20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Książę William składa niespodziewaną wizytę na granicy polsko-ukraińskiej

Książę William składa niespodziewaną wizytę na granicy polsko-ukraińskiej

WARSZAWA, Polska (CNN) — Książę William odbył w środę niezwykłą i niezapowiedzianą podróż do Polski, gdzie spotkał się z wojskami brytyjskimi i polskimi stacjonującymi w pobliżu granicy ukraińsko-polskiej. Podczas swojej niespodziewanej wizyty pochwalił „naród ukraiński i jego współpracę na rzecz ich niepodległości”.

Książę Walii po raz pierwszy odwiedził bazę 3 Brygady Wojsk Terytorialnych w Rzeszowie, gdzie spotkał się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszakiem oraz obejrzał wystawę sprzętu wojskowego.

Tam mówił o silnym koleżeństwie, które rozwinęło się od czasu pracy u boku brytyjskich i polskich żołnierzy.

Następnie William spotkał się z członkami brytyjskich sił zbrojnych, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak współpracują oni ze swoimi polskimi odpowiednikami w operacjach wspierających Ukrainę.

Lądując w stolicy Polski, Warszawie, William powiedział w oświadczeniu, że powrót do Polski był „wspaniały”.

„Nasze kraje mają silne więzi. Kiedy współpracujemy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, naszej i ich wolności, więzi te są dalej wzmacniane” – powiedział następca tronu brytyjskiego.

Podczas wizyty książę William powitał członków brytyjskiego wojska. Źródło: Yui Mok/ AB

„Jestem tutaj, ponieważ chcę osobiście podziękować polskim i brytyjskim żołnierzom, którzy łączą bliskie i ważne partnerstwo. Chcę też oddać hołd inspirującemu człowieczeństwu Polaków. Otworzyli swoje serca i domy, ” on kontynuował.

„Dlatego dziś po południu pojechałem do Rzeszowa, aby wysłuchać ich historii i uznać ich obowiązek. Inspiruje mnie ich pasja i determinacja w ochronie naszych wolności” – dodał William.

To pierwsza podróż Williama do Polski od wizyty w 2017 roku z żoną Katarzyną, księżną Walii, a książę chce lepiej zrozumieć, w jaki sposób kraj okazuje współczucie swoim ukraińskim sąsiadom.

Książę William i polski wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszak (w środku po lewej) pozują do wspólnego zdjęcia z żołnierzami brytyjskimi i polskimi. Źródło: Yui Mok/AP

Po niespodziewanej wizycie u żołnierzy William udał się do Warszawy, gdzie odwiedzi schronisko, aby „zobaczyć z pierwszej ręki reakcję humanitarną i jak ważne jest wsparcie społeczności w Polsce dla Ukraińców uciekających przed wojną”.

READ  #Baloncesto | Valencia Basket saca una rent ocho puntos en Polonia

Centrum, które Pałac Kensington opisuje jako „frontową linię kryzysu humanitarnego”, zapewnia zakwaterowanie dla około 300 kobiet i dzieci, które niedawno przybyły do ​​kraju i nie są jeszcze zintegrowane z lokalnymi społecznościami.

Dawny budynek biurowy przekształcony w schronienie jest prowadzony przez miasto Warszawa i został otwarty wkrótce po tym, jak siły rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy w ramach niesprowokowanej inwazji.

Od początku wojny do sąsiednich krajów uciekło ponad 8 milionów Ukraińców. Według szacunków rządu w Polsce przebywa co najmniej 1,5 mln uchodźców z Ukrainy.

Ukraińscy uchodźcy otrzymują dwa posiłki dziennie i różnorodne zasoby, w tym lekcje języka polskiego, zatrudnienie i wsparcie psychologiczne oraz plac zabaw dla dzieci.

Książę spotkał się z burmistrzem miasta i rozmawiał z niektórymi wysiedlonymi Ukraińcami mieszkającymi w centrum, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przybyli do Polski.

Książę William, centrum i prezydent Warszawy Raffael Truszkowski wychodzą po rozmowie z Ukrainką, która uciekła przed wojną w schronisku w Warszawie. Źródło: Czarek Sokołowski/AP

Spotkasz także wolontariuszy pomagających ludziom przesiedlonym w wyniku konfliktu i dowiesz się, jak zarządzają darowiznami społeczności i rozdzielają je za pośrednictwem „Free Shop”.

Niezapowiedziana wcześniej podróż Williama do Polski będzie krótka. W czwartek złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku poległych żołnierzy na Placu Piszczydzkim w centrum stolicy Polski. Prawie 27 lat temu, w 1996 roku, królowa Elżbieta II i książę Filip złożyli wieniec pod pomnikiem wojennym podczas wizyty państwowej w kraju.

Później William spotka się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim, podczas którego „powtórzy głębokie relacje łączące nasze dwa kraje i podkreśli nasze nieustające wsparcie i wdzięczność dla narodu polskiego”.

Przerwę zakończysz wizytą na targu spożywczym w Hali Koszyki, gdzie spotkasz młodych Ukraińców, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z przesiedlenia do Polski po wysiedleniach wojennych. Oczekuje się, że opowiedzą o tym, jak wznowili studia i znaleźli zatrudnienie w Warszawie. Książę porozmawia także z rodzinami goszczącymi, które pomogły przyjąć ukraińskich uchodźców i wyrazi wdzięczność im i ich rodzinom za otwarcie swoich domów.

READ  Frida Kolory Polska | Herold Meksyku

Rodzina królewska w ciągu ostatniego roku niezwykle otwarcie wypowiadała się na temat wojny, kilkakrotnie oferując Ukrainie wsparcie.

W przeciwieństwie do swojej matki, która za swoich rządów unikała bezpośrednich komentarzy na tematy polityczne, król Karol III jest bardziej otwarty w sprawach Ukrainy.

„Świat patrzył z przerażeniem na niepotrzebne cierpienia zadawane Ukraińcom” – powiedział król w orędziu z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji. „Wierzę, że solidarność, która wyłania się z całego świata, przynosi nie tylko praktyczną pomoc, ale także siłę wiedzy, że stoimy razem”.

Król Karol potwierdził swoje bezpośrednie poparcie dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, kiedy spotkali się w Pałacu Buckingham na początku lutego. Wraz z królową małżonką w swoim harmonogramie włączyła także obowiązki wobec społeczności ukraińskiej w Anglii, podobnie jak William i Kate.