22 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lawa z wulkanu La Palma w Hiszpanii dociera do morza

ten lawa z hiszpańskiej wyspy Palma Porusza się płynniej i już dotarł do morza. Po drodze wszedł na obszar drzew bananowych i spalił plastik ze szklarni i nawozu, tworząc toksyczną chmurę, już rozcieńczoną.

lawa, strumień lawy Wyłaniający się z erupcji wulkanu La Palma Dotarłem do morza w okolicy klifów na wybrzeżu Tazacourt.

Lawa powoli spadała, a jedyne, co widać z daleka, to rozpalone do czerwoności kamienie wpadające do morza, jak wynika z transmisji Canary TV ze statku i obrazów dostarczonych przez statek. Hiszpański Instytut Oceanografii Ramon Margalv.

Ciemność nocy nie pozwala zobaczyć pióropuszy pary wodnej, które rzekomo powstały w wyniku szoku termicznego lawy z morzem, pióropuszy przenoszących gazy, które mogą być toksyczne dla oczu, płuc i skóry.

Lawa spadła do morza z wysokości około stu metrów w dół klifu znajdującego się w pobliżu plaży El Guirre, w Tazacorte.

Toksyczna chmura nie powodowała szkód ani niebezpieczeństwa dla ludzi, ponieważ pozostawała w strefie wykluczenia (zmuszając do ewakuacji tylko tych, którzy byli w pobliżu z pozwoleniem na zabranie ich dobytku i produktów łatwo psujących się) i emanowała z obszaru drzew bananowych, w których zawierał między innymi amoniak i trójchlorek boru.

Plan awaryjny dla hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich (Pivolca) nie wyklucza możliwości powtórzenia się tego epizodu, w zależności od tego, jakie materiały pali lawa.

Przewrót typu Haoyian

Obecnie emisje lawy są znacznie większe niż emisje lawy uwolnione w ciągu ostatniego tygodnia, a przede wszystkim gładsze podczas erupcji lub wycieku wulkanu typu hawajskiego, według Instytutu Wulkanicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan).

Po wczorajszej reaktywacji wulkanu po tym, jak był praktycznie nieaktywny przez około dziesięć godzin, lawa podążała za poprzednimi strumieniami – prawie zatrzymała się – z frontem, który dramatycznie się poszerzył i przeciął centrum Todoc.

Tam przeszkoda na górze Todoque była na jego drodze, gdy mijał ją z boku.

READ  Camilla Parker cierpi z powodu bolesnego złamania za wspieranie Carlosa III na pogrzebie królowej Elżbiety II

To właśnie dzięki „kanałowi odwadniającemu” reaktywowana została wczorajsza erupcja wulkanu, przez którą przepływa lawa i choć w głównym kraterze nadal trwa aktywność strombolian, to w tej chwili przeważa faza hawajska i eksperci nie wykluczają, że mogła powtórzy się. Ostre eksplozje.

Ponadto, dziewiątego dnia erupcji Cumbre Vega, emisja popiołu wzrosła, a chmura popiołu osiągnęła teraz 7000 m wysokości, zmuszając do wydania nowego Zawiadomienia Lotnictwa Cywilnego VONA (Zawiadomienie Obserwatorium Wulkanu dla Lotnictwa), a także zachować czujność w przypadku wpływu ruchu Powietrze, oprócz La Palmy, na innych Wyspach Kanaryjskich, takich jak La Gomera i Teneryfa.

Według ekspertów, szacowana, pomiarami termicznymi, objętość powstałego do tej pory stożka wynosi 10 mln m3, a jego kształt nieustannie się zmienia, wraz z kolejnymi procesami rozrostu i rekonfiguracji.

Inne dane, które należy wziąć pod uwagę to tempo emisji dwutlenku siarki, który odnotował w poniedziałek „niezwykły spadek” o ok. 567 ton na dobę oraz sejsmiczność w ostatnich godzinach zlokalizowana na głębokości ok. 10 km. do niektórych wstrząsów powierzchniowych w pobliżu stożka.

Odkształcenia gleby w dalszym ciągu osadzają się w składowych poziomych, a w pionie następuje spadek.

La Palma, obszar ogłoszony katastrofą

Uszkodzenia od wulkanu rosną: do tej pory lawa pokryła 258 hektarów i uszkodziła 686 budynków, z których 589 zostało zniszczonych, według ostatniego spisu europejskiego systemu obserwacji Ziemi Copernicus, podczas gdy liczba osób ewakuowanych ze swoich domów stoi około 6000.

W obliczu tej sytuacji rząd hiszpański ogłosił La Palmę strefą katastrofy i zgodził się na pomoc w wysokości 10,5 mln euro (około 12,2 mln dolarów przy obecnym kursie), z czego 5,5 mln euro (6,4 mln dolarów) trafi do regionu. Zakup 107 domów, a resztę na zakup podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, takich jak m.in. lodówki czy kuchnie, poprzez procedurę „portfela na kartę”.

READ  Poznasz fakty na temat swojej przyszłości, wybierając swoje ulubione drzwi w tym teście osobowości | Test psychologiczny | wirusowe | MX | Stany Zjednoczone | nda nnrt | Zastosowania

Jest to tylko pierwsza faza pomocy, ponieważ będzie druga faza, podczas której zostanie wdrożony „Plan odbudowy La Palma”, który będzie polegał na naprawie i przywróceniu uszkodzeń domów i infrastruktury dróg hydraulicznych, hodowli zwierząt i gospodarstw rolnych, tereny leśne i obiekty użyteczności publicznej, a także promocja turystyki i rewitalizacja przemysłu.

Z informacjami z EFE.

LLH