28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada — szef Iberdroli nazywa hiszpańskich konsumentów „głupcami”

Madryt. Prezydent Iberdroli, Ignacio Sanchez Galán, określił hiszpańskich konsumentów jako „idiotów”, którzy zaciągnęli rachunki za prąd według tzw. „regulowanej stawki”, co z kolei pozwala im na otrzymywanie pomocy publicznej dla najsłabszych rodzin, którą zapewnia państwo hiszpańskie .

To kilkanaście milionów domów, które stanowią ponad 40 proc. całego rynku, co jest spowodowane wahaniami cen energii elektrycznej, które w ostatnich miesiącach były na najwyższych poziomach w historii.

W związku ze zmianami, ale przede wszystkim zakłóceniami cen energii elektrycznej, hiszpańscy konsumenci stopniowo dostosowywali warunki swoich umów z różnymi firmami świadczącymi usługę, na którą składa się głównie pięć firm: Iberdrola, Naturgy, Endesa, Repsol i Total Energies. Jeszcze rok temu zdecydowana większość – ponad 80 proc. – zakontraktowana po stawce rynku regulowanego, czyli uzależniona od hurtowej sprzedaży surowców energetycznych potrzebnych do produkcji energii elektrycznej, takich jak gaz czy odnawialne źródła energii. Ustawa ta ostatecznie określa cenę najdroższego surowca na rynku hurtowym, którym w ostatnich miesiącach jest gaz, a którego ceny wzrosły w bezprecedensowy sposób, osiągając cenę za megawatogodzinę 700 euro.

W tym kontekście prezydent Iberdroli, który prowadził kampanię przeciwko planowi ratunkowemu rządu hiszpańskiego na rzecz socjalisty Pedro Sancheza, aby obniżyć ceny energii elektrycznej, wypowiedział te ostre słowa przeciwko konsumentom po cenie regulowanej. Oto, co powiedział dosłownie: „Tylko głupcy, którzy nadal działają po regulowanej cenie ustalonej przez rząd, podążają za tą ceną”, odnosząc się do kosztu ustalonego przez rynek hurtowy.

Sanchez Galán nie wziął pod uwagę, że większość konsumentów, ponad 10 mln, którzy mają ten wskaźnik, jest również z powodów biurokratycznych, ponieważ od rządu wymaga się, by był odbiorcą pomocy humanitarnej ze strony państwa, np. socjalnej. nagrody, zniżki na koszty rachunków dla gospodarstw domowych w niestabilnej sytuacji oraz inne rodzaje dotacji regionalnych i gminnych.

READ  Szczepionka Pfizer przeciwko COVID-19 jest zatwierdzona dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

„80 proc. Hiszpanów nie płaci ceny za basen i płaci mniej niż w 2018 r. z powodu obniżek podatków” – powiedział Galán, który po raz kolejny wezwał rząd do zmiany strategii w planie obniżenia ceny energii elektrycznej. . Który polega na uznaniu przez Unię Europejską (UE) „iberyjskiego wyjątku”, który pozwoli na niższą cenę energii elektrycznej, ale nadal oczekuje na przesłanie przez hiszpańskie władze wykonawcze szczegółowej propozycji do instytucji europejskich w celu ich zatwierdzenia lub zmiany. Proces rozpoczął się pod koniec marca i jest pilnie rozwiązywany ze względu na tragiczną sytuację milionów rodzin, ale zatwierdzenie jeszcze nie postępuje, a plan jest nadal realizowany.