28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Mieli znaleźć część asteroidy, która zabiła dinozaury

(CNN) – Niewielka część asteroidy, która uderzyła w Ziemię 66 milionów lat temu, mogła zostać pokryta bursztynem, co NASA określiła jako „oszałamiające”.

To jedno z zaskakujących odkryć w unikalnym miejscu skamieniałości w formacji Hill Creek w Północnej Dakocie, które zachowało pozostałości po katastrofie, która zakończyła epokę dinozaurów, punkt zwrotny w historii planety.

Odkryte skamieniałości obejmują ryby, które podczas zderzenia wsysały wyrzucone szczątki, żółwia zwisającego z patyka oraz nogę, która prawdopodobnie należała do dinozaura, który był świadkiem uderzenia asteroidy.

Historię odkryć poznajemy w nowym filmie dokumentalnym zatytułowanym apokalipsa dinozaurówz udziałem przyrodnika Sir Davida Attenborough i paleontologa Roberta DiPalmy, nadawany jest w środę na antenie PBS Nova.

Paleontolog Robert de Palma został sfotografowany w dołach Tanis w Północnej Dakocie.

Paleontolog Robert de Palma został sfotografowany w dołach Tanis w Północnej Dakocie.

Ostatni zły dzień

DePalma, absolwentka naukowa na Uniwersytecie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii i adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi na Florida Atlantic University, rozpoczęła prace nad Tanis, bo tak nazywa się skamieliny, w 2012 roku.

Odsłonięte, zakurzone równiny ostro kontrastują z tym, jak wyglądało to miejsce w późnej kredzie. W tym czasie Środkowy Zachód Ameryki był bagnistą dżunglą, a obecnie zanikające morze śródlądowe — znane jako Zachodnia Droga Wodna Śródlądowa — rozciągało się od dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej po Kanadę.

Tanis znajduje się ponad 3000 km od krateru uderzeniowego Chicxulub pozostawionego przez asteroidę, która uderzyła u wybrzeży Meksyku, ale wczesne odkrycia w tym miejscu przekonały de Palmę, że dostarczają rzadkich dowodów na to, co doprowadziło do końca epoki dinozaurów.

Złoże skamieniałości Tanis w Północnej Dakocie byłoby bagnistym lasem 66 milionów lat temu.

Złoże skamieniałości Tanis w Północnej Dakocie byłoby bagnistym lasem 66 milionów lat temu.

Miejsce to jest domem dla tysięcy dobrze zachowanych skamieniałości ryb, które według de Palmy zostały pogrzebane żywcem przez osady przemieszczone, gdy ogromna masa wody uwolniona w wyniku uderzenia asteroidy wybuchła w śródlądowym kanale morskim. W przeciwieństwie do tsunami, które może zająć Ziemię po trzęsieniu ziemi na morzu, te masy poruszającej się wody, znane jako Seiche, powstały natychmiast po uderzeniu masywnej asteroidy w morze.

Badacz jest przekonany, że ryby zginęły w ciągu godziny od uderzenia asteroidy, a nie w wyniku masowych pożarów lub zimy nuklearnej, które miały miejsce w kolejnych dniach i miesiącach. To dlatego, że „szokujące kule” – małe kawałki stopionej skały sączące się z krateru w przestrzeń, gdzie skrystalizowały się w substancję podobną do szkła – zostały znalezione w skrzelach ryb. Analiza skamieniałości ryb ujawniła również, że asteroida zderzyła się wiosną.

„Dowody po tym, jak dowody zaczęły się gromadzić i zmieniać historię”, powiedział de Palma. „To była seria wskazówek, takich jak śledztwo Sherlocka Holmesa”.

„Opowiedz historię z chwili na chwilę o tym, co dzieje się zaraz po efekcie, a otrzymasz bardzo bogate źródło badań naukowych”.

Wiele z ostatnich odkryć ujawnionych w dokumencie nie zostało opublikowanych w czasopismach naukowych.

Bursztyn ten może zawierać fragment asteroidy, która zderzyła się z Ziemią 66 milionów lat temu.

Bursztyn ten może zawierać fragment asteroidy, która zderzyła się z Ziemią 66 milionów lat temu.

Chociaż było „uznaniowe”, że nowe twierdzenia naukowe muszą zostać poddane wzajemnej ocenie, zanim zostaną ujawnione w telewizji, wielu paleontologów przyznało, że Inni twierdzą, że złoże skamieniałości naprawdę reprezentuje „ostatni dzień” dinozaurów.

„Niektórzy eksperci powiedzieli:„ cóż, może to być następny dzień lub miesiąc temu… ”, ale wolę prostsze wyjaśnienie, które polega na tym, że faktycznie dokumentuje dzień, w którym asteroida uderzyła w Meksyk”, powiedział w e-mailu.

Końcówka należąca do Thescelosaurus, małego roślinożernego dinozaura, wydobyta z basenu skamieniałości Tanis w Północnej Dakocie.  Stworzenie mogło być świadkiem asteroidy, która zakończyła epokę dinozaurów.

