21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Macron prosi swojego premiera, aby „na razie” kontynuował – DW – 08.07.2024

Macron prosi swojego premiera, aby „na razie” kontynuował – DW – 08.07.2024

„Prezydent zapytał Gabriel Attal „Pozostanie na razie premierem, aby zapewnić stabilność kraju” – poinformowało biuro Macrona w oświadczeniu, nie podając żadnego terminu.

W poniedziałek 8 lipca Attal złożył prezydentowi Francji rezygnację ze stanowiska premiera. Emmanuela MacronaPolecił mu pozostać na swoim stanowisku i kierować sprawami bieżącymi, pod warunkiem utworzenia nowego rządu po wyborach do organów legislacyjnych.

Już w niedzielę Attal zapowiedział złożenie rezygnacji, co jest zgodne z francuską tradycją polityczną, choć dodał, że jest skłonny tymczasowo pozostać na swoim stanowisku przez dłuższy okres, ale decyzja należy do prezydenta.

Zaskakujące zwycięstwo lewicy nad skrajną prawicą

the Francuz odszedł W najbliższą niedzielę, 7 lipca, był bohaterem wielkiej transformacji wyborczej, kiedy stanął na czele wyborów do parlamentu, wyprzedzając blok Macrona, a Co doprowadziło do spadku popularności faworyta sondaży, skrajnie prawicowej partii Marine Le Pen na czelena trzecie miejsce.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaszokował Francję swoim nagłym postępem wyborczym po zwycięstwie skrajnej prawicy w wyborach europejskich 9 czerwca, mając na celu zażądanie od wyborców „wyjaśnień politycznych”.

Rezultatem jest obecnie reorganizacja trzech bloków, które wyłoniły się w wyniku wyborów w 2022 r. – lewicy, centroprawicy i skrajnej prawicy – ​​ale z nowym stosunkiem władzy: Pierwszą większość zdobyła lewicaŻaden z bloków nie uzyskał jednak bezwzględnej większości 289 deputowanych.

Lewicowa koalicja Nowy Front Ludowy zdobyła ok. 190 mandatów, następnie centroprawicowa koalicja Razem z Macronem (ok. 160 mandatów) oraz skrajnie prawicowa Partia Zjednoczenia Narodowego i jej sojusznicy (ponad 140 mandatów).

NFP twierdzi, że jest gotowy „rządzić”

Podkreślili to już przywódcy Narodowego Frontu Patriotycznego Gotowy do „osądzania”Wyjaśniając, że aspirują do objęcia stanowiska premiera w jednym ze swoich szeregów.

RML (AFP, Reuters, EFI, Ostatnia aktualizacja o 12:51 CET)