5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Maszerują w Polsce na rzecz przedłużenia w Unii Europejskiej

Warszawa. Tysiące Polaków maszerowało w miastach w całym kraju w niedzielę popierając UE, po orzeczeniu krajowego trybunału konstytucyjnego, że polskie prawo daje pierwszeństwo przepisom związkowym.

Lider opozycji i były przywódca UE Donald Tusk wezwał do bojkotu członkostwa Polski w Bloku Kontynentalnym.

„Musimy ratować Polskę i nikt inny tego za nas nie zrobi” – powiedział Dusk.

Kanał TVN24 wyemitował materiały z parad w Warszawie, Krakowie, Bosnanie i innych miastach, w których uczestnicy wymachują flagami polskimi i europejskimi. W Warszawie na kilka godzin przed marszem powiewano flagami na masztach iw autobusach miejskich.

Istnieją obawy, że to orzeczenie może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii i odrzucenia przez ten kraj wartości i praw Sojuszu.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego odmówił opuszczenia UE, choć liderzy partii rządzących zapowiedzieli, że jest to ich intencja.

Unia Europejska jest bardzo popularna w Polsce, gdzie członkostwo przyniosło swobodę poruszania się po kontynencie i wyraźny boom gospodarczy, który trwał przez dziesięciolecia do 1989 roku.

Czwartkowe orzeczenie, wydane przez sąd lojalny wobec partii rządzącej, stanowi dramatyczne wyzwanie dla prymatu praw kontynentu.

W wyroku prawnym wydanym na wniosek Prezesa Rady Ministrów sąd orzekł, że w niektórych przypadkach pierwszeństwo powinna mieć konstytucja krajowa. Moraviki domagał się zadośćuczynienia po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w marcu, że nowe zasady powoływania członków Sądu Najwyższego w Polsce naruszają politykę kontynentalną i wezwał Polskę do ich unieważnienia.

READ  Polska i ROC awansują do ćwierćfinału jako zwycięzcy puli