28 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Krytycznie odnoszą się do polityki imigracyjnej Łotwy, Litwy i Polski

Bruksela – Łotwa, Litwa i Polska nadal stosują wątpliwe metody odstraszania migrantów z Białorusi i odmawiają dostępu grupom pomocy, które próbują pomóc ludziom utkniętym na granicy, poinformowali w czwartek uchodźcy ONZ i przedstawiciele UE.

Około 8000 osób ubiegających się o azyl, wielu z nich z Iraku, uciekło w zeszłym roku na Łotwę, Litwę i Polskę. Tysiące osieroconych granic Białorusi Niektórzy zginęli. Ale liczba prób logowania to prawie nic.

Komisarz UE ds. wewnętrznych Ilva Johansson powiedziała unijnym prawodawcom, że „musi istnieć przepisy, które mówią, że nawet w tej niebezpiecznej i trudnej sytuacji, w której istnieją te trzy państwa członkowskie UE, nie ma potrzeby akceptowania ani legalizowania przymusowej imigracji”.

Zgodnie z umowami dotyczącymi uchodźców i prawem UE przymusowa repatriacja migrantów przez granicę międzynarodową bez pozwolenia na ubieganie się o azyl jest uważana za nielegalną.

Johansson, który proponuje i nadzoruje przepisy Komisji Europejskiej, nie powiedział, dlaczego nie podjęto żadnych działań przeciwko krajom za takie naruszenia. Powiedział, że napięcia na granicach „znacząco złagodniały” i że UE pomogła w repatriacji prawie 5000 migrantów z białoruskiej stolicy, Mińska, ale wielu z nich wciąż było w zawieszeniu w przygranicznych dżunglach.

„Ludzie nadal mają prawo ubiegać się o azyl i nadal mają prawo dostępu do procesu azylowego. Nadal musimy szanować nasze wartości i naszą umowę ”- powiedział Johansson.

Unia Europejska (UE) oskarżyła prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystanie imigracji w formie „ataku hybrydowego” przeciwko grupie 27 krajów w celu ponownego wybrania i stłumienia protestów po tym, jak UE pozwoliła jego rządowi sfałszować wybory w 2020 roku. Idąc za tym.

READ  Polska ustawa medialna stoi w obliczu niepewnej przyszłości w związku z podziałami koalicji