27 września, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada: Wielowymiarowy kryzys, idealna burza

dr

aktorzy międzynarodowi opisany jako idealny sztorm Sytuacja, która wisi nad planetą. Z jednej strony Niezależna Komisja ds. Reformy Międzynarodowych Podatków Od Osób Prawnych (ICRICT, od angielskiego akronimu) ostrzegła, że ​​światowa gospodarka znajduje się na krawędzi recesji, której towarzyszy spirala inflacyjna, kryzys energetyczny i żywnościowy, spowalniający wzrost. , wysokie deficyty budżetowe i wysoki poziom zadłużenia.

Zauważając, że rosnące ceny żywności i energii tylko w tym roku wepchną ponad 70 milionów ludzi w ubóstwo, komisja zauważyła dobrze znany problem: spadają skutki tej burzy. nieproporcjonalnie dotyka najbardziej narażone rodziny, pogłębiając ubóstwo i nierówności.

Ze swojej strony Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres ostrzegł przed zimowe protesty takie jak Kryzys siły nabywczej eksplodował, zaufanie upadło, nierówności gwałtownie wzrosły, nasza planeta płonie, a ludzie, zwłaszcza najsłabsi, cierpią..

po wzmiance o tym Nie możemy tak dalej żyćwezwał obywatel Lizbony Skoordynowane działanie oparte na poszanowaniu prawa międzynarodowego i ochronie praw człowieka. Przyznał się jednak do swojej bezradności wobec Podziały polityczne, które podważają pracę Rady Bezpieczeństwa, prawo międzynarodowe oraz zaufanie i wiarę ludzi w instytucje demokratyczne.

ICRCT i światowy lider zgadzają się co do jednego nieuniknionego kroku w celu rozwiązania wielokryzysowego Zagraża przyszłości ludzkości i losowi planetyReforma podatkowa, która umożliwia inwestowanie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Guterres wezwał bogate kraje do opodatkowania nieoczekiwanych zysków z paliw kopalnych, aby pomóc krajom, które padły ofiarą skutków zmian klimatycznych i populacjom dotkniętym inflacją, co przyniosłoby nieocenioną ulgę tym, którzy ponoszą najgorsze konsekwencje globalnego ocieplenia. Jednocześnie pomost między północą a południem.

Ze swojej strony grupa ekonomistów, w skład której wchodzą tacy luminarze jak Thomas Piketty i Joseph Stiglitz, proponuje awaryjny plan fiskalny, który opodatkowałby nadzwyczajne zyski firm korzystających z kryzysu i pandemii; Zwiększenie ściągalności podatków dla tych firm, które wykorzystują sytuację, podnosząc ceny konsumpcyjne znacznie wyższe niż zaliczki na koszty produkcji i nakładając wyższą stawkę podatku od osób prawnych Dla dużych firm oligopolistycznych o nadmiernych stopach zwrotu. The Impotencja Guterres przyznał się do tego, na swój sposób, milcząco wobec krytyki wystosowanej w piątek 16 lutego przez prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, który potępił bezczynność i rolę tylko dekoracje ONZ przeciwko wojnie na Ukrainie.

READ  Putin zostaje zwiedziony przez swoje wojsko w wojnie na Ukrainie: Stany Zjednoczone

Ten proces, skierowany nie do Sekretarza Generalnego, ale do establishmentu, pokazuje pilną potrzebę przeprojektowania ciała, które jest jednocześnie bardziej potrzebne i coraz bardziej dysfunkcjonalne: jeśli cel jest tak chwalebny i pozornie stymulujący do jedności, jak sprawiedliwy dystrybucja szczepionek przeciwko COVID-19 nie powiodła się i jasne jest, że w obecnym stanie Organizacja Narodów Zjednoczonych może wnieść niewielki wkład lub żaden w walkę z głodem lub inflacją lub określenie uprawnień, aby umieścić swoje interesy ponad poziomem międzynarodowym. Społeczeństwo i życie ludzkie.

W tym sensie należy uznać odwagę dyplomaty w rozpoznaniu skali problemu i mamy nadzieję, że szefowie państw i rządów będą mieli zdrowy rozsądek, aby słuchać jego rad.

Jeśli cały ból wojny w Europie Wschodniej zostanie wykorzystany do jednego, to domagać się raz na zawsze, aby mocarstwa przestały podżegać Rosjan i Ukraińców do wzajemnej zagłady i zasiadły do ​​budowania formuł zapobiegających kryzysowi. który już grozi jednym z najniebezpieczniejszych gatunków w historii ludzkości.