2017 roku, Elżbieta kontynuowała swoje publiczne zaangażowanie, przyprowadzając innych członków rodziny, aby towarzyszyli jej w razie potrzeby. Kilka dni po śmierci Filipa w 2021 r. wznowił swoje oficjalne obowiązki, mianując nowych ambasadorów w Wielkiej Brytanii.
Elżbieta rozpoznawała siłę mediów od najmłodszych lat i wykorzystanie jej stało się kolejnym ważnym tematem jej rządów. To przemówienie z okazji jego 21. urodzin zostało nagrane nie tylko dla radia, ale także dla rodzącego się medium telewizyjnego. Podczas koronacji w 1953 roku osobiście poprosił o wpuszczenie kamer do Opactwa Westminsterskiego w celu transmitowania ceremonii na żywo.
Wiadomo, że ludzie wychodzili kupić telewizory, aby obejrzeć wydarzenie. To była święta chwila, której publiczność nie mogła być świadkiem wcześniej. Pamiętali, gdzie są i na kogo patrzą. Królowa nieumyślnie wynalazła telewizję wydarzeń. Chciałem tylko, żeby jak najwięcej ludzi poczuło się częścią tego.
Fraza często przypisywana Elżbiecie II brzmiała: „Musi cię zobaczyć, aby ci uwierzyć”. Zrozumiał, że nie wystarczy wyjść publicznie, ale musi być tam widziany. Telewizja dała mu większą publiczność, a kiedy wprowadzono kolory, użyła jaśniejszych kolorów, aby się wyróżnić.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom