9 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Masowy marsz antyrządowy w Polsce – DW – 10.01.2023

Masowy marsz antyrządowy w Polsce – DW – 10.01.2023

Dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi PolskaW niedzielę (01.10.2023) około milion osób demonstrowało w Warszawie przeciwko polityce Prawa i Sprawiedliwości nacjonalistycznej partii rządowej „Marsz Milionów Serc” (Oddawać mocz) Lider opozycji i były premier wezwał do tej demonstracji Donalda TuskaJako były przewodniczący Komisji Europejskiej stara się mobilizować wyborców przed wyborami.

„To największa demonstracja w historii Warszawy” – powiedziała AFP Monika Beuth, rzeczniczka urzędu prezydenta Warszawy. „Cała czterokilometrowa trasa parady jest zapełniona uczestnikami, łącznie z bocznymi uliczkami. Z zapisów monitoringu szacujemy, że wzięło w niej udział około miliona osób” – potwierdził. Protestujący zebrali się w centrum Warszawy, wielu z nich niosło europejskie i polskie flagi. Manifestację zakończyło przemówienie Tuska, przewodniczącego centrowego Sojuszu Obywatelskiego.

Marszowi przewodniczył Donald Tusk.Zdjęcie: Kacper Pempel/REUTERS

„Tej władzy już nic nie zatrzyma (…) Nikt u władzy nie powinien mieć złudzeń. Ta zmiana jest nieunikniona i dobra” – powiedział Tusk rozpoczynając marsz w Warszawie. „My tu jesteśmy Polską” – powiedział. „Jesteśmy tutaj, aby wygrać”. „Polska zasługuje na to, co najlepsze (…) Polska zasługuje na to, co najlepsze” – płakał. W demonstracji wzięło udział więcej osób niż w czerwcu ubiegłego roku Przeciwko polskiemu rządowi maszerowało pół miliona ludzi.

Chociaż Konflikty z Unią Europejską Natomiast skargi wewnętrzne, jak podaje IBRiS, PiS nadal mają wyraźną przewagę z 35% głosów w sondażach. Według tego samego sondażu na drugim miejscu znajduje się Sojusz Obywatelski z 27% preferencji. Tusk twierdzi jednak, że sondaże przeprowadzone przez jego partię pokazują, że różnica między obiema partiami zmniejszyła się ostatnio do dwóch punktów.

lgc (apf/efe)

READ  Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji kpi z zakupu używanych pojazdów amerykańskich w Polsce