22 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Kryzys polityczny i odrzucenie Netanjahu rozprzestrzeniły się w Izraelu

La Jornada – Kryzys polityczny i odrzucenie Netanjahu rozprzestrzeniły się w Izraelu

Tel Awiw – Premier Izraela Benjamin Netanjahu podjął decyzję o rozwiązaniu rządu wojennego swojego kraju, co miało na celu wzmocnienie jego kontroli nad procesem decyzyjnym dotyczącym wojny w Gazie.

Wydarzenie to ma miejsce w czasie powszechnego niezadowolenia z zachowania Izraela podczas wojny i wśród wezwań grup antyrządowych do zorganizowania tygodnia protestów. Protesty te zostały wywołane rezygnacją lidera opozycji Benny’ego Gantza z rządu w zeszłym tygodniu w związku z, jego zdaniem, brakiem strategii wobec wojny i tego, co będzie dalej.

Gantz dołączył do rządu jedności narodowej wraz z twardogłową koalicją Netanjahu wkrótce po rozpoczęciu wojny w październiku. Wezwał do utworzenia małego rządu, aby zmarginalizować w rządzie skrajnie prawicowych prawodawców. Skrajnie prawicowy Minister Bezpieczeństwa Narodowego Itamar Ben Gvir natychmiast poinformował, że napisał do Netanjahu z żądaniem dodania go do gabinetu wojennego.

Rozwiązanie gabinetu wojennego pozwala Netanjahu uniknąć starć między partnerami z koalicji, którzy wzywają armię do kontynuowania ofensywy w konflikcie w Gazie przy rosnących międzynarodowych wezwaniach do zawieszenia broni.

Zmarło ponad 37 tys

Wojna wybuchła w wyniku ataku Hamasu na terytorium Izraela, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a 250 innych zostało przetrzymywanych jako zakładników. Niemal połowa z nich pozostaje więźniami w Gazie. Według lokalnego Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy w wyniku ataku wojskowego na Gazę zginęło ponad 37 000 Palestyńczyków.

Utworzenie małego rządu wojennego było podstawowym wymogiem przyłączenia się Gantza do rządu jedności. Rząd składał się z sześciu członków: trzech robotników i trzech obserwatorów. W skład komisji w charakterze obserwatorów weszli Gadi Eisenkot, doradca Gantza i Aryeh Deri, szef religijnej partii Shas.

Eisenkot również złożył rezygnację z rządu. Jako powód opuszczenia rządu on i Gantz podali brak porozumienia Netanjahu w sprawie planu dla Gazy wykraczającego poza obecną wojnę. Izraelski przywódca odmówił komentarza na temat przyszłych planów, poza podkreśleniem konieczności całkowitego zniszczenia Hamasu.

READ  Niepożądany były gubernator - Stany Zjednoczone zakazują wjazdu Mario Marinowi i jego rodzinie za rażące naruszenia praw człowieka

Palestyńskie dzieci rozproszone w obozie dla uchodźców Jabalia w północno-wschodniej Strefie Gazy. Zdjęcia: Agence France-Presse

Oczekuje się, że Netanjahu przeprowadzi konsultacje w sprawie wojny z niewielką grupą ministrów, w tym z ministrem obrony Yoavem Gallantem, jednym z trzech pierwotnych członków rządu, oraz ministrem spraw strategicznych Ronem Dermerem, który był byłym obserwatorem tej grupy. Według izraelskiej gazety Ben Gvir nie zostanie dopuszczony do rozmów pomimo swojej prośby Ynet.

Jednak „Haaretz” poinformował, że niektóre mniej drażliwe kwestie poruszane wcześniej przez gabinet wojenny zostaną przekazane do dyskusji 14-osobowemu gabinetowi bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą Ben Gvir i minister finansów Bezalel Smotrich.

Środek ten pojawia się w czasie, gdy Izrael i Hamas analizują najnowszą propozycję zawieszenia broni w zamian za uwolnienie zakładników schwytanych przez Hamas podczas ataku. Siły izraelskie utknęły w Strefie Gazy, walcząc w południowym mieście Rafah i przeciwko bastionom Hamasu w innych miejscach. Między Izraelem a libańską grupą Hezbollah nadal dochodzi do niekontrolowanej przemocy, podczas gdy wysłannik rządu Joe Bidena w regionie próbuje uniknąć szerszej wojny, otwierając drugi front na granicy między Izraelem a Libanem. Hezbollah i Hamas cieszą się wsparciem Iranu.

Grożą obaleniem premiera

Zarówno Ben Gvir, jak i Smotrich zagrozili obaleniem rządu Netanjahu, jeśli Izrael będzie kontynuował zawieszenie broni z Hamasem. Najnowsza rozważana propozycja wpisuje się w bardziej ukierunkowaną próbę administracji Bidena mającą na celu uspokojenie wojny. Obecnie wydaje się, że postęp w osiąganiu porozumienia pozostaje nieuchwytny.

Zdaniem części krytyków na proces decyzyjny Netanjahu dotyczący wojny mieli wpływ skrajni nacjonaliści w jego rządzie, którzy chcą pozostać przy władzy. Netanjahu zaprzecza tym oskarżeniom, ale może poczuć się pewniej w świetle ciosu, jaki Gantz otrzymał w sondażach po decyzji o opuszczeniu rządu wojennego. Odpowiednio wzrosła liczba Netanjahu w sondażach.

Admirał Daniel Hagari, rzecznik IDF, upierał się, że decyzja o rozwiązaniu gabinetu wojennego nie będzie miała wpływu na operacje w Gazie, chociaż konsekwencje polityczne mogą być znaczące.

READ  Hezbollah przeprowadza najgłębszy atak na Izrael od początku wojny

Dodał: „Członkowie gabinetu zmieniają się i zmienia się styl. Mamy stopień, znamy strukturę dowodzenia. Pracujemy według łańcucha dowodzenia. „To jest demokracja” – powiedział dziennikarzom.

Ben Gvir skrytykował decyzję armii o wprowadzeniu „taktycznej przerwy w ciągu dnia na działania wojskowe” w pobliżu miasta Rafah na południu, aby umożliwić dostarczenie większej ilości pomocy humanitarnej. Według izraelskich mediów Netanjahu powiedział na niedzielnym regularnym posiedzeniu pełnego rządu, że „aby osiągnąć cel, jakim jest wyeliminowanie zdolności Hamasu”, „podjął decyzje, które nie zawsze były do ​​zaakceptowania przez dowódców wojskowych”, ale dodał: „Chcemy mieć państwo z armią, a nie armię w kraju”.

Z informacji Reutersa i AP

© Niezależny

Przetłumaczone przez: Jorge Anaya