13 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nadwaga zwiększa ryzyko nawrotu raka po leczeniu

Nadwaga zwiększa ryzyko nawrotu raka po leczeniu

MADRYT, 4 października (prasa europejska) –

Soraya Casla, kierownik Fizycznej Jednostki Ćwiczeń Onkologicznych w Hiszpańskim Stowarzyszeniu Przeciwko Rakowi (AECC), podkreśliła, że ​​nadwaga zwiększa ryzyko niektórych rodzajów raka, a także ryzyko nawrotu raka po leczeniu.

Tak wyraziła się ekspertka w ramach pierwszej konferencji na temat ćwiczeń fizycznych i zdrowia dla osób z otyłością, która zgromadziła ponad 950 pracowników służby zdrowia (lekarzy, trenerów, fizjoterapeutów, dietetyków) online, w środowisku wirtualnym, aby ujawnić Znaczenie codziennego ruchu i ćwiczeń fizycznych dla poprawy jakości życia osób z otyłością.

Tak więc, według Casli, globalny przyrost masy ciała zwiększa częstość występowania nowotworów, takich jak nerki, macica i okrężnica u młodych ludzi. Ponadto otyłość zmniejsza odpowiedź na leczenie u pacjentów z przerzutami.

W szczególności u pacjentek z rakiem piersi otyłość zwiększa ryzyko nawrotu o 42-46% 5-10 lat po rozpoznaniu; Pacjenci, którzy przybrali więcej niż 5% swojej poprzedniej wagi, odnotowali znaczny wzrost śmiertelności. Doszedł do wniosku, że „na jednostce ćwiczeń w AECC, w analizie 500 osób, zaobserwowaliśmy, że 55 procent pacjentów miało nadwagę”.

Technologie cyfrowe i aktywność fizyczna

Z drugiej strony, według Fran Ortegi, MD, nauk medycznych i fizjologii ćwiczeń, gdy technologia jest używana do pomiaru aktywności fizycznej, widoczne są większe korzyści, nawet przy lekkiej aktywności fizycznej.

Dodaje również, że gdyby brak aktywności fizycznej można było zmniejszyć o 10 procent, to mogłoby zmniejszyć liczbę zgonów o 500 000 rocznie. W tym sensie, wyjaśnił, nowe wytyczne zalecają co najmniej 150 do 300 minut umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń aerobowych tygodniowo dla wszystkich dorosłych, w tym osób z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnością, oraz średnio 60 minut dziennie dla dzieci i nastolatków. .

Odnosząc się do roli nowych technologii w sporcie, koordynator grupy roboczej SEEDO Exercises Working Group, Javier Butragueño, zauważył, że dobrze prowadzone szkolenie „online” prowadzone przez profesjonalistów może pomóc wyeliminować główne bariery w ćwiczeniach, takie jak brak czasu, samodyscyplina i pogoda. …

READ  Terapia komórkowa, kluczowa dla przyszłości transfuzjologii

Z drugiej strony, dodał, innowacje i nowe technologie oferowane przez takie firmy jak Tecnhnogym mogą pomóc wielu osobom otyłym, które nie czują się komfortowo na siłowniach ćwiczyć w domu bez obaw i bezpieczeństwa.

Balans energetyczny

Ze swojej strony, lekarz aktywności fizycznej i sportu, Pedro J. Benito Benado, zauważył, że równowaga energetyczna jest jednym z kluczowych czynników utrzymania dobrego zdrowia. Wskaźnik ten wskazuje na związek między energią, którą organizm integruje poprzez spożywane pokarmy i napoje, a energią, którą organizm wykorzystuje w swoich funkcjach życiowych. Zależy to między innymi od wieku, poziomu aktywności fizycznej, płci czy składu ciała.

„Dzieci mają wyższe tempo przemiany materii, z wyższym zapotrzebowaniem na energię w pierwszych miesiącach życia i szczytem w wieku jednego roku, kiedy spalają kalorie o 50 procent szybciej niż dorośli” – wyjaśnił. Następnie kontynuuje: „Metabolizm zwalnia o 3 procent rocznie, aż do 20 roku życia, następnie stabilizuje się i pozostaje stały przez 30, 40 i 50 lat. Dopiero po 60 roku życia zaczyna zwalniać… ale w tempie o mniej niż 1 procent rocznie, mniej niż wcześniej sądzono.