28 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Mater Dolorosa” i „Exe Homo”, zrabowane przez nazistów w 1944 r. i zwrócone przez Hiszpanię, można teraz oglądać w Polsce.

„Mater Dolorosa” i „Exe Homo”, zrabowane przez nazistów w 1944 r. i zwrócone przez Hiszpanię, można teraz oglądać w Polsce.

Zdjęcie „Mater Dolorosa i Exe Homo” Zrabowane przez nazistowskie Niemcy w Polsce i nieznane Hiszpanii, wróciły do ​​Zamku w Gołuchowie, obecnie Muzeum Narodowego w Poznaniu, skąd zostały skradzione w 1944 roku.

Dziś rano odbyła się ceremonia powitania, podczas której po raz pierwszy rząd współpracuje z polskimi władzami w tej restrukturyzacji, którą Warszawa chce objąć inne kraje, zwłaszcza Niemcy.

25 stycznia Rada Prowincji Pontevedra zatwierdziła przywrócenie polskiemu rządowi dyptyku „Mater Dolorosa i Exe Homo”, odebranego właścicielom w 1944 roku, w którym opuścił Warszawę. Jest w Muzeum Pontevedra od 28 lat.

Są to dwa obrazy holenderskiego malarza Dierika Botesa, wybitnego przedstawiciela szkoły leuven. Każdy z nich jest wyceniony na 23 000 euro.

Przybyli do Muzeum Pontevedra w ramach wniesionego depozytu Kolekcjoner Jose Fernandez LopezPonad trzysta obrazów różnych autorów, zakupionych przez muzeum w 1994 roku za 600 milionów peset.

Dyptyk przybył do Pontevedry w 1994 roku i powrócił pod koniec stycznia. Od dziś można go oglądać w Poznaniu

ABC

Nie wiadomo, kiedy te obrazy nabył Fernández López, ale wszystko wskazuje na to, że mógł to robić w towarzystwie. Rodzina Marakalówl, był stałym klientem Sala Pares w Barcelonie czy Galerii El Cisne w Madrycie.

Odkrycia dokonano w czasie pandemii. Do tego czasu nie był znany powód, dla którego obrazy trafiły do ​​Pontevedry. W 2020 roku z muzeum zainteresował się dyptyk Mariusz Wiśniewski z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. Z dostarczonych przez niego dokumentów wynika, że ​​oba egzemplarze należały do ​​kolekcji księżnej Zardoryskiego w Gołucho, Zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Według dostarczonych przez niego dokumentów oba kawałki należą Kolekcja Jardorisky’ego Na Zamku Gołuchów, który został zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Polska chce zwrócić się do Niemiec o reparacje

Tego typu sprawy nasiliły w Polsce debatę na temat konieczności żądania reparacji od obecnego rządu Niemiec Straty spowodowane przez nazistowskie Niemcy W czasie okupacji Polski od 1939 do 1944 roku.

Polski rząd sporządził raport Potencjalny koszt odszkodowaniaWydany 1 września 2002 r. Polski MSZ skierował następnie notę ​​dyplomatyczną do rządu niemieckiego, wzywając go do podjęcia działań w tym kierunku i osiągnięcia porozumienia.

Raport zwraca nawet uwagę na fakt, że 2 100 000 obywateli Polaków, głównie Żydów, wysyłano z Polski do nazistowskich obozów koncentracyjnych do pracy w niewolniczych warunkach. Skorzystały na tym takie firmy jak Bayer, IG Farben, Allianz, Audi, BMW, Deutsche Bank, Dresdner Bank, Heinkel, Hugo Boss, Mercedes Benz, Opel Porsche czy Volkswagen – wynika z komunikatu polskiego MSZ.

Według polskiego rządu kwota reparacji należnych od Niemiec wyniosłaby ok 1,5 biliona dolarów. We wspomnianym raporcie czytamy, że „straty Polski w wyniku okupacji niemieckiej i okupacji podczas II wojny światowej wynoszą 125% budżetu UE na lata 2021-2027”.

READ  Polska zaprzecza grabieży książki przekazanej Papieżowi