5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Możliwe, że sygnał, który przypuszczalnie pochodzi z ciemnej materii, ma inne pochodzenie

Wysłano:

12 listopada 2021 05:46 GMT

Po powtórzeniu wcześniejszego eksperymentu naukowcy odkryli, że przechwycony sygnał „nie może być ciemną materią przy najprostszych założeniach, jak WIMP traktują normalną materię”.

Grupa naukowców, która odtworzyła eksperyment, w którym wykryła sygnał bardzo podobny do tego, co może wyjaśniać problem ciemnej materii – znany również jako WIMP, w skrócie „słabo oddziałujące masywne cząstki” – nie znalazła żadnych śladów tego rodzaju rzeczy.

W pierwszym eksperymencie nazwanym DAMA/LIBRA kryształy jodku sodu zostały użyte jako cele ciemnej materii, ponieważ jeśli ciemna materia przechodzi przez kryształy, stają się one nieco jaśniejsze. Badanie zostało przeprowadzone pod ziemią we Włoszech i podobno w 2017 roku wykryło sygnał ciemnej materii.

W najbliższą środę inne wyniki Dochodzenie COSINE-100 nazywa się, ponieważ użyto tej samej metody. Eksperyment przeprowadzono w laboratorium znajdującym się na głębokości 700 metrów w Korei Południowej.

Zespół naukowców ogłosił jednak, że od października 2016 r. do lipca 2018 r. nie wykryto żadnych śladów ciemnej materii. Ponadto, zdaniem naukowców, jest mało prawdopodobne, aby to, co znaleziono w badaniu DAMA/LIBRA, było w rzeczywistości ciemną materią.

„Nasz zespół odkrył, że to, co zaobserwował DAMA, nie może być ciemną materią przy najprostszych założeniach dotyczących tego, jak WIMP traktują normalną materię” – powiedział. Gizmodo Rina Maruyama, fizyk z Yale University (USA) i współautorka najnowszej pracy.

Dan Huber z University of Chicago zauważył, że nowe badanie zakończyło się sukcesem w wykazaniu, że badanie DAMA/LIBRA nie jest sposobem, w jaki zostaną odnalezione WIMP, jeśli w ogóle.

READ  Sedif uczestniczył w pierwszym dniu zdrowia i dobrego samopoczucia w Xaloztoc