24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Polska zawetowała ustawę o dostępie do pigułek antykoncepcyjnych

La Jornada – Polska zawetowała ustawę o dostępie do pigułek antykoncepcyjnych

Warszawa. Konserwatywny prezydent Polski Andrzej Duda zawetował w piątek ustawę zapewniającą kobietom dostęp do pigułki antykoncepcyjnej „dzień po”, co wywołało oburzenie polityków liberalnych i lewicowych.

Prawa kobiet zajmują ważne miejsce w programie politycznym, a część Polaków jest sfrustrowana zwłoką w realizacji obietnicy złagodzenia zakazu aborcji przez partie liberalne w rządzie koalicyjnym od grudnia.

Polska, w której większość stanowią katolicy, jest jednym z zaledwie dwóch krajów w Unii Europejskiej, w których kobiety potrzebują recepty, aby kupić awaryjne pigułki antykoncepcyjne.

Nowa ustawa umożliwiłaby korzystanie z niej osobom powyżej 15. roku życia bez recepty, zastępując ograniczenie wprowadzone w 2017 r. przez Ustawę Nacjonalistyczną i poprzedni rząd Partii Sprawiedliwości (PiS). Partner.

„Prezydent (…) nie może zaakceptować rozwiązań prawnych, które umożliwiałyby nieletnim poniżej osiemnastego roku życia dostęp do środków antykoncepcyjnych bez nadzoru lekarza i uchylanie się od roli i odpowiedzialności rodziców” – czytamy w oświadczeniu jego urzędu.

Oznajmił jednak, że jest otwarty na udostępnienie pigułki „dzień po” dorosłym kobietom bez recepty.

Przedstawiciele Nowej Lewicy, będący częścią szerokiej proeuropejskiej koalicji rządowej, zareagowali z wściekłością.

„Przesądy i konserwatywna ideologia zwyciężyły nad nauką i prawami kobiet. Ale tylko na chwilę” – napisała na portalu społecznościowym X posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

„Po lewej obiecaliśmy m.in. pigułkę „dzień po” dla Polaków. I tak dostarczymy”.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w tym tygodniu, że jeśli Duda zawetuje ustawę, rząd zezwoli farmaceutom na wystawianie recept na sprzedaż pigułek, zamiast tego wymagać od kobiet umawiania się na wizytę lekarską.

Jeśli chodzi o aborcję, rząd koalicyjny jest podzielony pomiędzy ustawodawcami liberalnymi i lewicowymi oraz ustawodawcami bardziej konserwatywnymi.

Jednak budżet przywrócił już finansowanie procedur zapłodnienia in vitro.