27 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Możesz zobaczyć 5 planet gołym okiem na niebie!  Dowiedz się, jak widzisz ten rzadki układ – naucz mnie o nauce

Możesz zobaczyć 5 planet gołym okiem na niebie! Dowiedz się, jak widzisz ten rzadki układ – naucz mnie o nauce

Na niebie ułożyło się pięć planet gołym okiem. (Źródło zdjęcia: Sky & Telescope).

Niebo w tym miesiącu ma dla nas coś naprawdę epickiego: rzadki układ pięciu planet, do którego nie potrzebujesz nawet teleskopu! Nie jest to coś, co widzisz co roku, więc jest to wyjątkowa okazja. Saturn, Jowisz, Mars, Wenus i Merkury można zobaczyć gołym okiem na porannym niebie w tym miesiącu.

Od czasu do czasu względna pozycja gwiazd na niebie jest pokazywana w linii względem Ziemi, dzięki czemu można narysować między nimi linię. Oczywiście to tylko z naszego punktu widzenia i rzadko zdarza się to w przypadku wielu planet. Z drugiej strony koniugacja odnosi się do bliskości dwóch lub więcej ciał niebieskich w sklepieniu niebieskim. Wszystkie te obiekty same z siebie świecą na tyle blisko siebie, że można je zobaczyć jednocześnie, chociaż jest to tylko pozorna pozycja, ponieważ w rzeczywistości są od siebie oddalone nawet o setki milionów kilometrów.

Kiedy i kiedy widzisz? Skład, który możecie zobaczyć od dzisiejszego wieczoru! Jest widoczny przez cały czerwiec, chociaż najlepszy czas może nadejść 24. dnia miesiąca, kiedy będzie więcej czasu na zobaczenie planet. W nocy: Saturn wschodzi jako pierwszy około 2 w nocy. Godzinę później pojawią się Jowisz i Mars; O piątej rano Wenus i wreszcie Merkury pojawią się przed wschodem słońca.

Jak i w jakim kierunku widzisz? Aby cieszyć się wydarzeniem, wystarczy spojrzeć w niebo przed świtem w kierunku Wschód i południowy wschód. widać z GdziekolwiekChociaż musisz wziąć pod uwagę warunki pogodowe: potrzebujesz czystego nieba i wolnego od światła, aby cieszyć się nim w pełni. Weź również pod uwagę trajektorię ciał niebieskich, czas i miejsce ich odejścia, możesz pomóc programem lub aplikacją mobilną. Tutaj masz długą listę aplikacji dla miłośników astronomii.

Niespodziewanie na imprezie nie zabraknie również Neptuna i Urana. Z tą różnicą, że planety te nie są widoczne gołym okiem. Jeśli masz sprzęt obserwacyjny, taki jak odpowiedni teleskop, możesz spróbować go uchwycić. 3 czerwca Neptun pojawia się między Jowiszem a Saturnem, a Uran pojawia się między Wenus a Merkurym.

READ  Odkrywają w kosmosie niepokojące informacje dla Ziemi

Co jeszcze mogę oglądać w tych dniach? Oprócz tego wydarzenia najwcześniejszą datą, jaką możemy ustalić na obserwację planet, jest: 16 czerwca – Merkury znajduje się w najbardziej wysuniętym na zachód wydłużeniu. według niebaMerkury osiąga maksymalne wydłużenie na zachód 23,2 stopnia względem Słońca. To najlepszy czas, aby zobaczyć Merkurego w najwyższym punkcie nad horyzontem na porannym niebie. Poszukaj niskiej planety na wschodnim niebie tuż przed wschodem słońca.

Ustawienie pięciu widocznych planet bez pomocy teleskopów jest niezwykle rzadkie, a ostatni raz miało to miejsce w 2020 roku, a wcześniej w 2016 i 2005 roku. Bądź na bieżąco z naszą sekcją astronomiczną, aby nie przegapić żadnej z nich. czyste niebo!

Dziel się wiedzą, dziel się wiedzą.