24 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najbardziej ambitny projekt w historii – naucz mnie o nauce

Najbardziej ambitny projekt w historii – naucz mnie o nauce

Ambitne projekty humanitarne.

Na przestrzeni dziejów człowiek brał udział w wielkich projektach, które reprezentują pre- i posthistorię ludzkości, poza tym narzucają obiecujący rozwój technologiczny. Na zewnątrz lub wewnątrz planety to 5 najambitniejszych projektów w historii.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)

Zaczynamy od jednego z najbardziej ambitnych projektów międzynarodowych. The Międzynarodowa Stacja Kosmiczna To ośrodek badawczy na orbicie Ziemi, którego kierownictwo, administracja i rozwój odpowiadają za współpracę międzynarodową. Być może jedna z najdroższych rzeczy, jakie kiedykolwiek zbudowano: jej koszt przekracza 150 000 milionów dolarów. The JEST Stanowi platformę do prowadzenia badań naukowych, zapewniając jednocześnie zasilanie, dane, chłodzenie i załogę do przeprowadzania eksperymentów. Małe, bezzałogowe statki kosmiczne mogą również służyć jako platformy do niektórych eksperymentów, zwłaszcza tych, które dotyczą ekspozycji w przestrzeni kosmicznej, ale stacje kosmiczne zapewniają długoterminowe środowisko, w którym badania mogą być prowadzone przez dziesięciolecia, a także łatwy dostęp do badaczy-człowieka.

Projekt kodu genetycznego człowieka

Przeszliśmy od mówienia o wysokościach do czegoś bliższego Ziemi, a konkretnie projektu skupiającego się na naszych ciałach. W 2003 roku międzynarodowy projekt naukowo-badawczy sfinansowany kwotą 3 000 milionów dolarów umożliwił sekwencjonowanie ludzkie geny po raz pierwszy. Potrzeba 13 lat, aby stwierdzić, że ludzkie chromosomy mają od 50 do 300 milionów par zasad. Dziś cały genom można zsekwencjonować w ciągu kilku godzin.

bardzo duża tablica

Na pewno widzieliście film Kontakt, gdzie pokazano obserwatorium astronomiczne z 27 antenami radiowymi, bo ta faktycznie istnieje, to obserwatorium bardzo duża tablica. Jest najbardziej wszechstronnym i szeroko stosowanym radioteleskopem na świecie, umożliwia wielkoskalowe mapowanie struktur gazowych i obłoków molekularnych, a także określanie lokalizacji wyrzutów plazmy w supermasywnych czarnych dziurach. Zbudowana w Nowym Meksyku w latach 70. każda antena ma 25 metrów średnicy i waży 200 ton. To kosztowało prawie 80 milionów dolarów.

READ  La Jornada – Między medycyną a włączeniem transpłciowi sportowcy zderzają się z uprzedzeniami
Zderzacz Hadronów

LHC zbudowany w CERN jest Akcelerator cząsteczek Największy i najbardziej aktywny na świecie. Jest to największy eksperyment zaprojektowany i zbudowany przez ludzi, przeprowadzenie go pozwala nam dowiedzieć się, dlaczego tu jesteśmy, zrozumieć pochodzenie wszechświata poprzez odtworzenie pewnych cech początkowych momentów w tym wielkim laboratorium i lepiej zrozumieć ewolucję wszechświat. Jego całkowity koszt to około 4000 milionów euro, co czyni go jednym z najdroższych urządzeń naukowych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Dzięki niemu w 2012 roku potwierdzono istnienie bozonu Higgsa.

Obserwatorium ALMA

kosztować ponad 1000 milionów euro, i Projekt Sol Jest to interferometr 66 anten o średnicy do 12 metrów rozmieszczonych na pustyni Atakama w celu obserwacji gwiazd o świcie wszechświata, a także uzyskiwania obrazów o doskonałej rozdzielczości, jest największym i najdroższym naziemnym radioteleskop, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Wreszcie projekt, którego przygotowanie zajęło ponad dwie dekady, był: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Był to jeden z najbardziej ambitnych międzynarodowych projektów ludzkości. Pozwoli nam cofnąć się w czasie i zaobserwować pierwsze gwiazdy, które istniały we wczesnym wszechświecie, zbadać, w jaki sposób pierwsze galaktyki powstały po Wielkim Wybuchu i ich ewolucji, a także dokładniej zbadać egzoplanety i ich powierzchnię. Przy ostatecznym przybliżonym koszcie 10 miliardów dolarów.

Dziel się wiedzą, dziel się wiedzą.