22 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Kuba ujawnia więcej szczegółów planu „terrorystycznego”.

La Jornada – Kuba ujawnia więcej szczegółów planu „terrorystycznego”.

Hawana. Władze kubańskie ujawniły w poniedziałek rzekomy plan przeprowadzenia ataków na Karaibach po aresztowaniu mężczyzny, który nielegalnie przybył na wyspę ze Stanów Zjednoczonych z bronią, amunicją i zapasami.

Rząd poinformował także, że oprócz zatrzymanego obywatela, wobec 32 innych osób zastosowano tymczasowe aresztowanie.

„To bardzo złożone śledztwo i proces dochodzeniowy” – powiedział pułkownik Victor Alvarez Valle z Generalnej Dyrekcji Dochodzeń Kryminalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w oświadczeniach skierowanych do grupy dziennikarzy zaproszonych przez oficjalną agencję.

Urzędnik zauważył, że 23 listopada 2023 r. Ardenis García, obywatel Kuby zamieszkujący w Stanach Zjednoczonych, został aresztowany i według władz przedostał się drogą morską z bronią przez skomplikowany punkt na wybrzeżu prowincji Matanzas. Około 100 kilometrów od stolicy – ​​w celu zorganizowania ruchu zbrojnego na Kubie i przeprowadzenia „aktów terrorystycznych przeciwko celom cywilnym”.

Alvarez poinformował, że Garcia przybył na Kubę 1 listopada.

Władze stwierdziły, że sześć miesięcy, które upłynęły do ​​ogłoszenia sprawy i niektórych jej szczegółów, wynikało z konieczności „wykazania prawdziwej lub fałszywej odpowiedzialności” każdej osoby w sieci, w której przebywa główny oskarżony. – Tkanie – wyjaśnił pułkownik Alvarez.

„Podczas aresztowania tej osoby odnaleziono kolekcję broni palnej i krótkiej pochodzącej z Ameryki Północnej, Brazylii i Austrii, ale zdobytej na terytorium Ameryki Północnej” – powiedział pułkownik. Oprócz amunicji dodał lornetki, maski i „inne zapasy”.

Na prośbę Associated Press skierowaną do Departamentu Stanu o komentarz odpowiedział urzędnik, który oświadczył, że „wie o wiadomościach opublikowanych przez rząd kubański”.

„Organy egzekwowania prawa w Stanach Zjednoczonych ścigają osoby zgodnie z prawem amerykańskim i nie otrzymują instrukcji od obcych rządów” – powiedział urzędnik, którego nazwiska nie podano, ponieważ nie był upoważniony do wypowiadania się na ten temat.

Kubańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaprezentowało także nagrania wideo z zeznaniami Garcii i innych oskarżonych w sprawie, w których zatrzymany wyjaśnił, że stara się werbować ludzi do swojego ruchu zbrojnego i wynajmować nieruchomość w celu osiedlenia się.

READ  Dlaczego Putin wybrał Andrieja Biełousowa, cywila, na szefa Ministerstwa Obrony?

Na zdjęciach widać także nagrania i zdjęcia przedstawiające Garcię trenującego na strzelnicach z bronią długą i celownikami teleskopowymi – prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych. Widziano go w towarzystwie innych mężczyzn, którzy przedstawili się jako członkowie organizacji o nazwie New Nation in Arms. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie określiło, skąd pozyskano zdjęcia.

Alvarez pokazał także kopię amerykańskiego prawa jazdy Garcii i dokument z Bank of America.

Garcíi postawiono zarzuty takie jak „nielegalny wjazd na terytorium kraju i dokonywanie działań przeciwko bezpieczeństwu państwa” i dodał, że urzędnik „rozważa także postawienie zarzutów o szpiegostwo”, ponieważ według rządu kubańskiego García miałby Zrób tak. Szukali informacji o „jednostkach wojskowych” na wyspie i mieli zamiar werbować osoby do sił zbrojnych.

„W samym areszcie tymczasowym mamy 32 oskarżonych, co oznacza, że ​​procedury śledztwa (śledztwa)… były bardzo głębokie” – powiedział Alvarez.

Kary przewidziane w kubańskim kodeksie karnym są szczególnie surowe w sprawach popełnionych przeciwko bezpieczeństwu państwa, terroryzmowi lub szpiegostwu; Kary wahają się od 30 lat więzienia do kary śmierci, chociaż jej stosowanie jest zawieszone na kilka dziesięcioleci.

Alvarez zauważył, że władze USA zostały poinformowane o sprawie bez żadnej współpracy ze strony wyżej wymienionego kraju i po zakończeniu procesu ponownie złożą oficjalny raport.

Waszyngton umieścił Kubę na liście krajów sponsorujących terroryzm w ramach sankcji wynikających z nacisków na zmianę modelu politycznego w karaibskim kraju. Ze swojej strony Al Jazeera często twierdzi, że wręcz przeciwnie, jest ofiarą tej plagi, zwłaszcza z powodu działań grup przeciwnych Castro z Florydy.