2 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ława śledcza skazuje byłego doradcę Trumpa, Steve’a Bannona

(CNN) – Federalna ława przysięgłych złożyła akt oskarżenia przeciwko byłemu doradcy Donalda Trumpa Steve Bannon Z pogardą dla Kongresu, ogłosił w piątek Departament Sprawiedliwości USA.

Prokurator generalny Merrick Garland znajdował się pod ogromną presją polityczną, aby postawić Bannona w stan oskarżenia, odkąd 21 października Izba Reprezentantów skierowała sojusznika Trumpa do Departamentu Sprawiedliwości za pogardę.

Krytycy stwierdzili, że bez aktu oskarżenia pojawiają się pytania dotyczące uprawnień komisji badającej atak z 6 stycznia w celu zmuszenia byłych urzędników Białego Domu i administracji Trumpa do współpracy. Powiedzieli, że były sekretarz generalny Białego Domu, Mark Meadows, nie pojawił się w piątek, aby zeznawać CNN Źródła zaznajomione z śledztwem, które prowadzi do ewentualnej konfrontacji, która może skłonić organ do wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego.

W zeszłym tygodniu były urzędnik Departamentu Sprawiedliwości Trumpa, Jeffrey Clark, pojawił się przed komisją przez ponad godzinę, ale odmówił odpowiedzi na pytania.

W październiku komisja wydała wezwanie do sądu w sprawie dokumentów i zeznań Bannona.

Lista doradców Trumpa wezwanych do składania zeznań 2:26

Steve Bannon odmawia stawienia się przed dochodzeniem w sprawie napadu na Kapitol

Adwokat Bannona, Robert Costello, powiedział komisji, że były doradca Trumpa nie będzie współpracował w śledztwie, ponieważ Trump mu tego zakazał. Odnosząc się do twierdzeń Trumpa, że ​​żądane dokumenty i zeznania są potencjalnie chronione przywilejem wykonawczym, adwokat Bannona powiedział komisji, że „przywileje wykonawcze należą do prezydenta Trumpa” i „musimy zaakceptować jego dyrektywę i uszanować jego wezwanie do sądu. Przywilej wykonawczy”.

Biały Dom pod rządami prezydenta Joe Bidena odmówił przyznania przywileju wykonawczego w odniesieniu do świadków i dokumentów odnoszących się do dnia 6 stycznia, powołując się na niezwykły charakter ataku na Kapitol. Biuro radcy prawnego Białego Domu napisało do prawników Bannona, aby poinformować ich, że nie poprą jego odmowy złożenia zeznań.

READ  Chiny (ponownie) budują ogromne centra kwarantanny dla COVID-19 - El Financiero

Szukając jego współpracy, komisja odnotowała doniesienia, że ​​Bannon rozmawiał z Trumpem przed zamieszkami na Kapitolu, który był obecny w tak zwanej „sali wojennej” sojuszników Trumpa w hotelu Willard w Waszyngtonie, gdy to się działo. Atak i to, że dzień wcześniej przewidział w swoim podcaście, że następnego dnia „piekło” zostanie „rozpętane”.

„Krótko mówiąc, wydaje się, że pan Bannon odegrał wieloaspektową rolę w wydarzeniach z 6 stycznia, a naród amerykański ma prawo do wysłuchania jego zeznań z pierwszej ręki na temat jego działań” – stwierdziła w raporcie komisja Izby Reprezentantów. Uchylenie decyzji przeciwko Bannonowi.

Niektórzy eksperci prawni również wyrażali sceptycyzm wobec decyzji Bannona o niepodporządkowaniu się wezwaniu, biorąc pod uwagę, że kwestia, czy Trump jako były prezydent może wyegzekwować koncesję, nie została rozwiązana, a Bannon nie pracował w tym okresie dla rządu. W trakcie przeglądu przez komisję.

Każda sprawa karna przeciwko Bannonowi może zająć lata, zanim zostanie wniesiona do sądu i nie jest jasne, czy zostanie wniesiony akt oskarżenia. Historycznie rzecz biorąc, Kongresowe przypadki pogardy były udaremniane przez przysięgłych sympatyzujących z oskarżonymi i werdyktami apelacyjnymi. Sprawa Bannona prawdopodobnie wywoła nowe pytania prawne dotyczące przywilejów wykonawczych i zdolności Izby Reprezentantów do egzekwowania wezwań w przypadku poszukiwania informacji na temat władzy wykonawczej.