19 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Fale upałów, powodzie i katastrofy, „nowa normalność”: OMM

Glasgow. Według prestiżowej Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze, ostre emisje dwutlenku węgla i wzrost temperatury na planecie powodują bardzo głęboką zmianę klimatu.

Jego wnioski są jasne: „nową normalnością” są teraz ekstremalne fale upałów na całym świecie oraz coraz dotkliwsze powodzie i klęski żywiołowe.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) co roku przedstawia raport analizujący coraz bardziej niebezpieczny i alarmujący stan klimatu. Przy tej okazji ocenił także minione siedem lat, w tym rok bieżący, w którym szacuje się, że przeżywamy najgorętszy okres w historii z najwyższym stężeniem gazów cieplarnianych. Mieszanina zmieniła Ziemię w „obszar niezbadany” ze względu na stały trend wzrostu temperatur.

Ponadto Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzega, że ​​od 2013 r. wzrost poziomu mórz przyspieszył, co oznacza, że ​​zjawisko ocieplenia i zakwaszenia oceanów występuje do dziś.

Raport został opracowany przez liczne agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), a także towarzystwa meteorologiczne i hydrologiczne oraz wielu ekspertów w tej dziedzinie.

Wśród najbardziej uderzających wniosków raportu, który został zaprezentowany w niedzielę w Genewie, zbiegając się z rozpoczęciem szczytu klimatycznego w Glasgow (COP26), jest to, że skutki tych zmian klimatycznych powodują poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego oraz utajone i żywotne zjawisko . Przemieszczenia dużej liczby ludzi, głównie z powodu klęsk żywiołowych, takich jak pożary, fale upałów i powodzie.

António Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, wyjaśnił: „Raport WMO odzwierciedla dowody naukowców i pokazuje, jak planeta zmienia się na naszych oczach. Od najbardziej odległych oceanów po najwyższe góry, od najbardziej imponujących lodowców po najbardziej różnorodne ekosystemy i społeczeństwa na całym świecie.” Wyjaśnił, że świat jest niszczony.

Przykładami cytowanymi w raporcie były to, że po raz pierwszy padało, a nie śnieg, na szczytach Grenlandii lub że fala upałów w Kanadzie i północnych Stanach Zjednoczonych osiągnęła prawie 50 stopni Celsjusza, według wioski z Kolumbii Brytyjskiej. . Lub ta znana jako Dolina Śmierci w Kalifornii, odnotowała temperatury sięgające 54,4 stopnia Celsjusza i coś podobnego wydarzyło się w niektórych częściach krajów śródziemnomorskich. Raport ostrzegał, że „intensywnemu upałowi towarzyszyły niszczycielskie pożary”.

READ  Test psychologiczny | Odpowiedz na pierwszą rzecz, którą zobaczysz na obrazku, a dowiesz się, co kryje Twoja postać | Test psychologiczny | test emocjonalny | Kolumbia | Meksyk | Stany Zjednoczone | nnda nnrt | Meksyk

Inne specyficzne przypadki sytuacji klimatycznej: niszczycielskie i bezprecedensowe deszcze w Chinach i Europie, które spowodowały miliardowe straty i szkody, czy zmniejszony przepływ rzek w tropikalnym regionie Ameryki Południowej spowodował poważne szkody w rolnictwie. transport i produkcja energii.

Profesor Taalas, odpowiedzialny za raport, podsumował to w epilogu: „Więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych to nowa norma”. Wielu naukowców zweryfikowało dowody na to, że te niekontrolowane działania natury są wynikiem zmian klimatycznych spowodowanych ludzkim śladem.