20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Medycyna precyzyjna, ogromny krok w skuteczności w walce z rakiem

Buenos Aires, 17 listopada (EFE). Poprawa skuteczności leczenia raka, a tym samym zapewnienie pacjentom dłuższego i lepszego życia. Jest to jedno z głównych zadań medycyny precyzyjnej, dzięki któremu wykrywane są mutacje w DNA każdego guza, co pozwala zapewnić zastosowanie specyficznego leczenia dla każdego pacjenta, z lepszą odpowiedzią.
W ostatnich latach innowacje w badaniach nad rakiem poczyniły ogromne postępy w Ameryce Łacińskiej. Terapie precyzyjne — które można zastosować w wielu różnych chorobach — pomagają zrozumieć komórki rakowe i zrozumieć, w jaki sposób powstaje kod genetyczny raka, jego rozmiar, sposób wzrostu i zachowania oraz jego mutacje.
Szczególnie interesujące są postępy w raku płuc: Janssen, farmaceuta Johnson & Johnson w Stanach Zjednoczonych, otrzymał nadzorowane zatwierdzenie pierwszego bispecyficznego przeciwciała do leczenia tej choroby — opracowanego przy użyciu medycyny precyzyjnej — które firma również prowadzi. Ameryka.
„Wcześniej, kiedy rozmawialiśmy o raku, patrzyliśmy na niego pod mikroskopem i mówiliśmy: »Ten guz ma pewne właściwości mikroskopowe, komórki są tak duże, jak ten kolor«, ale później zaczęliśmy się uczyć w onkologii, że zachowanie tego guza niekoniecznie jest związane z tymi właściwościami, mikroskopijnymi, ale z pewnymi cechami genetycznymi” – powiedziała Effie dr Rosemary Giddle, dyrektor ds. medycznych w Janssen Oncology w Ameryce Łacińskiej.
Na przykład Gidekel określa, w jaki sposób w scenariuszu z dwoma równymi pacjentami płci męskiej w tym samym wieku, mieszkającymi w tym samym mieście i z guzami o dokładnie takich samych cechach mikroskopowych, jeden guz rozwinąłby się w jeden sposób, a drugi w inny.
„To jest cel medycyny precyzyjnej, aby określić molekularną charakterystykę każdego z tych dwóch guzów, a następnie zaoferować im inne leczenie” – dodaje.
model raka płuc
Tego typu badania pozwalają na opracowanie terapii biotechnologicznych ukierunkowanych na kontrolę rozprzestrzeniania się nowotworów, które są skuteczniejsze i mniej toksyczne, prowadząc do poprawy jakości życia za pomocą spersonalizowanych wskaźników, uwzględniających różnice charakteryzujące każdego pacjenta pod względem genetyki, środowiska i stylu życia.
„Pracujemy z precyzyjną medycyną raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc… w szczególności raka płuc, dziś mamy wiele cząsteczek, które celują w określone mutacje w DNA” – mówi Jedecell, onkolog od 20 lat.
Przyznaje, że dwie dekady, w których, jak przyznaje, zaobserwował drastyczną zmianę w leczeniu pacjentów z rakiem płuc, drugą co do częstości na świecie: „Zanim żyli stosunkowo krótko, a leczenie, które otrzymali, było toksyczne, a dziś ci pacjenci żyją znacznie dłużej. Są znacznie mniej toksyczne”.
Ten rodzaj raka, komentuje, „jest jednym z przykładów tego, jak medycyna precyzyjna całkowicie zmienia ewolucję leczenia, zbliżając nas do zdrowia i trzymając z dala od chorób”.
„W Ameryce Łacińskiej mamy mniej niż 90 000 zgonów rocznie z powodu raka płuc. To dużo. Więc to właśnie leczymy, aby móc wcześnie zidentyfikować tych pacjentów, aby móc wcześnie zdiagnozować te mutacje genetyczne i móc wcześnie leczyć tych pacjentów” – dodaje Jedekel.
główna aprobata
W Ameryce Łacińskiej około 80-85% z ponad 97 000 raków płuc wykrytych w 2020 r. odpowiada typowi znanemu jako niedrobnokomórkowy (NSCLC), najpowszechniejszemu i śmiertelnemu typowi, który rozprzestrzenia się wolniej i jest mniej agresywny. małej komórki.
Szacuje się, że NSCLC – który ma 5-letni wskaźnik przeżycia poniżej 5% – może być spowodowany różnymi mutacjami i na ogół nie daje objawów we wczesnych stadiach, ale pojawia się wraz z postępem choroby.
Pod koniec 2020 r. Janssen złożył wniosek w Stanach Zjednoczonych o zatwierdzenie pierwszego bispecyficznego przeciwciała dla dorosłych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, których guzy zawierają specyficzne mutacje, wskazane w przypadkach, w których choroba postępowała podczas lub po chemioterapii platyną. .
A latem ubiegłego roku został zatwierdzony pod nadzorem jako przełomowy zabieg.
We wrześniu ubiegłego roku brazylijskie władze ds. zdrowia zatwierdziły produkt, dzięki czemu Brazylia jest drugim krajem na świecie, który uzyskał licencję.

READ  Opieka nad zdrowiem psychicznym: „Jeśli nie czujesz się dobrze, nie jesteś z nikim”