28 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

MSF opuszcza granicę między Polską a Białorusią bez dostępu do imigrantów

Straż Graniczna (MSF) poinformowała w czwartek, że wycofuje się z pogranicza polsko-białoruskiego w związku z blokadą organizacji humanitarnych dla migrantów i uchodźców.

Polska wydłużyła do trzech miesięcy na początku grudnia zakaz wjazdu na teren przygraniczny z Białorusią, wprowadzony we wrześniu w związku z kryzysem migracyjnym spowodowanym przybyciem tysięcy migrantów.

MSF poinformowało w oświadczeniu, że trzy miesiące temu wysłało zespół ratunkowy, aby złagodzić sytuację migrantów i uchodźców, którzy chcą wjechać do kraju UE z Białorusi.

Jednak organizacja pozarządowa zdecydowała się wycofać swoją grupę, twierdząc, że „po wielokrotnym blokowaniu przez polskie władze dostępu do zalesionej granicy są tam grupy ludzi, które przetrwały mróz i potrzebują pomocy medycznej i humanitarnej”.

Frauke Ossig, koordynator ds. sytuacji kryzysowych MSF dla Polski i Litwy, wyjaśniła, że ​​„od października MSF wielokrotnie starała się o dostęp do obszarów o ograniczonym dostępie i stanowisk straży granicznej w Polsce, ale bezskutecznie”.

„Wiemy, że w dżungli za granicą wciąż ukrywają się ludzie, potrzebują wsparcia, ale nie jesteśmy w stanie dotrzeć do nich w Polsce, nawet jeśli jesteśmy zdeterminowani, aby im pomóc, gdziekolwiek się znajdują” – dodał.

apo / rjm / jg / mab / js

READ  Francja w kryzysie migracyjnym na polskiej granicy: „Rosja nie jest częścią problemu, jest częścią rozwiązania”