Misja European Solar Orbiter, której celem jest badanie Słońca, uchwyciła przejście pomiędzy dolną atmosferą naszej gwiazdy a zewnętrzną koroną, a zdjęcia przedstawiają świecący gaz tworzący koronkowe wzory, zwane miejscami cumowniczymi koronalnymi.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) Opublikowała na swojej stronie internetowej zdjęcia wykonane przez sondę we wrześniu ubiegłego roku, kiedy znajdowała się ona w przybliżeniu w jednej trzeciej odległości Ziemi od Słońca i zbliżała się do maksymalnej odległości 43 milionów kilometrów.
Z bliska Słońce wygląda jak „kolejny, stale zmieniający się krajobraz”, a Solar Orbiter zarejestrował przejście pomiędzy niższą atmosferą Słońca a gorętszą koroną zewnętrzną.
Na zdjęciach widać struktury w kształcie włosa, utworzone przez naładowany gaz (plazmę), który podąża za liniami pola magnetycznego wyłaniającymi się z wnętrza Słońca. Jasność najjaśniejszych obszarów sięga około miliona stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura najzimniejszych obszarów wydaje się ciemna, ponieważ pochłania promieniowanie.
Mech koronalny i kolce są bardzo szczegółowe
Zdjęcia z sondy Solar Orbiter ukazują interesującą cechę: świecący gaz tworzący na Słońcu delikatne koronkowe wzory, zwane koronalami koronalnymi. Taki mech zwykle pojawia się wokół podstawy dużych pętli koronalnych, które są zbyt gorące lub zbyt słabe, aby można je było zobaczyć przy wybranych ustawieniach instrumentu.
Podobnie spirale gazu, zwane spikulami, można zobaczyć na horyzoncie słonecznym, wznosząc się z chromosfery, jednej z warstw atmosfery Słońca, i mogą osiągać wysokość do 10 000 kilometrów.
Opublikowane teraz wideo zostało nagrane przez europejską sondę tego samego dnia, w którym misja NASA Parker Sola Probe, która nie jest wyposażona w kamery i mierzy cząstki oraz pola magnetyczne w koronie słonecznej i wietrze słonecznym, przebyła zaledwie 726 milionów kilometrów. Z powierzchni gwiazdy.
https://www.youtube.com/watch?v=v=p6UF71o7rIA
Europejska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że jest to idealna okazja do spotkania obu misji, ponieważ instrumenty teledetekcyjne orbitera obserwowały obszar źródłowy wiatru słonecznego, który później przeszedł przez sondę Parker Solar Probe.
Wystrzelony w lutym 2020 r. w kierunku Słońca statek Solar Orbiter wykona pierwsze zdjęcia jego regionów polarnych, a także zbada heliosferę i wiatr słoneczny, aby przewidzieć zjawiska pogody kosmicznej, takie jak burze słoneczne, które mogą zniszczyć satelity i stworzyć inne problemy na Ziemi.
EE (EFE, ESA)
„Skłonny do napadów apatii. Introwertyk. Wielokrotnie nagradzany ewangelista internetowy. Ekspert od ekstremalnego piwa”.
More Stories
Wodoodporny telefon komórkowy Motorola MEDIA RANGE GAMER ma mocny procesor i niewyczerpaną baterię
Apple udostępnia nowe wersje beta systemów iOS 18 i iOS 18.1 z oczekiwanymi nowymi funkcjami
Pokémon GO oferuje swoim graczom niektóre ze swoich najpotężniejszych Pokémonów