Podczas roboczej wizyty w Pradze w Czechach i Warszawie w dniach 13–16 maja dyrektor generalna na Europę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (SRE) Jennifer Feller Enriquez odbyła dwustronne spotkania z urzędnikami obu krajów. Potwierdził znaczenie wzmocnienia dialogu politycznego i większych możliwości w kwestiach gospodarczych.
W Pradze Ambasadora przyjął wiceminister spraw zagranicznych Jiří Košák, który omówił z nim najważniejsze kwestie relacji Meksyk-Czechy. Obaj podkreślili znaczenie ciągłego postępu w modernizacji Porozumienia globalnego Meksyk–UE oraz podkreślili możliwości powiązań w kwestiach naukowych i edukacyjnych oraz ustanowienia bezpośredniego lotu Praga–Puerto Vallarta.
Kontynuuj czytanie:
WRZESIEŃ: Którzy uczniowie będą chodzić do szkoły tylko dwa razy w tygodniu ze względu na trzecią falę upałów?
Sąd nie ograniczył uprawnień ministra do żądania danych bankowych bez nakazu sądu
Rozmawiał z Matyášem Pelantem, głównym doradcą Wydziału ds. Handlu UE i Zagranicznego czeskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu, który potwierdził rosnące możliwości poprawy przepływów handlowych i inwestycyjnych; Po udanej wizycie w Meksyku w kwietniu ubiegłego roku Wiceministra Handlu Zagranicznego Edwarda Kozunika.
Podobnie dyrektor generalny uczestniczył wraz z innymi wyższymi urzędnikami z Ameryki Łacińskiej w grupie ds. regionalnych „Czechy-Ibero-Ameryka: Wspólnie stawiając czoła wyzwaniom zglobalizowanego świata”, zorganizowanej przez czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach iberoamerykańskiej struktury. Tydzień 2024.
Podczas wydarzenia odniósł się do wyzwań współczesnego świata i wspólnych interesów, takich jak globalna polaryzacja, erozja systemu opartego na zasadach, konflikty zbrojne i możliwości, jakie stwarzają ewentualne porozumienia z UE w sprawie kwestii mobilności ludzi.
Meksyk jest głównym partnerem handlowym Czech w Ameryce Łacińskiej, natomiast kraj ten jest dziesiątym partnerem handlowym naszego kraju w krajach UE. W Meksyku, Jalisco, Coahuila, Guanajuato i Quintana Roo dominują czeskie firmy z branży wydobywczej, motoryzacyjnej, transportowej i zakwaterowania tymczasowego.
Natomiast podczas wizyty w Warszawie Dyrektor Generalny został przyjęty przez Podsekretarza Spraw Zagranicznych RP Jakuba Wiśniewskiego, który potwierdził zainteresowanie Meksyku promowaniem dwustronnego dialogu politycznego na rzecz osiągnięcia strategicznych relacji między obydwoma krajami. . Urzędnicy omówili także charakterystykę migracji i zjawisko występujące w każdym kraju.
Ambasador Feller wraz z Dorotą Paris, dyrektor generalną Departamentu USA polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych współprzewodniczył 14. edycji Politycznego Mechanizmu Konsultacyjnego Meksyk-Polska.
Podczas spotkania wysocy urzędnicy dokonali przeglądu obecnego stanu stosunków i stanowisk w sprawie wspólnych interesów ujętych w programie dwustronnym. Mówili także o szerokich możliwościach współpracy gospodarczej, głównie w sektorze motoryzacyjnym i lotniczym, podkreślając, że Meksyk jest pierwszym partnerem handlowym Polski w Ameryce Łacińskiej. Jeśli chodzi o współpracę edukacyjną i kulturalną, podkreślili znaczenie wdrożenia podpisanego w ubiegłym roku V Planu Zarządzania na lata 2023-2026; i potwierdziła zbieżność stanowisk w organizacjach międzynarodowych.
W ramach swojej pracy w Polsce Ambasador Feller wygłosił konferencję dla młodych polskich dyplomatów i urzędników państwowych w Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas której omówił priorytety i koordynację polityki zagranicznej Meksyku. Grupa MIKTA. Ponadto spotkał się z grupą analityków i badaczy z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), aby porozmawiać o stosunkach Meksyk-UE i roli naszego kraju w G20 oraz problematyce w kontekście międzynarodowym.
Polska jest 19. partnerem handlowym Meksyku na świecie i 6. wśród krajów UE. Od momentu przystąpienia Polski do Unii dwustronna wymiana handlowa wzrosła z 93,1 mln dolarów w 2003 r. do 4236,1 mln dolarów w 2023 r. W tym samym roku nasz kraj był pierwszym kierunkiem polskiego eksportu do Ameryki Łacińskiej; Drugi w Stanach Zjednoczonych (tylko za Stanami Zjednoczonymi) polski rynek, liczący 40 milionów ludzi, ma ogromny potencjał wzrostu.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy