25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Wczoraj miał miejsce najsilniejszy rozbłysk słoneczny od prawie 10 lat

La Jornada – Wczoraj miał miejsce najsilniejszy rozbłysk słoneczny od prawie 10 lat

Meksyk. Wczoraj Meksykańska Służba Pogody Kosmicznej Instytutu Geofizyki i Krajowe Laboratorium Pogody Kosmicznej Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) zgłosiły nowy rozbłysk słoneczny.

Aktywny region AR3664 wytworzył rozbłysk słoneczny (kategoria X8.79) o godzinie 10:51 czasu lokalnego w Meksyku. Był on najmocniejszy w bieżącej sesji. W całym kraju spodziewane są oddziaływania jonosferyczne.

Podobnie amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA) podała, że ​​w regionie tym doszło do najsilniejszej burzy geomagnetycznej od prawie dekady. Jest klasyfikowane jako zdarzenie X8.7. Organizacja podkreśliła, że ​​eksplozje tej wielkości nie są częste.

Aktywny region AR3664 wytworzył rozbłysk słoneczny klasy X8.79 o godzinie 10:51. Zdjęcie zrobione z @UNAM_MX

Na skali pomiaru aktywności słonecznej przedrostek X jest wskaźnikiem najintensywniejszych wydarzeń, a liczba wskazuje siłę rozbłysku.

Agencja podkreśliła, że ​​ta nowa erupcja pokazuje, że aktywność obszaru plamy słonecznej 3664, która jest 17 razy większa od Ziemi, nie ustała.

Według NASA plamy słoneczne to chłodniejsze obszary niż inne części gwiazdy, dlatego wydają się ciemniejsze. Tworzą się na obszarach, gdzie pola magnetyczne są silne i uniemożliwiają przedostawanie się części ciepła słonecznego na powierzchnię.

READ  Technologia medyczna: narzędzia i aplikacje, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia Ciebie i Twojej rodziny