9 lutego, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najnowsze krótkie wiadomości na świecie dzisiaj 5 października

Irańska piosenkarka zwolniona za kaucją po aresztowaniu za protest song

Mężczyzna ogląda nagranie irańskiego piosenkarza Shervina Hajpoura, który został wypuszczony w środę w Teheranie po tym, jak został aresztowany za piosenkę popierającą protesty przeciwko śmierci Mahsy Amini w cypryjskiej stolicy Nikozji 4 października 2022 r. (Zdjęcie: Khaled Desouki /AFP przez Getty Images)

Według oficjalnej irańskiej agencji prasowej (IRNA), irański piosenkarz Shervin Hajipour został zwolniony za kaucją po tym, jak został niedawno aresztowany za piosenkę popierającą protesty.

Agencja informacyjna IRNA zacytowała prokuratora w prowincji Mazandaran, w którym zatrzymano Hajpoura, mówiącą, że piosenkarz zostanie zwolniony „dopóki jego sprawa nie przejdzie procedur prawnych”.

We wtorek na Instagramie Hajipour podziękował swoim zwolennikom i przysiągł, że nie opuści Iranu.

„Jestem bardzo wdzięczny za całe wsparcie w tym czasie. Przyjechałem tutaj, aby powiedzieć, że dobrze sobie radzę. Ale niestety niektóre grupy spoza Iranu, z którymi nie mam nic wspólnego, nadużyły mojej piosenki politycznie” – powiedział Hajpour w oświadczenie zamieszczone na jego stronie na Facebooku, na Instagramie.

„Jestem przywiązany do tej ziemi, tu się urodziłem i zawsze będę jednym z was. Nie chcę iść stąd w inne miejsce. Dla mojego kraju, mojej flagi i mojego ludu zostanę, będę śpiewał, Nie chcę być marionetką ludzi, którzy nie dbają o mnie, ciebie i ten kraj. Bądź bezpieczny” – powiedział na Instagramie. „Kocham cię.

CNN nie zna okoliczności, w jakich Hajpour złożył oświadczenie.

Hajpour został aresztowany w zeszłym tygodniu w ramach tłumienia tygodniowych protestów w Iranie, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini, 22-letniej kurdyjsko-irańskiej kobiety, która została zatrzymana przez policję moralną 13 września. Oskarża się ich o łamanie konserwatywnego kodeksu ubioru w kraju.

Piosenka Hajipur „Brai”, co w języku perskim oznacza „do…” stała się wirusowa po rozpoczęciu protestów, otrzymując miliony wyświetleń w ciągu kilku dni i szeroko rozpowszechniona wśród Irańczyków z kraju i zagranicy. Kraj. Według irańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się prawami człowieka, tekst piosenki wydaje się być oparty na tweetach opublikowanych przez Irańczyków wyrażających nastroje protestacyjne.

READ  Szczęśliwego Nowego Roku na żywo: który kraj otrzyma rok 2023 jako pierwszy, a który jako ostatni? Zdjęcia, uroczystości i filmy

Tekst piosenki to: „Mojej siostrze. Twojej siostrze. Naszym siostrom”. Kończy się jednym z głównych haseł tych protestów: „Dla kobiet…życia…wolności”.