26 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najnowsze wiadomości z całego świata dzisiaj 5 sierpnia

Najnowsze wiadomości z całego świata dzisiaj 5 sierpnia

Fala upałów na Morzu Śródziemnym utrzyma się w przyszłym tygodniu, a kilka krajów jest w pogotowiu

Zdjęcie wykonane 4 sierpnia 2022 r. w Les Brenets pokazuje suchy basen jeziora Brenets (Lac des Brenets), część rzeki Doubs, naturalną granicę między wschodnią Francją a zachodnią Szwajcarią, podczas gdy większość Europy ociepla się w trzecim. Fala upałów od czerwca. (Zdjęcie: FABRICE COFFRINI/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Fala upałów dotykająca śródziemnomorskie regiony przybrzeżne w całej Europie będzie trwać w przyszłym tygodniu, ponieważ wiele krajów wydało ostrzeżenia pogodowe.

Dane dostarczone przez EUMETNET, europejską sieć służb meteorologicznych, wskazują, że ostrzeżenia dotyczące upałów zostały wydane w dużej części obszarów przybrzeżnych Włoch i Francji z powodu obaw o choroby cieplne i susze, przy temperaturach sięgających 30°C lub więcej w ciągu weekendu.

Premier Francji Elisabeth Borne powiedziała w piątek, że Francja doświadcza „najpoważniejszej suszy w swojej historii” i obawia się, że sytuacja się pogorszy.

Ogłaszając otwarcie międzyresortowej jednostki koordynującej kryzys związany z suszą, Bourne powiedział: „Francja doświadcza przedłużającego się okresu suszy, która już dotyka cały region. Ta susza jest najpoważniejszą suszą, jaka kiedykolwiek została odnotowana w naszym kraju”.

Dodał: „Brak deszczu jest pogłębiany przez akumulację kolejnych fal upałów, które zwiększają parowanie i zapotrzebowanie na wodę. Prognozy pogody wskazują, że sytuacja może trwać przez 15 dni, a nawet stać się bardziej niepokojąca”.

Chociaż Météo France prognozuje „mniej intensywną falę upałów” i spadek temperatur, twierdzi również, że lokalne maksymalne temperatury wynoszące 39 stopni Celsjusza (102 Fahrenheita) są nadal możliwe w pobliżu Morza Śródziemnego i w Dolinie Rodanu.

W prowincji Alpes-de-Haute-Provence, na południowym wschodzie kraju, pożar nadal trwa, ale władze lokalne potwierdzają, że „żadne zasoby ludzkie ani materialne nie są bezpośrednio zagrożone” i że jednostka kryzysowa została zamknięta.

Sąsiednie Włochy będą nadal cierpieć z powodu fali upałów, która nawiedza Włochy od tygodni. W ten piątek trzy miasta otrzymały czerwony znak ostrzegawczy, a 16 miast – od północnego Triestu do południa Palermo – ma otrzymać czerwony alarm w sobotę, według włoskiego ministerstwa zdrowia.

READ  Kolumbijska telewizja Caracol TV potępia bycie ofiarą ataku komputerowego

Czerwony alarm we Włoszech oznacza, że ​​ogólna populacja – w przeciwieństwie do osób starszych i podatnych na zagrożenia – może zostać dotknięta falą upałów. Według włoskich sił powietrznych temperatury w Mediolanie osiągnęły w piątek 39 stopni Celsjusza.

Wyciągi są zamknięte od 20 lipca z powodu wysokich temperatur, powiedział CNN dyrektor kolejki linowej Stelvio na jednym z najpopularniejszych letnich lodowców narciarskich, Umberto Capitani. Kapitani powiedział, że w swoim dwudziestoletnim doświadczeniu zawodowym wyciągi narciarskie nigdy nie zostały zamknięte w lipcu w kraju.

„Mieliśmy dni, kiedy temperatura zamarzania stale przekraczała 4000 metrów. Upał i wilgotność nie pozwalają zamarzać śniegu nawet w nocy, więc pęknięcia mogą się otwierać” – powiedział Kapitani, cytując ochronę.

Według włoskiego organu ochrony ludności w najbliższą sobotę w wielu regionach północnych Włoch spodziewany jest deszcz i silne wiatry.

W piątek temperatury w Hiszpanii przekroczyły 35 stopni Celsjusza na dużych obszarach południowej części półwyspu i północnych obszarach płaskowyżu.

Prognozy wskazują, że upały prawdopodobnie dotkną kraje do przyszłego tygodnia, zwłaszcza wokół Półwyspu Iberyjskiego.

Według brygady w Grecji zespoły straży pożarnej aktywnie ewakuowały wioskę Ano Vlachada w zachodniej części regionu Attyka, z 55 strażakami z 15 wozami strażackimi i trzema helikopterami, które miały walczyć z pożarem lasu. Greckie radio publiczne ERT podało, że sytuacja poprawiła się w piątek po południu.