23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada: Banki: zbliżający się globalny kryzys?

La Jornada: Banki: zbliżający się globalny kryzys?

I

n proces W trzecim bankructwie amerykańskiego banku w ciągu mniej niż dwóch miesięcy JPMorgan wchłonął w poniedziałek Pierwszą Republikę. W tym czasie władze Rezerwy Federalnej (banku centralnego) i JPMorgan, największego banku w Stanach Zjednoczonych, poinformowały, że Ratunek Ustawa o I RP położyła kres zawirowaniom w systemie finansowym ostatnich tygodni. Jednak akcje PacWest Bancorp spadły wczoraj o prawie 50 procent z ceny, która stanowiła już jedną piątą ceny odnotowanej 8 marca. Wraz z możliwością ogłoszenia upadłości przez tę i inne firmy w nadchodzących dniach, ponownie pojawiają się obawy o upadek banków na dużą skalę.

Chociaż te bankructwa były odpowiedzią na różne czynniki, od rosnących stóp procentowych po ekspozycję na bardziej ryzykowne aktywa, takie jak kryptowaluty, istniał nieunikniony element polityczny. Po kryzysie z 2008 roku, kiedy nieodpowiedzialne zarządzanie kredytami hipotecznymi i finansowymi instrumentami pochodnymi w amerykańskim systemie bankowym siało spustoszenie w światowej gospodarce, rząd Baracka Obamy wprowadził szereg regulacji mających na celu ograniczenie szkodliwych praktyk bankowców. Wśród tych środków była ustawa Dodda-Franka o reformie Wall Street i ochronie konsumentów, która zmusiła banki do zwiększenia wypłacalności. Ale Donald Trump zlikwidował rozporządzenie w ramach swojej krucjaty mającej na celu wymazanie wszelkiej spuścizny po administracji Obamy, a werdykt niewypłacalności spowodował bankructwo banku po banku w obliczu ataków paniki deponentów. Jak na ironię, jednym z głównych promotorów ustawy Dodda-Franka był Greg Baker, dyrektor generalny Silicon Valley Bank, który jako pierwszy uległ spłuczce bankowej (zdarzeniu, w którym klienci masowo wycofują swoje depozyty w obawie przed bankructwem).

Obecnie szacuje się, że aż 186 amerykańskich banków może upaść z powodu braku płynności, jeśli deponenci wycofają swoje zaufanie, co wpłynie na wszystkie sektory gospodarki w USA i poza nią. Dodajmy do tego rosnącą polaryzację społeczności międzynarodowej oraz wrogość Waszyngtonu wobec Rosji i Chin (w postaci wsparcia militarnego dla Ukrainy, jednostronnych sankcji i nielegalnych ograniczeń w handlu), a stanie się jasne, że sytuacja na świecie bardzo się skomplikowała.

READ  Nauczycielom zabrania się używania języka włączającego podczas zajęć

Jak dotąd Meksyk radzi sobie z tą sytuacją, posiadając gospodarkę odporną na wstrząsy zewnętrzne, inflację, która, choć wciąż niepokojąca, ma wyraźną tendencję spadkową, oraz politykę zagraniczną niezależną od globalnych napięć. Nie można jednak zignorować faktu, że w najbliższym czasie widać przebłysk pogłębiającego się kryzysu zarówno w sferze gospodarczej, jak i przedwojennego klimatu między mocarstwami wokół Ukrainy i Tajwanu, a także w scenariuszach lokalnych, takich jak Sudan. Jemen i okupacja Izraela. na terytoriach palestyńskich. Biorąc pod uwagę dowody na to, że dzisiejszy świat jest gorączkowy i burzliwy, nieuniknione jest podjęcie odpowiednich krajowych środków ostrożności w ramach przygotowań do możliwego pogorszenia warunków planetarnych.