23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Biden ogłasza nową izraelską propozycję pokojową dla Gazy

La Jornada – Biden ogłasza nową izraelską propozycję pokojową dla Gazy

Meksyk. Prezydent USA; Joe Biden ogłosił w piątek, że po intensywnych negocjacjach dyplomatycznych Izrael zaproponował nowy plan pokojowy dla Gazy składający się z trzech etapów, jak podała NBC.

Obecnie uszczegółowiono jedynie pierwszą fazę planu, która może obejmować sześć tygodni wszechstronnego zawieszenia broni, wycofanie sił izraelskich z terytoriów okupowanych, uwolnienie zakładników kobiet i dzieci, a także wjazd 600 ciężarówek na dzień. Z pomocą humanitarną, aby zaradzić kryzysowi pustoszącemu enklawę. Biden podkreślił, że osiągnięcie trwałego zawieszenia broni może napotkać poważne przeszkody, ale Izrael i Hamas będą je negocjować.

Drugi etap, który nie rozpocznie się, dopóki nie zostaną pomyślnie osiągnięte wszystkie porozumienia z poprzedniego etapu, obejmuje plan uwolnienia wszystkich żyjących zakładników w zamian za uwolnienie Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu.

81-letni Demokrata ogłosił: „Izrael przedstawił nową i kompleksową propozycję. Jest to mapa drogowa prowadząca do trwałego zawieszenia broni i uwolnienia wszystkich zakładników”.

Ostatni etap obejmuje plan odbudowy Strefy Gazy, obrócenia jej w gruzy i zwrotu ciał zakładników, aby można było je zwrócić rodzinom.

Biden nalegał także, aby Palestyński Ruch Islamski zaakceptował zakończenie prawie ośmiu miesięcy wojny.

Jego oświadczenia pojawiły się kilka godzin po wkroczeniu sił izraelskich do centrum miasta Rafah i zintensyfikowaniu wojny przeciwko Hamasowi pomimo międzynarodowych wezwań do zaprzestania ataku lądowego na to miasto położone w południowej Strefie Gazy.

Prezydent USA wyjaśnił, że tymczasowe zawieszenie broni może stać się „trwałe”, jeśli „Hamas będzie szanował swoje zobowiązania”.

Jednak izraelski premier Benjamin Netanjahu powtórzył, że wojna nie zakończy się inaczej niż poprzez polityczną i militarną „eliminację” Hamasu, który rządzi Gazą od 2007 roku.

Według raportu Agence France-Presse opartego na oficjalnych izraelskich danych, konflikt wybuchł 7 października, kiedy islamscy komandosi zabili w południowym Izraelu 1189 osób, w większości cywilów.

READ  Stany Zjednoczone wypuszczają Alexa Saaba, sojusznika Maduro, w zamian za uwolnienie przez Wenezuelę 10 Amerykanów

Bojownicy porwali także 252 osoby. Izrael twierdzi, że w Gazie nadal uprowadzono 121 osób, z których 37 zginęło.

W odpowiedzi Izrael obiecał „unicestwienie” Hamasu i rozpoczął ofensywę powietrzną i naziemną, w wyniku której według Ministerstwa Zdrowia Terytoriów Palestyńskich zginęły jak dotąd 36 284 osoby w Gazie.

„Czas zakończyć tę wojnę”

Biden podkreślił w Białym Domu, że „nadszedł czas, aby ta wojna się skończyła i rozpoczęła następnego dnia”. „Nie możemy pozwolić, aby ten moment przeminął” – dodał. Nowy plan zaproponowany przez Izrael pojawia się po wielokrotnych niepowodzeniach w zakończeniu wojny.

Grupa islamistyczna, którą Izrael, Stany Zjednoczone i Unia Europejska uważają za organizację „terrorystyczną”, upiera się, że każde zawieszenie broni musi być trwałe.

Jej przywódca polityczny Ismail Haniyeh potwierdził w piątek, że główne żądania jego organizacji, w tym trwałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie się Izraela, „nie podlegają negocjacjom”.

Światowy Program Żywnościowy ONZ ostrzegł, że od rozpoczęcia izraelskiego ataku lądowego na Rafah na początku maja życie w kilku obszarach południowej Gazy stało się „okropne”.

Armia izraelska ogłosiła w piątek, że jej „siły komandosów działały w centrum” miasta, gdzie „zniszczyły skład broni Hamasu”.

Ogłosiła także zabicie dwóch żołnierzy w Gazie, zwiększając liczbę żołnierzy, którzy zginęli do 292 od czasu rozpoczęcia przez Izrael ataku lądowego pod koniec października.

Przed rozpoczęciem izraelskiej operacji w Rafah Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że ​​w mieście schroniło się 1,4 mln ludzi. Według Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) od tego czasu uciekło milion osób.

Naoczni świadkowie donoszą o izraelskim bombardowaniu w pobliżu Rafah i Nuseirat na środkowych terytoriach palestyńskich.

Kryzys humanitarny

Rozmieszczenie naziemne w Rafah umożliwiło Izraelowi kontrolowanie korytarza filadelfijskiego, 14-kilometrowego pasa wzdłuż granicy między Gazą a Egiptem.

Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hajari oskarżył Hamas o wykorzystywanie tego korytarza do transportu broni do Gazy tunelami.

READ  Sophia została sama na świecie. Cała jego rodzina zginęła podczas próby ucieczki z Ukrainy

Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi zaprzeczył istnieniu tych tuneli i oskarżył Izrael o szukanie usprawiedliwień dla swojego ataku w Rafah.

Egipt i Izrael oskarżają się wzajemnie o zamknięcie przejścia granicznego w Rafah, które jest niezbędne, aby pomoc humanitarna mogła przedostać się do Gazy i zostało zamknięte od czasu przejęcia przez armię strony palestyńskiej na początku maja.

Organizacja Narodów Zjednoczonych często ostrzega przed ryzykiem głodu w Strefie Gazy, która niemal od początku konfliktu znajduje się pod izraelskim oblężeniem.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) stwierdziło, że „przedostawanie się pomocy [en Gaza] „To nie dociera do populacji”.

Dyrektor generalny Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), Philippe Lazzarini, w artykule opublikowanym w „New York Times” wezwał Izrael do „zaprzestania kampanii” przeciwko tej agencji.

Izrael oskarżył pracowników UNRWA o udział w ataku Hamasu z 7 października, co skłoniło kilka krajów do zaprzestania jego finansowania.

Jeśli chodzi o front dyplomatyczny, parlament Słowenii, państwa członkowskiego Unii Europejskiej i NATO, będzie głosował we wtorek nad propozycją uznania Palestyny ​​jako państwa, po tym jak uczyniły to już Hiszpania, Irlandia i Norwegia.

W Stanach Zjednoczonych przywódcy Demokratów i Republikanów w Kongresie wezwali Netanjahu, aby w ciągu kilku tygodni zwrócił się do prawodawców.