29 września, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nadzorowane ćwiczenia fizyczne poprawiają samopoczucie opiekunów osób starszych

Nadzorowane ćwiczenia fizyczne poprawiają samopoczucie opiekunów osób starszych

Badanie przeprowadzone z udziałem specjalistów zajmujących się opieką nad osobami starszymi podkreśliło znaczenie konsekwentnych ćwiczeń fizycznych dla opiekunów, zarówno w celu zmniejszenia bólu krzyża, jak i korzyści psychologicznych, jakie może ono przynieść. Wiele firm rozpoczęło wdrażanie programu online opracowanego przez zespół badawczy Aging On.

Głównie kobiety starsze, w średnim wieku, z klasy robotniczej, z bardzo dużą częstością występowania bólów krzyża, a co za tym idzie potencjalnych problemów psychologicznych i gorszej jakości życia… Taki jest ogólny profil opiekunów osób starszych. Kto opiekuje się opiekunem? To pytanie lub twierdzenie nie jest niczym nowym w naszym społeczeństwie. Członkowie zespołu badawczego UPV/EHU Aging Research Team zadali sobie następujące pytanie: „Jak możemy opiekować się opiekunami?”

Grupa Aging On opracowuje między innymi programy ćwiczeń fizycznych w celu utrzymania sprawności funkcjonalnej osób starszych. „Ale zdaliśmy sobie sprawę, że istnieje inna grupa, opiekunowie osób starszych, która mogłaby odnieść korzyści z indywidualnych ćwiczeń fizycznych, ponieważ częstość występowania bólu krzyża wśród opiekunów jest bardzo wysoka i wpływa na nich bezpośrednio i negatywnie” – mówi badacz Ana Rodriguez Larade Przez kilka lat opracowywano i oceniano interwencje w celu identyfikacji zmiennych związanych z dobrostanem tej grupy i wpływania na nie: „Przebadaliśmy ponad 200 opiekunów, aby dowiedzieć się, z jakim problemem się borykają, na co możemy wpłynąć i co. może być skuteczne, a co nie…”.

„Teraz przetestowaliśmy program uśmierzania bólu dolnej części pleców z pracownikami sześciu organizacji” – wyjaśnia badacz. Andera Espena Elorzy—. Pracowali zespołowo przez dwanaście tygodni i w pracy wykonywali proste ćwiczenia siłowe z ciężarem ciała i gumkami, trenując w sposób progresywny, osobisty i z umiarkowaną intensywnością. Pod koniec programu zauważyli, że ból dolnej części pleców u pracowników zmniejszył się. „Ponadto osoby, które uczestniczyły w połowie zaplanowanych sesji, doświadczyły również poprawy w sferze psychologicznej, ponieważ zmniejszyło się ryzyko depresji, stosowanie leków nasennych i przeciwlękowych oraz spadła jakość życia”. Espen. Jednak badania przeprowadzone 48 tygodni po zakończeniu programu wykazały, że korzyści w przypadku bólu dolnej części pleców zmniejszyły się, co pokazuje, „jak ważne jest kontynuowanie ćwiczeń fizycznych”.

READ  Ostrzegać! W tamponach 14 marek wykryto ołów, arsen i inne metale toksyczne

Sesje wideorozmów w firmach

Ponadto w badaniu zweryfikowano internetowe narzędzie do oceny kondycji fizycznej pracowników oraz wdrożono programy ćwiczeń za pośrednictwem wideo, ponieważ badanie przeprowadzono w kontekście pandemii Covid. „Prowadzenie sesji wirtualnych i zdalnych może mieć zalety, takie jak korzyść ekonomiczna, możliwość ich realizacji w czasie pandemii itp.” – wyjaśnia na przykład Espen. Co więcej, „program tego typu można rozszerzyć, aby uwzględnić innych typów opiekunów, np. tych, którzy zajmują się opieką nieformalną, a także innych bolesnych obszarów, takich jak ramiona, nadgarstki itp.” – mówi Rodriguez.

Zespół badawczy z grupy Aging On kontynuuje badania. Programy nadzorowanych ćwiczeń fizycznych przynoszą pozytywne dane dotyczące rocznej redukcji dni chorobowych, chociaż nadal wymagają dalszych prac. „Oprócz korzyści, jakie mogą mieć dla dobrego samopoczucia pracowników, ćwiczenia fizyczne pozwalają nam zapewnić lepszą opiekę” – wyjaśnia Rodriguez. Stąd część firm zwróciła się już do grupy badawczej Aging On z prośbą o realizację programu: „Daje to dużą swobodę w realizacji programów i daje dobre efekty” – zauważają.

Dodatkowe informacje

Takie są wyniki pracy magisterskiej prowadzonej przez Andera Espina Elorzę pod kierunkiem Any Rodriguez Larade i Johna Errazosta Astiazarana. W badaniu wzięły udział następujące podmioty: Fundacja Aspaldiko, Grupa SSI, Caser Residencial, IMQ Igurco i Colisée. W poprzednich pracach nad profilowaniem stanu opiekunów otrzymali wsparcie od Elkartek Software i współpracowali z Tecnalia, Mondragon Unibertsitatea, Matia, Osalan i Vicomtech.

Starzenie się: Badacze Ander Espen i Ana Rodriguez prowadzą zajęcia z fizjoterapii (Wydział Medycyny i Pielęgniarstwa w Liwie) oraz studia magisterskie na temat zdrowego starzenia się i jakości życia na Uniwersytecie Kraju Basków.