Końcówka należąca do Thescelosaurus, małego roślinożernego dinozaura, wydobyta z basenu skamieniałości Tanis w Północnej Dakocie. Stworzenie mogło być świadkiem asteroidy, która zakończyła epokę dinozaurów.

kosmiczne pochodzenie

więcej niż Kulki z efektem szkła ujawnione po raz pierwszy DePalma Ślady uderzenia asteroidy są zachowane jako błoto w wyniku procesów geologicznych trwających miliony lat. Jednak DePalma i jego współpracownicy znaleźli również trochę peletek, które tego pamiętnego dnia spadły w żywicy drzewnej na powierzchnię pnia i zostały zachowane w bursztynie.

„W tym bursztynie zidentyfikowaliśmy szereg kul, które z biegiem czasu w zasadzie zamarzły, ponieważ jak owad w doskonale zachowanym bursztynie, gdy te kule weszły do ​​bursztynu, woda nie mogła się do nich dostać. Zamieniły się w błoto i były doskonale zachowane” – powiedział.

To jak zdobycie słoika z próbką, cofnięcie się w czasie i pobranie próbki z miejsca uderzenia, a następnie zachowanie jej dla nauki” – powiedział De Palma.

Udało im się zlokalizować szereg małych, nieroztopionych fragmentów skał wewnątrz szklanych kul. Większość z tych małych fragmentów skał jest bogata w wapń, powiedział de Palma, prawdopodobnie pochodzący z wapienia pod Półwyspem Jukatan.

Bursztyn jest tu pokazany z możliwym kawałkiem asteroidy w środku.

Bursztyn jest tu pokazany z możliwym kawałkiem asteroidy w środku.

„Ale te dwa bardzo różniły się składem. Było wiele poziomów chromu, niklu i innych pierwiastków powszechnych tylko w meteorytach, a te fragmenty, w oparciu o naszą wstępną analizę, są prawie na pewno pochodzenia kosmicznego”.

De Palma powiedział, że mają nadzieję potwierdzić, dlaczego asteroida została wykonana i gdzie mogła być, oraz wysiłki, które przykuły uwagę NASA; przesiać obecne wyniki W zeszłym miesiącu w Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland.

powiedział Jim Garvin, główny naukowiec w Goddard, który badał kratery po zderzeniu Ziemi i Marsa.

Badania nad kulkami zakopanymi w bursztynie nie zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie. Podczas wzajemnej oceny naukowcy komentują nawzajem swoje prace, aby upewnić się, że wytrzymają one analizę. De Palma powiedział, że recenzowany artykuł na temat wstępnych ustaleń zostanie opublikowany „w nadchodzących miesiącach”.

noga dinozaura

Jedno z innych znalezisk ze strony Tanis przedstawione w filmie dokumentalnym, który po raz pierwszy wyemitowano w Wielkiej Brytanii w kwietniu, i spowodowało, że paleontolog opowiedział o wyjątkowo zachowanej nodze dinozaura z nienaruszoną skórą.

Skamielina nogi Tescelozaura po jej wykopaniu.

skamielina nóg Tescelozaur po wykopaliskach.

W najwyższych skałach w zapisie geologicznym znaleziono bardzo nieliczne skamieniałości kredowe i możliwe jest, że czubek należący do Tescelozaur, mały roślinożerny dinozaur odkryty przez de Palmę i współpracowników – mógł umrzeć tego samego dnia, co uderzenie asteroidy. Zachowanie tkanek miękkich, takich jak skóra, wskazuje, że jego ciało nie zdążyło się rozłożyć, zanim zostało pochowane w osadzie.

„Jedyne dwie możliwe hipotezy to to, że zginął falami lub że zmarł tuż przed (uderzeniem asteroidy), ale jest tak blisko czasu, że nie zdążył się rozłożyć. To nie jest coś, co umarło lata temu, a następnie zostało przebudowane. . To się nie zdarza z tkanką miękką tego rodzaju.”

Szczegółowa analiza kości nóg dinozaurów może rzucić światło na warunki sprzed kolizji.

Jajo pterozaura odkrytego w Tanis jest jedynym znalezionym w Ameryce Północnej.

Jajo pterozaura odkrytego w Tanis jest jedynym znalezionym w Ameryce Północnej.

Inne interesujące znaleziska z tego miejsca to skamieniałe jajo pterozaura, pierwsze jajo znalezione w Ameryce Północnej. Wydaje się, że jaja gigantycznych latających gadów były tak miękkie jak jaja wielu żywych gadów. Skamieniały żółw z drewnianym patykiem na ciele jest dowodem na to, że stworzenie zostało przebite podczas uderzenia asteroidy.

Prace w toku w Tanis nie tylko pozwalają nam z zadziwiającą szczegółowością określić, co wydarzyło się w dniu upadku asteroidy, ale także dostarczają wglądu w wydarzenie, które spowodowało masowe wymieranie oraz jak to wymieranie nastąpiło później. De Palma ma nadzieję, że zapewni to ramy do myślenia o obecnym kryzysie klimatycznym.

„Zapis kopalny daje nam wgląd w szczegóły globalnego zagrożenia i reakcji żywych organizmów na Ziemi na to zagrożenie” – powiedział de Palma. „Daje nam… kryształową kulę, która spogląda w przeszłość i pozwala nam zastosować ją do obecnego kryzysu ekologicznego i środowiskowego”.

„To zaskakujące, ale także dla nas korzystne. Ponieważ bardziej szczegółowo badając to wydarzenie, możemy być lepiej przygotowani do dbania o nasz świat w tej chwili”.

READ  Wydania i ceny Sonic Origins są zbyt zagmatwane