23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Muzeum Pontevedra zwraca Polsce dwa dzieła zrabowane przez nazistów podczas IIGM.

Muzeum Pontevedra zwraca Polsce dwa dzieła zrabowane przez nazistów podczas IIGM.




W 2020 roku, w całkowitym zamknięciu z powodu pandemii, Museo de Pontevedra otrzymało niespodziewany telefon z Polski: Rząd twierdził, że naziści zrabowali dwa dzieła Natychmiast do polskiej rodziny Czartoryskich w Galicyjskim Instytucie Kultury i po sprawdzeniu z czasem, Zaczął odesłać ich z powrotem.

Obrazy są XV-wiecznym dyptykiem przypisywanym flamandzkiemu malarzowi Direcowi Botesowi i są wymienione w międzynarodowych bazach danych kawałków zrabowanych podczas IIGM. Dwie prace W akcie historycznej sprawiedliwości wrócą do kraju swoich narodzin, Hiszpania i Polska, które straciły 70% swojego dziedzictwa artystycznego podczas II wojny światowej, formalnie przekazują władzę po podpisaniu tej środy.

„Odzyskanie zrabowanej pracy To pierwszy krok w długim i trudnym procesie, który będzie trwał latamiChoć w tym przypadku było zupełnie odwrotnie, Elżbieta Rogowska, dyrektor Sekcji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury RP, wyjaśniła „współpracę i wytrwałość” Muzeum Galicyjskiego. Nadzieja będzie precedensem” dla innych instytucji – zbiera EFE.

obrazy botów, Jeden z wybitnych przedstawicieli szkoły leuven, Dolorosa z rękami w modlitwie i Ecce Homo z rękami ukoronowanymi cierniem. Są warte około 15 000 euro za sztukę i nie są wystawiane w muzeum.


Na zdjęciu obrazy usunięte z Muzeum Galicyjskiego EFE EFE / Salvador Chas

Według Rogowskiej, odzyskany przez Polskę dyptyk, „Jest bardzo mały, ale ma wspaniałą historię i wielką wartość” Nalegał również na jeszcze jeden krok w procesie „odzyskiwania” promowanym przez jego kraj w celu odzyskania całej skradzionej własności.

„Stopniowo oddają nam wszystko Cieszymy się, że dzisiaj posunęliśmy się naprzód na tej drodze„, polski przywódca został skazany. Polskie władze szacują, że w systematycznych grabieżach podczas IIGM zaginęło 516 000 dzieł sztuki.

Dla Muzeum Pontevedra, według jego dyrektora, Juana Manuela ReyaDziś jest „wielki dzień” dla tej firmy, która przyczyniła się do „sprawiedliwości” w „całkowicie im nieznanej” sytuacji nielegalnego pojawienia się tych dwóch obrazów.

READ  Meksyk i Polska: Dwóch regionalnych liderów świętuje 95 lat przyjaźni

Gdy obrazy znajdą się już w polskich rękach, firma specjalizująca się w sztuce zajmie się transportem dyptyku do Madrytu, a następnie transportem lotniczym do Polski. Będzie przechowywany w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Wygląd prac

W jaki sposób Pontevedra doprowadził do kradzieży tych kawałków przez nazistów? Należały do ​​kolekcji biznesmena José Fernándeza Lópeza, jednego z najlepszych dobroczyńców muzeum, który nabył je w połowie lat 70. w galerii w Madrycie czy Barcelonie.

Po latach przechowywania w galicyjskiej firmie, jej menadżerowie, chronieni przez Xunta, Całą kolekcję 313 prac nabyli w 1994 roku. Mając wszystkie dokumenty w porządku, José Manuel Rey wskazał RTVE.es, że „jesteśmy kupującymi w dobrej wierze i nigdy nie podejrzewaliśmy, że byli oni takiego pochodzenia”.

Historyczne pochodzenie malowideł wskazuje na rodzinę Czartoryskich, przedstawicieli polskiej arystokracji, którzy w 1796 roku założyli własne muzeum. Tam dodali ponad 2000 prac. W czasie IIGM spadkobierca kolekcji Augustin Joseph i jego żona, hiszpańska księżniczka Maria Dolores Bourbon-das Cecilias, ukryli obrazy w ścianach swojego pałacu, w tym dyptyk.

Naziści Znaleźli kryjówki. Książęta zostali aresztowani przez gestapo Później został zesłany do Sewilli za pośrednictwem Franco i jego powiązań z hiszpańską rodziną królewską.

O zasobności kolekcji Czartoryskich, obecnie posiadanej przez rząd polski, świadczy inne jego arcydzieło: Kobieta z gronostajem (1490) Leonarda da Vinci Również skradziony Y Przez całą wojnę przesiadywał w gabinecie hitlerowskiego gubernatora PolskiFrank Hance, w górę Znaleziony przez współpracowników.